Mandátový výbor sněmovny přerušil jednání o vydání poslance Humla

Praha - Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny v úterý přerušil projednávání bodu, který se týká vydání k trestnímu stíhání poslance Věcí veřejných Stanislava Humla. Výbor by měl o výsledku rozhodnout v úterý 15. března, uvedl předseda mandátového výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Přidejte svůj názor

Předseda mandátového výboru Jeroným Tejc (ČSSD)

"Přerušili jsme projednávání a domluvili se, že definitivně rozhodneme v úterý 15. března. V ten den zasedne výbor po jednání Poslanecké sněmovny, tedy v 19 hodin," uvedl Jeroným Tejc.

Ten zvolené datum vysvětlil tím, že v době plenárního jednání sněmovny bude na výboru přítomný maximální možný počet poslanců.

"V tuto chvíli nechci předjímat výsledek. Nadále jsou možné obě dvě varianty rozhodnutí, tedy doporučení i nedoporučení sněmovně k vydání poslance Humla," pokračoval předseda mandátového výboru.

Tejc zároveň uvedl, že po úterním jednání ještě nebyl rozhodnut, jak hlasovat: "Já osobně si názor teprve utvářím na základě znalosti spisu i výpovědi poslance Humla. V celém případu jsou věci, které vedou k dalšímu zkoumání a vyžadují časový odstup."

Sám Stanislav Huml v úterý ubral z předchozích prohlášení, že po výboru požaduje své vydání. "Ubírám trochu plyn z toho svého předchozího prohlášení, že trvám na svém vydání. Pokud mandátový a imunitní výbor shledá, že je ta žádost policie irelevantní, tak na svém vydání trvat nebudu," řekl.

Policie požádala o vydání poslance Stanislava Humla k trestnímu stíhání v pátek 18. února. Žádost se týká případu, který se stal již v roce 2009. "Jde o znalecký posudek k jediné dopravní nehodě, na němž jsem se podílel," uvedl již dříve Huml.

Ten pracoval od roku 2005 do zvolení poslancem jako ředitel firmy V.V.V. Expert a.s., která byla kromě jiného zapsána také jako znalecký ústav. "Nejsem a nikdy jsem nebyl znalcem. Na posudcích pracovalo vždy více lidí, na odbornou stránku věci dohlížel a případ stvrzoval soudní znalec, který posudek obhajoval v každé kauze před soudem," vysvětlil Huml s tím, že jeho role byla organizační, administrativní, ale i odborná, protože má za sebou mnoho let praxe při vyšetřování dopravních nehod.

V případu se jedná o dopravní nehodu, při které měl řidič s nákladním vozem Tatra provést nečekaný odbočovací manévr v Praze 5, načež motocyklista, který do něj narazil, utrpěl těžká zranění.

"Podstata dopravní nehody spočívala ve zjištění, z jaké pozice začalo nákladní auto odbočovací manévr vpravo do vedlejší ulice. K dispozici jsme měli černobílé kopie fotodokumentace policie, plánek a protokol o ohledání místa nehody policií," dodal poslanec.

Huml se podle svých slov při soudním líčení nepohodl se soudcem: "Že si na mne stěžoval soudce, mi bylo od samého počátku jasné. Trochu jsme se při soudním líčení 'nepohodli'."

Poslanec VV však zároveň upozornil, že je v celé kauze hned několik podivností, například to, že si policie žádá jeho vydání, aniž by za rok a půl vyslechla kohokoliv ze zpracovatelů posudku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama