Neskutečné. V žádné civilizované demokracii by si tohle premiér nedovolil, naštvali se politici na Babiše

Premiér Andrej Babiš oznámil, že se nezúčastní druhého kola senátních voleb. Bude totiž v zahraničí. Navíc v jeho volebním obvodu nepostoupil kandidát hnutí ANO. Přesto Babiš lidi na sociálních sítích žádá, aby k volbám šli. Jeho chování se ale nelíbí některým politikům.

Diskuze zablokovaná

Andrej Babiš volí

Babiš na facebooku žádá, aby lidé ve druhém kole voleb do Senátu dali hlas těm, které nominovalo hnutí ANO.„Prosím o Vaši pozornost. Ještě jednou. Ano, ještě dnes jsou volby. Druhé kolo senátních voleb. Prosím o podporu pro naše kandidáty,“ uvedl.

Sám se ale přitom voleb nezúčastní, podle mluvčí ANO bude premiér v době voleb v zahraničí. A právě takový přístup se nelíbí některým politikům. „V žádné civilizované demokracii by si předseda vlády nedovolil nejít k volbám. Fascinující na tom není ani tak ta arogance a sebestřednost jako to, že u nás mu to projde. Pojďme k volbám, ať to alespoň neprojde kandidátům ANO!“ naštval se na twitteru šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Babišovu chování nevěří ani Kalouskův stranický kolega Marek Ženíšek. „Neskutečný. Neumím si představit, co by se stalo v jakékoli zemi, kde jsou volby svátkem demokracie, kdyby předseda vlády nešel k volbám. Pokud se ve vašem obvodě volí senátor, jděte volbám. Ať je v něm méně těch, co uvažují o demokracii stejně jako Babiš,“ přeje si.

A své si k Babišově neúčasti u voleb řekl i známý reportér Jan Tuna. „Vzkaz pro všechny voliče a příznivce ÁNOfert přímo od premiéra. Dnes, zítra, ani kdykoliv jindy k volbám nechoďte. Není to nutné. Ani potřebné. Radši odjeďte na dlouho plánovaný výlet...“ ironicky komentuje Babišovo chování.

Premiér se navíc nechal dnes slyšet, že Česko potřebuje změnu současného volebního systému do obecních zastupitelstev.  V rozhovoru pro Deník uvedl, že pokud by lidé rozhodovali o starostech přímo, Praha, Brno či Ostrava by už teď měli primátory, kteří by si vybírali své týmy.

Při zavedení přímé volby by se podle jeho slov v tuto chvíli stal primátorem asi lídr Praha Sobě Jan Čižinský, jehož uskupení skončilo na třetím místě za ODS a Piráty. Právě Čižinský ale od voličů dostal nejvíc preferenčních hlasů. V Brně a Ostravě by podle Babiše určitě uspěli dosavadní primátoři z vítězného ANO Petr Vokřál a Tomáš Macura.

To se zase nelíbí předsedovi hnutí Starostové a nezávislí Petru Gazdíkovi. „Vláda nemůže činit rozhodnutí se zásadním dopadem na celý politický systém v této zemi na základě osobní ješitnosti. Neudělejme stejnou chybu jako u přímé volby prezidenta. Nejprve je třeba definovat pravomoci starostů až následně přemýšlet o přímé volbě,“L vzkazuje Babišovi Gazdík.

DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stažení českých vojáků z Afghánistánu? Babiš důrazně zareagoval na…

23.10.2018 21:37 Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s tím, aby česká armáda stáhla své vojáky z mise v…

Vondráček dostane vodítko? Po ruské misi bude s MZV víc koordinovat cesty,…

23.10.2018 20:12 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se dohodl s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na…

ODS chce zrušit superhrubou mzdu a snížit daně, Schillerová se cuká

23.10.2018 19:37 Opoziční ODS chce do vládního daňového balíčku, který Sněmovna dnes propustila do dalšího kola…

Zemanovy portréty v kompostu? Ředitel gymnázia v Teplicích musí své…

23.10.2018 19:14 Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman bude vedení Ústeckého kraje vysvětlovat své oznámení na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama