Ochrana demokracie? Závazek podepsalo 21 senátních finalistů, Bělobrádek odmítl

Závazek k ochraně demokratických hodnot v rámci projektu Chvíle pro Senát podepsalo 53 adeptů z původních 236 kandidátů na senátory. Jednadvacet z nich postoupilo do nynějšího finále senátních voleb. Podepsaný závazek může být určitým vodítkem pro voliče, uvedl dnes Lukáš Kraus z výzvy Mantinely demokracie, která projekt připravila společně s iniciativami Společně to dáme a Milion chvilek pro demokracii.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

senát

Sedmibodový závazek podle Krause podepsali oba senátní finalisté v Praze 2, na Šumpersku a na Opavsku. V dalších 13 obvodech se k němu připojil jen jeden z finalistů.

Signatáři mimo jiné přislíbili nepodpořit návrh zákona, který by byl v rozporu se základními lidskými právy a svobodami, ani změnu systému voleb do Sněmovny z poměrného na většinový. Slíbili hájit nezávislost státního zastupitelství a veřejnoprávních médií.

Někteří kandidáti odmítli podepsat závazek s poukazem na to, že stejné hodnoty vyplývají ze slibu zákonodárce a že důležitější jsou skutky. "O mých jasných demokratických postojích svědčí moje činy, ne podpisy. To je jako bych měl podepisovat, že se nemá lhát a krást. Pro mě to je samozřejmé," uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Na senátorský slib poukázali diplomat Pavel Fischer a místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN).

Webový projekt nabízí přehled informací o kandidátech včetně údajů o tom, zda a koho veřejně podporovali při letošních prezidentských volbách. Projekt upozorňuje také na kontroverzní kroky jednotlivých adeptů na senátory.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Hradě si utahují z Petříčka: Zeman prozradil, proč se s Trumpem nakonec…

23.02.2019 22:08 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš už za pár dní navštíví Bílý dům a setká se s americkým prezidentem Donaldem…

Hádka kvůli seriálu Most!: Radek Banga poslal důrazný vzkaz Jaroslavu…

23.02.2019 22:08 Aktualizováno Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna se nedávno negativně vymezil vůči seriálu České televize Most!…

Myslí to Zeman vážně? Objevil nový způsob, jak potupit prezidentský úřad

23.02.2019 22:07 Aktualizováno Miloš Zeman si prezidenta ctícího politiku svého úřadu nikdy moc nehrál a vždy k funkci přistupoval…

Drahoš se naštval na vládu a komunisty: Poslal jim tvrdý vzkaz

23.02.2019 19:27 Senátor Jiří Drahoš a lidovecký politik Daniel Herman dnes připomínají dvě různá výročí spjatá s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama