Zeman omedailovává kamarády? Tragikomické, komentuje tisk. A politici si přisadili

Udílení státních vyznamenání kamarádům prezidenta Miloše Zemana je tragikomické a vede k poklesu významu ocenění. Vedle osobností, které si vyznamenání opravdu zaslouží, vyvolává ocenění některých dalších lidí přinejmenším hluboké rozpaky. V dnešních komentářích k nedělnímu udílení vyznamenání na Pražském hradě to píší české deníky.

Předávání státních vyznamenání při stém výročí založení Československa 28. října 2018
doporučujeme

"Seznam těch, které k letošnímu 28. říjnu ocenil prezident Zeman, je v podstatě takové tragikomické čtení. Vedle vojáků, kteří položili život ve službě, odbojářů, vědců a lékařů tvoří výběr laureátů z kulturní a umělecké sféry vskutku pozoruhodnou sestavu, které vévodí komunistický básník. V jeho záři bledne i hvězda Michala Davida," píše se v komentáři Lidových novin.

Komentátor Hospodářských novin (HN) označil udílení vyznamenání za "zemanovskou směsici nejkvalitnějšího zrna a obyčejných plev". "Vyznamenání úctyhodných osobností bylo v reálném čase devalvováno omedailováním ordinérních osob, pro jejichž ocenění se v zákoně o státních vyznamenáních hledá důvod opravdu těžko," píše. Ocenil ale prezidentův projev, který udílení vyznamenání předcházel.

Mladá fronta Dnes (MfD) v komentáři lituje, že se ani letos nepodařilo využít k zakopání příkopů mezi Zemanem a jeho kritiky. "Ti, kdo ostentativně trhali pozvánky, se snížili na Zemanovu úroveň. A prezident se snížil na úroveň těch, kdo používají největší oslavu státu jako politický klacek," uvádí deník.

Někteří lidé navržení na vyznamenání řády od Zemana podle MfD odmítají, ale tím se jen posiluje začarovaný kruh. "Aby si nenabíhal na vidle, musí Hrad o to víc hledat nominanty jen mezi lidmi duševně spřízněnými, eventuálně bezpečně mrtvými. Což odradí další a další na jevišti i v hledišti," píše komentátor.

Okruh dekorovaných se tak bude dál zužovat na lidi blízké Hradu. "Váha nejvyšších státních metálů se smrskne na Zemanovu osobní pochvalu, kterou slušný člověk odmítá ani se jejího udílení neúčastní," doplňuje.

Seriál naprosto nevhodných vyznamenání

Předseda ODS Petr Fiala ČTK napsal, že letos se na rozdíl od předchozích let ceremoniálu na Hradě zúčastnil, a to kvůli své pozici místopředsedy Sněmovny a vzhledem ke stému výročí. "Letos se mi zdál prezidentův projev více uměřený, bez minulých provokací," uvedl. S prezidentem se shodl například v otázce podpory českých vojenských misí a ocenění válečných veteránů.

Představitelé TOP 09 kritizují přístup Hradu k rozesílání pozvánek. "Nejenom kádrováním v pozvánkách, ale i řadou vyznamenaných udělal prezident ze státního svátku svůj soukromý mejdan," uvedl na twitteru předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Kritizoval mimo jiné vyznamenání podnikatelů Pavola Krúpy a Jaroslava Strnada, novináře Erika Besta či básníka Karla Sýse. Šéf strany Jiří Pospíši kritizoval výběr Sýse. "Seriál naprosto nevhodných vyznamenání bohužel pokračuje i letos," napsal na sociální síti.

Také Fiala má k některým oceněným výrazné výhrady. "Je to však v kompetenci prezidenta. Postrádal jsem však v jeho projevu zásadnější slova o stavu a směřování naší země, komentář k vyznamenaným mi připadá málo," uvedl.

Předseda STAN Petr Gazdík, který patřil mezi nepozvané poslance, popsal pro ČTK letošní ceremoniál jako poměrně důstojný. "Byť působil spíše jako soukromá akce pana prezidenta než vrchol celostátních oslav 100. výročí založení Československa," dodal.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš napsal, že Zeman pokračuje v tradici, kdy oceňuje jemu věrné a spřízněné osoby. Za problematické označil udělení vyznamenání Krúpovi. "Sporných jmen a z mého pohledu i zásluh je zde více, ale prezident udělil a premiér kontrasignoval," uvedl. Ocenil naopak vyznamenání generálů z období první republiky, pracovníka Českého rozhlasu Karla Lánského či sportovců Ester Ledecké a Petra Čecha.

Pozitivně vnímal ceremoniál i vyznamenané předseda KSČM Vojtěch Filip. "Projev prezidenta hodnotím jako slavnostní a velmi vstřícný a integrující bez vymezení se vůči jeho kritikům. I výběr oceněných byl ze všech sfér společnosti i politických názorů," míní Filip. Podobně hodnotil nedělní událost předseda SPD Tomio Okamura. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neshody v koalici. Návrh ČSSD na bankovní daň je pro ANO nepřijatelný

05.08.2020 16:46 Aktualizováno Zavedení bankovní daně je pro ministry hnutí ANO nadále nepřijatelné. Na dotaz ČTK to uvedli…

Politici by měli jít příkladem. Sociolog se vyjádřil k dovolené Babiše v…

05.08.2020 16:40 Sociolog a profesor právní filozofie na univerzitě Cardiff School of Law and Politics Jiří Přibáň…

Vymáhání dluhů: ČSSZ prakticky nevyužívá soudní exekutory, VZP naopak ano

05.08.2020 15:54 Česká správa sociálního zabezpečení využívá k vymáhání dluhů v naprosté většině případů správní…

Volby v karanténě: Z auta, u výjezdních komisí a ve zvláštních okrscích.…

05.08.2020 14:40 Aktualizováno Parlamentní strany se dnes shodly s ministerstvem vnitra na třech variantách hlasování z karantény …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama