Lžete, chcete poškodit kancelář prezidenta! Mynář ostře seřval Babišův deník, hrozí i právníky

Mladá fronta Dnes, která spadá po vydavatelství Mafra patřícího do koncernu Agrofert, vydala před několika dny článek s názvem „Ze sídla prezidentů kamenolom. Stíhaný šéf těží v Lánech tisíce tun horniny,“. Podle něj stíhaný šéf lánské obory, kterého dosadil hradní kancléř Vratislav Mynář, prodal obviněné firmě pod cenou dva a půl tisíce náklaďáků Proti takovému nařčení se ale Mynář ostře ohradil.

Vratislav Mynář

Deník s odvoláním na smlouvy, které má k dispozici uvedl, že lesní správa Lány prodala za poslední roky zhruba 17.000 metrů krychlových kamene vytěžených v Lánech firmě obviněné stejně jako ředitel lesní správy Miloš Balák v kauze manipulace se zakázkami lesní správy. Cena za kámen prý byla méně než čtvrtinová oproti běžné prodejní ceně. Lesní správa podle deníku také usiluje o povolení téměř pětihektarového lomu v Lánech.

Poukázal na to, že se Hrad pokouší co nejvíce otevírat. Připomněl, že probíhají pravidelné exkurze v prostorách Kanceláře prezidenta republiky, Hrad má nové účty na sociálních sítích, kde se objevují nejen informace, ale i  fotografie i videoreportáže z dění na Pražském hradě. „Úplně nejnovější aktivitou se stávají pravidelné týdenní příspěvky na oficiálním webu www.hrad.cz. Budu v nich nejen informovat o zajímavých událostech, které se uskutečnily, ale také reagovat na mediální dění. Právě takový příspěvek vám nyní předkládám,“ vysvětlil kancléř.

Mynář poukazuje právě na článek MfD, který jej rozžhavil doběla. „V mediálním světě už několik dnů žije svým životem příběh, který se týká opravy svahů přehrady Klíčava v Lánské oboře. Deník Mladá fronta DNES přinesl „senzační“ tvrzení, že v lánském kamenolomu je těžen kámen pod cenou a tratí tak daňoví poplatníci. Tento příběh, který Mladá fronta DNES předložila, je lživý, a cílem je poškodit Kancelář prezidenta republiky. Pokud používám takto silné obvinění na adresu zmíněného deníku, je mou povinností předložit důkazy. Což velmi rád učiním,“ brání se kancléř.


Celý příběh se proto rozhodl přiblížit ze svého pohledu. „Dne 5. 1. 2009, tedy ještě v době, kdy jsem nebyl vedoucím Kanceláře prezidenta republiky, uložila Česká inspekce životního prostředí – pod hrozbou pokuty – řešit sanaci svahů Klíčavské přehrady, tak, aby už nebyly ohrožovány zásoby pitné vody pro město Kladno. Součástí celé záležitosti bylo schválení využití lomu v Lánské oboře při získávání materiálu na sanaci. Z logického důvodu, místní zdroj materiálu nezatěžuje okolní obce. V zadávacích podmínkách pro výběrové řízení se samozřejmě s takovým řešením počítalo,“ popisuje.

A právě zde prý vzniká zásadní problém. „A tím se dostáváme ke lži, které se Mladá fronta DNES a autor článku Lukáš Valášek dopustili. V textu tvrdí, že Lesní správa Lány, která podléhá Kanceláři prezidenta republiky, prodává vítězné firmě kámen pod cenou.  Operuje se s částkou 117 korun za kubík oproti běžné ceně zhruba 400 korun za kubík. Zní to dramaticky. Čtenář je ale Mladou frontou DNES obelhán. Jde o klasický příklad dezinformace!“ prská Mynář.


A jak je to tedy podle něj doopravdy? „Cena odpovídající zhruba 400 korunám za kubík je totiž za kámen. Cena 117 korun za kubík, která je hrazena, se týká prodeje masivu. Jinými slovy řečeno, Mladá fronta DNES účelově srovnává nesrovnatelné. Při ceně 117 korun za kubík, při prodeji masivu, si totiž firma musí – na rozdíl od případu nákupu kamene - sama zajistit odstřel kamene, rozdělení na frakce, předrcení, dopravu a musí se také postarat o kamenný odpad. Tato fakta ale v článku Mladé fronty DNES nenaleznete!“ zdůraznil hradní kancléř.

„Jsou situace, které si žádají reakci. Jak jsem nyní jednoznačně prokázal, došlo k účelovému a lživému pokusu poškodit Kancelář prezidenta republiky.  Právní cestou proto budeme požadovat omluvu od vydavatele Mladé fronty DNES, společnosti MAFRA. A právní cestou, žalobou, budeme postupovat také proti autorovi článku Lukáši Valáškovi. Není prostě možné, aby byla veřejnost takovým hrubým způsobem klamána,“ dodal ostře Mynář.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 11:37 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Fiala přivítal v Praze rakouského kancléře Nehammera

17.05.2022 12:07 Premiér Petr Fiala (ODS) přijal dnes v pražské Kramářově vile rakouského kancléře Karla Nehammera.…

Lipavský odsoudil rozhodnutí Maďarska nepodpořit sankce na ruské energie

17.05.2022 10:23 Přístup maďarské vlády, která se rozhodla nepodpořit jakékoli sankce mířící na ruský energetický…

Česko se chce podílet na vyšetřování možných zločinů na Ukrajině, uvedl…

16.05.2022 16:08 Česká republika chce se státy paralelně vyšetřujícími možné válečné zločiny na Ukrajině koordinovat…

Rakušan: Situaci na nádraží lze změnit systémově, včetně dávky v…

16.05.2022 15:36 Situaci na hlavním nádraží v Praze, kde i po otevření stanového městečka pro romské uprchlíky v…

Babiš ve svém obytňáku zahájil jízdy za voliči

16.05.2022 15:28 Aktualizováno Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Bartoš chce, aby se krize vnímala i jako příležitost

16.05.2022 14:41 Aktualizováno O krizi by se podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) mělo mluvit i jako o…

Ministerstvo průmyslu vytvoří post státního obchodníka s energiemi

16.05.2022 13:49 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má…

Fiala v červnu opět navštíví Berlín

16.05.2022 10:38 Český premiér Petr Fiala 8. června opět navštíví Berlín, tentokrát přijede na pozvání německého…

V Česku je nyní 200 tisíc uprchlíků, odhadl Rakušan. Chce novelu zákona

15.05.2022 18:05 Aktualizováno V Česku se podle odhadů z regionů aktuálně nachází přes 200.000 uprchlíků z Ukrajiny, řekl v…

Lživá ruská obvinění vůči Ukrajině se podobají nacistické propagandě, řekl…

15.05.2022 15:50 Aktualizováno Lživé informace a lživá obvinění nejvyšších ruských představitelů vůči Ukrajině a vůči svobodnému a…

Související:

Právě se děje

reklama