Finále senátních voleb: Účast je bídná, někde přišlo jen procento voličů

Většinou méně než pět procent voličů dnes přišlo za první dvě hodiny hlasování rozhodnout letošní finále senátních voleb. Jen místy byla účast až osmiprocentní. Vyplývá to z informací, které ČTK zjistila od volebních komisařů.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ilustrační foto

Podobný byl i zájem voličů na začátku druhého kola senátních voleb před dvěma lety, kdy nakonec přišlo hlasovat jen 15,4 procenta voličů - nejméně v historii dosavadních pravidelných obměn třetiny senátorů.

K osmi procentům se vyšplhala účast na některých místech Jablonecka a Třebíčska, kde naopak jinde dorazilo jen jedno procento voličů. Do vybraných volebních místnostech tří obvodů v Moravskoslezském kraji dorazilo kolem sedmi procent voličů, podobně jako na Prostějovsku a Šumpersku.

V Praze se účast pohybovala v souladu s celorepublikovým průměrem mezi třemi až pěti procenty. V Brně prozatím odvolilo 3,36 procenta voličů.

V Sokolově přišlo zatím odevzdat svůj hlas mezi 3,5 až čtyřmi procenty voličů, v Mariánských Lázních o něco více. V Plzeňském kraji se pohybovala mezi 3,5 až pěti procenty. Stejná situace byla i v Chomutově nebo v Kadani. V českobudějovickém obvodu zatím podle informací z volebních místností dorazily k urnám jen desítky lidí.

V Benešově, kde lidé vybírají senátora mezi říčanskými politiky, byla před 16:30 volební účast 2,26 procenta. V Mladé Boleslavi přišlo za první dvě hodiny odevzdat svůj hlas 4,37 procenta oprávněných voličů. Na Náchodsku byla účast přibližně mezi dvěma až pěti procenty. Na Chrudimsku a Svitavsku přišlo halsovat zhruba pět procent lidí.

Průběžná volební účast v druhém kole senátních voleb v Otrokovicích, které jsou největším městem v senátním obvodu číslo 80 Zlín, činila v 17:00 přibližně 4,64 procenta. O funkci senátora usilují v obvodu dosavadní senátor a starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL) a bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš (Soukromníci).

V porovnání s minulým pátkem, kdy se konalo první kolo senátních voleb spolu s obecními volbami, tak byl zatím zájem méně než poloviční. Před týdnem o senátorech rozhodovalo přes 42 procent voličů.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dusno u Moravce: Babiš hájil Vondráčkovu spornou cestu do Ruska

21.10.2018 14:42 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš dnes v České televizi hájil předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (oba ANO) v…

Medaile pro Krúpu? Babiš se postavil Zemanovi, chce s ním o vyznamenání…

21.10.2018 14:32 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce mluvit s prezidentem Milošem Zemanem o důvodech, proč chce na…

Babiš: Zeman slíbil, že jmenuje ředitele BIS generálem

21.10.2018 13:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že mu prezident Miloš Zeman slíbil, že jmenuje ředitele…

Ústředí KSČM rázně zakročilo: Skálova platforma zavržena, mimořádný sjezd…

20.10.2018 18:54 Aktualizováno Ústřední výbor KSČM dnes na svém jednání vyslovil zásadní nesouhlas s platformou Restart, jejíž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama