Dotace pro Agrofert? Úřady prý brzdí vyšetřování. Bartoš a Babiš se střetli při interpelacích

České úřady podle Pirátů prozatím odmítly poskytnout Evropské komisi údaje ohledně čerpání unijních dotací holdingem Agrofert. Při dnešních interpelacích to uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který do loňska Agrofert vlastnil, to označil za součást kampaně před volbami do Evropského parlamentu v příštím roce. Řekl, že na tvrzení Bartoše nemá žádnou odpověď.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Andrej Babiš, premiér ČR
doporučujeme

"Já jsem nic nedostal jako premiér. Máte pocit, že když něco přijde úředníkům, že mě o tom informují? Neinformují," uvedl Babiš. Bartošovo tvrzení, že Agrofert nadále ovládá, označil za nesmysl a lež. Poznamenal také, že ani jako předseda vlády, ani jako ministr financí se nezúčastnil žádného dotačního programu. "Nemám na to žádný vliv," prohlásil.

"Podle našich zjištění jste i nadále ovládající osobou ve vztahu ke společnosti Agrofert, a to bez ohledu na to, že byla tato společnost takzvaně zaparkována ve svěřeneckých fondech. Porušuje tím zákon o střetu zájmů i finanční nařízení EU (o střetu zájmů) s platností od letošního srpna," uvedl Bartoš.

Evropská komise prověřuje možný střet zájmů Babiše v souvislosti s dotacemi pro Agrofert Holding. Před měsícem to oznámil komisař pro rozpočet EU Günther Oettinger. Podnět k EK dala organizace Transparency International. Premiér je podle ní ke svěřenským fondům, do kterých loni v únoru Agrofert vložil, v takové pozici, která mu umožňuje přímo či nepřímo Agrofert ovládat. Premiér toto tvrzení odmítl.

Vyšetřování dnes na jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu ve Štrasburku potvrdil i evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan. Podle něj možný konflikt zájmů premiéra Babiše prověřuje v součinnosti hned několik generálních ředitelství (DG) Evropské komise, včetně DG pro regionální politiku, DG pro zemědělství, DG pro správu rozpočtu EU a DG pro zaměstnanost.

"Komise je nyní ve fázi zjišťování faktů... Nepředbíhejme závěry, dokud ta fakta nebudeme mít pohromadě, pak se uvidí, k jakému závěru dospějeme," odpověděl Hogan na otázku po stavu prověřování, kterou mu položil český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Na Evropskou komisi se obrátili také Piráti, podle nichž se řízení vede také proti ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (za ČSSD).

Babiš čelí v Česku trestnímu stíhání kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Ta patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu, poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Po několika letech se farma opět vrátila do skupiny Agrofert.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Strakonicích rozhodnuto. Drtivě vyhrálo hnutí, kvůli kterému se volby…

15.12.2019 12:03 Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta…

Budoucí prezident ČR? Bookmakeři mají dva favority

15.12.2019 11:13 Největšími favority na budoucího prezidenta České republiky jsou podle bookmakerů aktuálně premiér…

2. světovou válku rozpoutal i Sovětský svaz? KSČM rozhořčilo usnesení…

14.12.2019 22:58 Aktualizováno KSČM odsoudila usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Jde…

Kolik žije v Česku cizinců ze států mimo EU? Chystá se nová koncepce…

14.12.2019 17:11 Aktualizováno Ke konci srpna letošního roku pobývalo v Česku legálně 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí, tedy ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama