Povolební souboj začíná: STAN i ODS chtějí vést Senát

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které má se 16 členy nejsilnější senátorský klub stejně jako ODS, také hodlá usilovat o křeslo předsedy této parlamentní komory. Druhou nejvyšší ústavní funkci by měl zastávat zkušený a pracovitý člověk, který bude hájit demokratické hodnoty, sdělil dnes ČTK předseda senátorského klubu STAN Jan Horník. Jméno zatím neřekl.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Senát ČR, ilustrační foto

"Máme ambici usilovat o post předsedy Senátu. Především v současné době, kdy role Senátu v rámci politického systému roste, je tato pozice stěžejní. Chceme, aby to byla zkušená a pracovitá osoba s vizí, která bude poctivě střežit demokratické hodnoty naší země," uvedl Horník.

Horník vidí za úspěchem STAN důvěryhodnost značky i to, že hnutí dokáže postavit do senátních soubojů silné osobnosti, za kterými je vidět úspěšná a dlouhodobá činnost v regionech.

Starostům a nezávislým v letošních senátních volbách přibylo sedm členů. Vítězem hlasování se stala ODS, která získala deset mandátů. KDU-ČSL obhájila dva mandáty a bude mít 15 senátorů. Vládní ANO a ČSSD získaly jen po jednom senátorovi, dohromady obsadí v horní komoře 20 křesel.

Povolební uspořádání Senátu bude ještě záviset na tom, zda se případně k některé z frakcí připojí úspěšní nezávislí kandidáti nebo zástupci menších stran. Podle zvyklostí získává křeslo předsedy nejsilnější frakce. ODS už avizovala, že hodlá oslovit i další zvolené senátory, které před druhým kolem podpořila. Pokud by poté měla nejsilnější frakcí, na funkci předsedy Senátu by zřejmě nominovala dlouholetého senátora a nynějšího místopředsedu komory Jaroslava Kuberu.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama