Skandál senátorů: Töpfer platí sám sobě za kancelář

Praha – Herec Tomáš Töpfer je senátorem za ODS. Z náhrad, které ke svému platu každý měsíc pobírá na kancelář, však financuje své Divadlo Na Fidlovačce. Informuje o tom Aktuálně.cz.

Přidejte svůj názor

Senátor Tomáš Töpfer (ODS)

Töpfer na svou kancelář, na niž má ze zákona nárok, pobírá vedle platu třicet tisíc korun měsíčně. Kancelář si ovšem umístil do Divadla Na Fidlovačce, v němž hraje a je i jeho ředitelem. Podle jeho názoru však nejde o střet zájmů.

„Divadlo je městské části Praha 4 a já jsem senátorem za Prahu 4. Nechtělo se mi pronajímat kancelář v soukromém domě, zvláště proto, že mne lidi zastihnou tady a já je přijímám tady v divadle,“ řekl pro Aktuálně.cz.


Je to zanedbatelná částka

Töpfer je v tomto divadle nejen hercem a jednatelem, ale je i většinovým vlastníkem společnosti, která ho provozuje. Budovu divadla si od Prahy 4 pronajímá Nadace Fidlovačka a ročně za ni platí půl milionu.

S Nadací Fidlovačka má přitom smlouvu jak Töpfer, který ji i spoluzakládal, tak samotné Divadlo Na Fidlovačce. Aktuálně.cz zároveň z výpisu náhrad všech senátorů od roku 2005 zjistilo, že Töpfer od svého zvolení v roce 2006 do září loňského roku dostal na svou kancelář celkem 1,2 milionu korun.

Nadaci řídí herečka Eliška Balzerová, která je taktéž spolumajitelkou Divadla na Fidlovačce a podepisovala s městem i nájemní smlouvu. Ta tvrdí, že senátorské náhrady jsou v divadelním rozpočtu mizivou částkou.

„Nadace shromažďuje peníze, abychom mohli nájem zaplatit. A mizivě do toho spadá tato senátorská kancelář. Jinak bychom tu budovu nemohli mít,“ vysvětlovala pro Aktuálně.cz.

Další peníze do nadace přinášejí sponzoři a také konkurenční soubory, které si divadlo pronajímají. Sám Töpfer do ní peníze nedává, spíš je naopak v případě potřeby odčerpá do divadla, které se tak vyhne krachu.


Töpfer v tom není sám

Tomáš Töpfer kancelář ve vlastním divadle obhajuje, podobně jako jeho kolega Luděk Sefzig (ODS). Sefzig si také ze senátorských náhrad platí kancelář, ale pro změnu ve vlastním domě. Od ledna 2005 do září 2010 na ni podle Aktuálně.cz od státu dostal celkem 1,225 milionu korun.

„Já jsem zde kancelář nezřizoval.  Přede mnou tu měl kancelář pan senátor Jirava, se kterým jsem nebyl příbuzný ani známý. Jediné co jsem udělal, že jsem ji přesunul do lepších míst, do nově zrekonstruovaných míst, a snížil jsem si nájem,“ obhajoval se na otázku Aktuálně.cz.

Novináři skutečnost, že si pronajímá pracovnu ve svém domě, a tak fakticky platí sám sobě, odhalili už před dvěma lety. I tehdy se Sefzig bránil, že na tom není nic špatného. A kancelář tam má stále.

Témata: Töpfer, Tomáš
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Czexit? Okamura trvá na referendu: Česko by mělo bilaterálně jednat se…

16.01.2019 13:21 Vývoj v Británii ukazuje, že kdyby Česko chtělo vystoupit z Evropské unie, musí začít řešit…

Poslanec Volný se rozjel: Za Baldu nemůže SPD, ale vítači a sluníčkáři…

16.01.2019 12:36 Poslanec Lubomír Volný hájící barvy SPD se vyjádřil pro zpochybňovaný zpravodajský server Sputnik…

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Muslimští migranti jsou jako invazivní zvířata a rostliny, měli by mít…

16.01.2019 10:45 Poslankyně SPD Karla Maříková v pondělí na svém facebookovém účtu zveřejnila obrázkový příspěvek,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama