Zeman řádil u Soukupa: Zkritizoval média i TOP 09. A překvapivě i Andreje Babiše

Prezident Zeman ve čtvrtečním pořadu na televizi Barrandov komentoval nejen výsledky voleb, ale například i plánovanou účast na sjezdu zástupců Visegrádské skupiny. V pořadu komentoval výsledek ČSSD v komunálních volbách a opět osočil média ze zamlčování faktů.

Přidejte svůj názor 115 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR

Ohledně V4 Zeman řekl, že by rád vyjádřil solidaritu s Maďarskem a váží si toho, že český parlament přijal usnesení, ve kterém kritizuje rozhodnutí Evropského parlamentu vůči Maďarsku.

Europoslanci v září odhlasovali spuštění řízení proti Maďarsku, kvůli vážnému ohrožení evropských hodnot. Rétorika prezidenta Orbána je dlouhodobě protiimigrační a mnozí politologové jeho názory komentují jako národně – konzervativní. Evropský parlament kritizuje Orbána především za ohrožování nezávislosti justice či snaze o ovlivňování médií. Orbán v září také čelil komentářům o zneužívání peněz z unijních fondů ve prospěch svých přátel a o korupci.

Zeman se tedy přidal na stranu Orbána a řekl, že existují snahy o rozložení Visegrádské skupiny, která je dle něj důležitým seskupením, které pomáhá k prosazení některých věcí mimo jiné i ohledně migrační krize.

Zeman se dále vyjádřil k tomu, že k 15. říjnu ruší pověření Jana Hamáčka vést ministerstvo zahraničí. Předpokládá se tedy, že novým ministrem zahraničí jmenuje Tomáše Petříčka. Zeman zároveň nadále odmítá, aby se v týmu nově zvoleného premiéra vyskytovalo jméno Miroslava Pocheho. Poche dle prezidenta jedná v rozporu s programovým prohlášením české vlády.

Jestliže Petříček bude usilovat o figurování Pocheho ve svém poradním týmu, prezident řekl, že může být rychle z ministerského křesla sesazen.

Zeman se také vyjadřoval k výsledku voleb. Komentoval výsledek ČSSD, který dle jeho předchozích slov, „ještě není na sebevraždu“. Zeman se opět navážel do médií, když řekl, že zamlčují výsledky TOP 09, která dle jeho slov v těchto volbách ztratila postavení celostátní strany.

Komentuje také výsledky pražských voleb. Zeman se domnívá, že ANO v Praze propadlo kvůli tomu, že Petra Stuchlíka před volbami nikdo neznal. Myslí, že nasazení Stuchlíka bylo personální chybou Andreje Babiše. Tuto chybu mu však prezident nevytýká, jelikož se podobné dopustil v minulosti.

Svůj názor vyjádřil také k situaci v Brně, kde bylo ANO vyřazeno z koaličních vyjednávání, přesto, že se zde stalo vítězem voleb. Podle Zemanova názoru by se měl vítěz voleb ctít. Prezident by rád změnil systém voleb, aby docházelo k přímé volbě starostů a hejtmanů. „Tomu se zatím lidé brání“, říká Zeman, „jelikož chtějí obcházet vítěze,“ dodává.

Vstupte do diskuze (115)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gazdík chce skončit v čele STAN. Hnutí potřebuje nový impulz, zdůvodnil

13.12.2018 17:00 Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík chce skončit v čele hnutí, které podle něj…

Dotace Agrofertu mají být zastaveny. Rezoluci proti Babišovi schválil…

13.12.2018 16:52 Aktualizováno Evropský parlament dnes schválil usnesení vyzývající Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci…

Vildumetzová (ANO) zůstane hejtmankou i poslankyní, kumulace funkcí už jí…

13.12.2018 15:20 Aktualizováno Jana Mračková Vildumetzová (ANO) zůstane přes své sliby poslankyní i hejtmankou Karlovarského kraje…

Oettinger vyvolal zmatky. Týká se zastavení dotací celé ČR? Zde je…

13.12.2018 14:58 Aktualizováno Zastavení dotací Evropské unie se netýká celé České republiky, ale jen firem skupiny Agrofert v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama