Starosta Jan Čižinský pro EZ: Praha Sobě není hnutí jednoho muže

Uspěl nejprve na Praze 7, nyní jedná o celou Prahu. Starosta a poslanec Jan Čižinský, jenž stojí na čele hnutí Praha Sobě v rozhovoru pro EuroZprávy.cz tvrdí, že po týdnu jednání našel v 95 procentech shodu se svými partnery. To ale neznamená, že by předával automaticky funkci primátora Prahy svému partnerovi, nechce se jen zbytečně dohadovat. To přijde na řadu, až skončí diskuse o programu. „Chceme Pražanům přinést dobrou náladu,“ říká.

Přidejte svůj názor

Jan Čížinský, iniciativa PRAHA 7 SOBĚ

Blahopřeji k výsledku, pane Čižinský. Jaký je stav vyjednávání po několika dnech?

V tuto chvíli probíhají jednání o programu – hledáme oblasti, v nichž se shodujeme, a oblasti, v nichž máme různé názory. Zatím to vypadá, že rozdíly najdeme jen u zhruba pěti procent bodů, a ty budeme řešit. Následovat pak budou jednání o personálních otázkách.

Váš bratr se stane novým starostou na Praze 1. Nehrozí Praze vláda bratrů?

Praha Sobě není hnutí jednoho muže, ale sdružení nezávislých kandidátů. Navíc Praha 1 je pouze jedna z několika desítek městských částí a vytváříme tam širokou koalici subjektů, které chtějí změnu.

Mluvil jste o tom, že primátora jste ochoten předat Zdeňkovi Hřibovi. Ještě pořád?

Řekl jsem něco jiného: že jakákoliv funkce pro nás není tak klíčová, abychom kvůli dohadování se o ní promarnili unikátní šanci na změnu Prahy k lepšímu. To bychom nedokázali zdůvodnit ani lidem, kteří nám dali důvěru, ani svému svědomí.

Takže jsme plně připraveni na to, že by primátora dělal zástupce některého z dalších dvou koaličních partnerů. Nechci ale nyní říkat žádná jména, jasně jsme se dohodli, že personální otázky přijdou na řadu až poté, co se shodneme na programu.

Co považujete za největší zlořád staré doby, kdy Praze vládla Adriana Krnáčová?

Nechme už minulost být. Teď je nutné dívat se do budoucnosti a přinést Pražanům dobrou náladu.

Jan Čižinský (40) je od října 2014 také zastupitel Prahy a od října 2017 poslanec . Od listopadu 2014 zastává post starosty Prahy 7. Vystudoval historii a latinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a politologii a mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd UK v Praze. Pracoval jako učitel na základní a střední škole i pedagog na Filozofické fakultě. Dělal rovněž asistenta poslance a později poradce ministra a předsedy Legislativní rady vlády Cyrila Svobody a asistenta poslance a bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Před lety na sebe upozornil bojem proti stavbě obchodního centra v Praze 7 nebo referendem o nákladné stavbě radnice. S politikou začal Čižinský koketovat v komunálních volbách v roce 1998 jako nestraník za KDU-ČSL. Členem lidovců byl pak v letech 2003 až 2018. Je ženatý a má tři dcery.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stažení českých vojáků z Afghánistánu? Babiš důrazně zareagoval na…

23.10.2018 21:37 Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s tím, aby česká armáda stáhla své vojáky z mise v…

Vondráček dostane vodítko? Po ruské misi bude s MZV víc koordinovat cesty,…

23.10.2018 20:12 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se dohodl s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na…

ODS chce zrušit superhrubou mzdu a snížit daně, Schillerová se cuká

23.10.2018 19:37 Opoziční ODS chce do vládního daňového balíčku, který Sněmovna dnes propustila do dalšího kola…

Zemanovy portréty v kompostu? Ředitel gymnázia v Teplicích musí své…

23.10.2018 19:14 Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman bude vedení Ústeckého kraje vysvětlovat své oznámení na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama