Strašně se stydím, ohrožuje republiku. Vondráček se vydal na cestu do Ruska, pořádně to schytal

Šéf české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) je na návštěvě Ruska. Už před cestou uvedl, že bude jednat s předsedy obou tamních parlamentních komor, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie i Spojených států. Nevidí v tom prý problém – a to navzdory tomu, že sankční seznam byl jednou z reakcí západu na Ruskou anexi ukrajinského Krymu a na krizi na východní Ukrajině. Někteří politici jej za to kritizují.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Radek Vondráček (ANO)
doporučujeme

Vondráček uvedl, že s cestou do Ruska souhlasil, jak uvedl, po „zralé úvaze". Při jednáních se prý soustředí se spíše na oblasti, v nichž je možné vést s Ruskem dialog. "Nějaký způsob dialogu považuji za nezbytný," dodal.

Následně Vondráček poslal vzkaz přímo z Moskvy. „Zdravím vás z Ruska. Užívejte si hezkého počasí v Česku, tady je už skoro zima. Budu v Moskvě do úterý na pracovní návštěvě se členy Výboru pro zdravotnictví naší Sněmovny. Návštěvu jsme začali stylově - pietním aktem u Hrobu neznámého vojína a prohlídkou Kremlu,“ uvedl.

Jeho cesta se ale nelíbí řadě politiků. „Ostře se ohrazuji. Radek Vondráček ohrožuje republiku. Jeden z nejvyšších ústavních činitelů jede do Ruska a setká s Putinovými politiky, kteří jsou na sankčním seznamu EU a USA. Podkopává důvěryhodnost ČR mezi spojenci v NATO, partnery v EU i mezi všemi slušnými demokraty,“ varoval senátor TOP 09 Tomáš Czernin.

Podobně zareagoval i europoslanec za TOP 09. „V době kdy předseda Poslanecké sněmovny balí kufry do Moskvy, v Evropském parlamentu na jednání podvýboru pro obranu a bezpečnost, jehož jsem místopředsedou, probíhá jiná diskuse. Diskuse o pokračujícím konfliktu na východě Ukrajiny a okupaci Krymu. Diskuse o tom, jak se RF snaží zničit ukrajinské námořní přístavy v Azovském moři. Rusové provádějí inspekce cargo ukrajinských i EU lodí. Doba inspekcí se protáhla ze 2 hodin na 3 až 6 dní. To zvyšuje náklady na dopravu a příjmy ukrajinských přístavů již klesly téměř o polovinu,“ upozornil Štětina.

„Kromě okupace RF hledá další cesty k sociální a ekonomické destabilizaci Ukrajiny. Mezinárodní společenství je povinno reagovat. Nikoli však vstřícnou návštěvou osob na sankčním seznamu v Moskvě, jak to zamýšlí pan Vondráček, ale rozšířením sankčního seznamu osob odpovědných za porušování mezinárodních závazků,“ dodal Štětina.

„Strašně se stydím. Když vás diktatura vezme na prohlídku sídla největšího zla proti vaší zemi a vy z toho máte radost. "Stylově." z Kremlu se řídí každodenní vraždění v Ukrajině,“ postěžoval si Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty.

„Předseda Sněmovny přijede do státu, jehož režim je hrozbou pro naši zemi a její spojence a sděluje nám, že je tam zima. Místo různých emoji by měl občanům hlavně sdělit, jaké názory a zda vůbec jaké tam sdělí na téma okupace Krymu, válka na Ukrajině, útok na Skripalovy a další,“ přidal se český ekonom a politik, bývalý ministr školství a financí Ivan Pilip.

Do Vondráčka se na twitteru navezla i skupina Milion chvilek pro demokracii. „Mráz přichází z Ruska. Pan předseda Sněmovny navštěvuje s nadšením místo, ze kterého je vůči naší zemi vedena dezinformační válka. Opravdu stylové...“ uvedla skupina k Vondráčkově cestě.

Loading...
Vstupte do diskuze (36)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Langmajer se pustil do Babiše: Zkusme zatočit s tím šmejdem, žádá Čechy

15.07.2019 22:31 Aktualizováno Herec Lukáš Langmajer patří k těm umělcům, kteří kritizují současnou politickou situaci. Poukazuje…

Rána Babišovi: Vlivný člen prozradil, co se děje za jeho zády v ANO

15.07.2019 22:31 Aktualizováno Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) se netají tím, že na současnou politiku hnutí ANO se nedívá…

Babiš se rozčílil: Je mi zle, tohle je neuvěřitelné! Pak se vysmál…

15.07.2019 22:31 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš po týdnu zveřejnil další ze svých hlášení. Tohle nese pořadové číslo 100. V…

Komedie v režii ČSSD pokračuje, zuří opozice. Hrad mlčí

15.07.2019 19:28 Aktualizováno Pražský hrad se nebude vyjadřovat k rozhodnutí ČSSD, že zatím zůstane ve vládě s ANO a že trvá na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama