Ochrana demokracie? Závazek podepsalo 21 senátních finalistů, Bělobrádek odmítl

Závazek k ochraně demokratických hodnot v rámci projektu Chvíle pro Senát podepsalo 53 adeptů z původních 236 kandidátů na senátory. Jednadvacet z nich postoupilo do nynějšího finále senátních voleb. Podepsaný závazek může být určitým vodítkem pro voliče, uvedl dnes Lukáš Kraus z výzvy Mantinely demokracie, která projekt připravila společně s iniciativami Společně to dáme a Milion chvilek pro demokracii.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

senát

Sedmibodový závazek podle Krause podepsali oba senátní finalisté v Praze 2, na Šumpersku a na Opavsku. V dalších 13 obvodech se k němu připojil jen jeden z finalistů.

Signatáři mimo jiné přislíbili nepodpořit návrh zákona, který by byl v rozporu se základními lidskými právy a svobodami, ani změnu systému voleb do Sněmovny z poměrného na většinový. Slíbili hájit nezávislost státního zastupitelství a veřejnoprávních médií.

Někteří kandidáti odmítli podepsat závazek s poukazem na to, že stejné hodnoty vyplývají ze slibu zákonodárce a že důležitější jsou skutky. "O mých jasných demokratických postojích svědčí moje činy, ne podpisy. To je jako bych měl podepisovat, že se nemá lhát a krást. Pro mě to je samozřejmé," uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Na senátorský slib poukázali diplomat Pavel Fischer a místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN).

Webový projekt nabízí přehled informací o kandidátech včetně údajů o tom, zda a koho veřejně podporovali při letošních prezidentských volbách. Projekt upozorňuje také na kontroverzní kroky jednotlivých adeptů na senátory.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama