Konflikt v ČSSD graduje: Zimola sjel kolegy, Chovanec a Zaorálek se už neudrželi...

Vedle předsedy ČSSD Jana Hamáčka požádal na dnešním zasedání širšího stranického vedení v Hradci Králové o důvěru podle informací ČTK také první místopředseda strany a jeden z iniciátorů platformy Zachraňme ČSSD Jiří Zimola. Zimola podle kuloárových informací spolustraníkům řekl, že platforma je černým svědomím sociální demokracie. Následně ale zazněly v debatě i výzvy, aby výbor o Zimolovi nehlasoval.

Jiří Zimola

Platformu kritizovali před zasedáním ústředního výkonného výboru Hamáček i například místopředseda Martin Netolický. Hamáček zdůraznil, že straníky vyzve k jednotě. "To souvisí i s fungováním platformy. Není cestou, aby každý člen vedení měl svoji platformu. Mou platformou je sociální demokracie," řekl. Netolický prohlásil, že platforma není hlasem sociální demokracie a vytváří pocit rozštěpenosti.

Před členy výboru Hamáček například odmítl úvahy o odchodu ČSSD z vlády s hnutím ANO do opozice, byla by to podle něho sebevražda. ČSSD už má podle něho v kabinetu úspěchy, ale není o nich kvůli vnitrostranickým debatám slyšet. Hamáček údajně mluvil o tom, že ČSSD musí být levicový rebel ve vládě pravicového oligarchy (předsedy ANO a premiéra Andreje Babiše). Zdůraznil také, že sociální demokracie je proevropská strana a nesmí k tomuto směřování hledat alternativy.

Zimola kritizoval před spolustraníky některé sociální demokraty. Patřil k nim kvůli "osobním ambicím" kandidát na ministra zahraničí a europoslanec Miroslav Poche, kterého prezident Miloš Zeman odmítl do vlády jmenovat, a končící předseda Senátu Milan Štěch kvůli kritice vstupu ČSSD do vlády.

ČSSD musí být razantní opozice vůči Babišovu hnutí ANO, že je sociální demokracie ve vládě, neznamená, že musí být poslušný králík, řekl podle zdrojů Zimola. Mluvil i o rekonstrukci vlády, což je jedním z požadavků platformy. Zmínil údajně v této souvislosti nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministra kultury Antonína Staňka.

Hamáček se už před zasedáním vyslovil proti tomu, aby ústřední výkonný výbor hlasoval o důvěrách v jednotlivé členy nejužšího stranického vedení s výjimkou předsedy. K tomu, by se nehlasovalo o Zimolovi, vyzval v debatě na zasedání podle kuloárových informací náchodský starosta a poslanec Jan Birke, prý kvůli tomu, aby se z prvního místopředsedy nestal "zhrzený mučedník".

Také místopředseda Jaroslav Foldyna nepožádá o vyslovení důvěry, jak původně uvažoval. "Když to udělám já, udělají to další. Pan předseda nás požádal, abychom to nedělali," řekl novinář Foldyna. Dodal, že také nechce, aby se hlasovalo o důvěře pro Zimolu.

Platformu zkritizoval před spolustraníky také Netolický, který jí přičetl neúspěch v komunálních volbách, nebo někdejší místopředseda a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zaorálek prý mluvil tom, že je třeba vyřešit "autistickou poruchu" ČSSD. Štěch podle zákulisních informací nařkl členy platformy z toho, že sami chtějí do vlády.

Někdejší místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec, jenž nedávno vyzval ČSSD k odchodu z vlády a k její toleranci, podle informací ČTK podpořil v debatním příspěvku Hamáčka a Zimolovi vyčetl, že s předsedou ČSSD nešel do kabinetu, aby mu "kryl záda". Chovanec však prý trvá na kritice vstupu ČSSD do vlády, tento krok podle něho může mít záporný vliv na výsledky strany i v dalších volbách. V kabinetu je podle Chovance nutné tvrdě hájit program, a pokud to nebude možné, odejít.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 16:19 Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Fiala přivítal v Litomyšli členy Evropské komise, Česko zahájilo…

01.07.2022 21:50 Aktualizováno Společným zasedáním vlády a Evropské komise (EK) v Litomyšli dnes Česká republika zahájila půlroční…

Česko se ujímá předsednictví v době plné výzev, uvedla Pekarová Adamová

01.07.2022 18:18 Aktualizováno Česká republika přebírá předsednictví v Radě Evropské unie v době plné výzev a velkých úkolů, řekla…

Rozhodnutí o termínu prezidentských voleb v lednu 2023 vyšlo ve Sbírce…

01.07.2022 17:52 Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta republiky, jejichž první kolo se uskuteční v polovině ledna…

Piráti neuspěli se žalobou na Babiše, který údajně lhal o nastěhování…

01.07.2022 16:54 Krajský soud v Praze nevyhověl žalobě, kterou loni Piráti podali na tehdejšího premiéra Andreje…

Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard

01.07.2022 15:25 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard korun z květnových 189,3 miliardy…

Balaš převzal ministerstvo školství. Podle Fialy musí řešit vzdělávací…

01.07.2022 13:13 Aktualizováno Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Lipavský: Určujícím tématem českého předsednictví EU bude jednoznačně…

01.07.2022 10:44 Určujícím tématem začínajícího českého předsednictví Evropské unie bude jednoznačně Ukrajina, která…

Vláda jedná s KKCG o převodu firmy vlastnící zásobník plynu v Dambořicích

30.06.2022 17:45 Aktualizováno Investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka jedná s českou vládou o převodu výkonu…

Pekarová Adamová chce od Křečka vysvětlení jeho postupu vůči Šimůnkové

30.06.2022 14:17 Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová (TOP 09) chce, aby jí veřejný ochránce práv Stanislav Křeček…

Zeman podepsal příspěvek 5000 korun i zjednodušení pravidel u dávky na…

29.06.2022 21:54 Aktualizováno Pravidla u příspěvku na bydlení budou od července jednodušší. Úpravy nastanou také v čerpání…

Související:

Právě se děje

reklama