Povolební souboj začíná: STAN i ODS chtějí vést Senát

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které má se 16 členy nejsilnější senátorský klub stejně jako ODS, také hodlá usilovat o křeslo předsedy této parlamentní komory. Druhou nejvyšší ústavní funkci by měl zastávat zkušený a pracovitý člověk, který bude hájit demokratické hodnoty, sdělil dnes ČTK předseda senátorského klubu STAN Jan Horník. Jméno zatím neřekl.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Senát ČR, ilustrační foto

"Máme ambici usilovat o post předsedy Senátu. Především v současné době, kdy role Senátu v rámci politického systému roste, je tato pozice stěžejní. Chceme, aby to byla zkušená a pracovitá osoba s vizí, která bude poctivě střežit demokratické hodnoty naší země," uvedl Horník.

Horník vidí za úspěchem STAN důvěryhodnost značky i to, že hnutí dokáže postavit do senátních soubojů silné osobnosti, za kterými je vidět úspěšná a dlouhodobá činnost v regionech.

Starostům a nezávislým v letošních senátních volbách přibylo sedm členů. Vítězem hlasování se stala ODS, která získala deset mandátů. KDU-ČSL obhájila dva mandáty a bude mít 15 senátorů. Vládní ANO a ČSSD získaly jen po jednom senátorovi, dohromady obsadí v horní komoře 20 křesel.

Povolební uspořádání Senátu bude ještě záviset na tom, zda se případně k některé z frakcí připojí úspěšní nezávislí kandidáti nebo zástupci menších stran. Podle zvyklostí získává křeslo předsedy nejsilnější frakce. ODS už avizovala, že hodlá oslovit i další zvolené senátory, které před druhým kolem podpořila. Pokud by poté měla nejsilnější frakcí, na funkci předsedy Senátu by zřejmě nominovala dlouholetého senátora a nynějšího místopředsedu komory Jaroslava Kuberu.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stažení českých vojáků z Afghánistánu? Babiš důrazně zareagoval na…

23.10.2018 21:37 Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s tím, aby česká armáda stáhla své vojáky z mise v…

Vondráček dostane vodítko? Po ruské misi bude s MZV víc koordinovat cesty,…

23.10.2018 20:12 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se dohodl s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na…

ODS chce zrušit superhrubou mzdu a snížit daně, Schillerová se cuká

23.10.2018 19:37 Opoziční ODS chce do vládního daňového balíčku, který Sněmovna dnes propustila do dalšího kola…

Zemanovy portréty v kompostu? Ředitel gymnázia v Teplicích musí své…

23.10.2018 19:14 Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman bude vedení Ústeckého kraje vysvětlovat své oznámení na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama