Soud rozhodl polovinu stížnosti na volby v Praze, většinu smetl ze stolu

Pražský městský soud již rozhodl ve 12 z 25 návrhů na neplatnost voleb do pražských zastupitelstev. V šesti městských částech díky tomu již mohou starostové svolat ustavující zastupitelstvo, jinde musí soud vypořádat další stížnosti. Vyplývá to z usnesení soudu, která byla vyvěšena na úřední desce.

Přidejte svůj názor

Praha
doporučujeme

V Praze 1 byly podány dvě stížnosti na volby. O jedné již soud rozhodl a návrh zamítl. Týkala se lidí v tričkách Praha Sobě, kteří stáli před budovami s volebními místnostmi a mluvili s přicházejícími lidmi. Podle soudu z popisu jejich jednání nevyplývá, že by hrubě ovlivnili výsledek voleb. Soudu navíc nebyl předložen relevantní důkaz, například fotografie nebo video.

Také v Praze 4 vypořádal soud jednu ze dvou stížností. Po přepočtení hlasů soud zrušil mandát Zdeňku Pokornému (Společně pro Prahu 4) a nově jej přiřkl Janu Hušbauerovi (ANO). Druhou stížnost na výsledek voleb podala TOP 09, o té ještě soud nerozhodl.

V Praze 6 se navrhovatel domáhal vyslovení neplatnosti volby dvou zastupitelů, protože podle něho nemusel být započítán jeho hlas. Podle soudu nepředložil námitku, kterou by bylo možné považovat za významný důkaz o rozsáhlé chybovosti v okrsku. Soud ještě musí vyřešit druhou stížnost na volby v Praze 6.

V Praze 8 vyhověl také jedné ze dvou stížnosti. Petr Jílek (Patrioti pro Prahu 8) se stal podle výsledků voleb pátým náhradníkem uskupení Patrioti pro Prahu 8. To však soud rozhodnutím zrušil, protože Jílek měl v den voleb bydliště v jiné městské části. Kromě pořadí náhradníků se však tímto rozhodnutím nic nemění. Ve druhé stížnosti týkající se Prahy 8 soud teprve rozhodne.

Nejvíce stížností bylo městskému soudu doručeno na volby v Praze 10. Celkem jich bylo podáno šest. O jedné již soud rozhodl. Odmítl návrh na vyslovení neplatnosti hlasování ve třech okrscích. Podle hnutí Pro Prahu nebyly jeho kandidátce započteny všechny hlasy. Hnutí v městské části kandidovalo spolu s nezávislými kandidáty pod názvem Starostové pro Prahu - Zelená pro desítku. Soud návrh odmítl s tím, že jej nepodalo celé volební sdružení, ale pouze hnutí. To však k tomu není oprávněno.

Soud musí ještě rozhodnout o stížnostech proti volbám v Praze 3, 12 a 19.

O stížnostech podaných proti volbám v Praze 5, 7, 9, 11, 22 a v Šeberově soud již rozhodl a stížnosti zamítl. Dosluhující starostové tak mohou svolat první jednání nových zastupitelů. Soud zamítl také návrh na neplatnost voleb do zastupitelstva hlavního města. Odcházející primátorka Adriana Krnáčová (ANO) již oznámila termín prvního zastupitelstva, které bude 15. listopadu.

Podle zákona musí primátor či starosta městské části do 15 dnů od zveřejnění definitivních výsledků voleb svolat ustavující jednání zastupitelů, ovšem pouze v případě, že volby nikdo soudně nenapadne. V takovém případě začne platit 15denní lhůta ke svolání zastupitelstva až ode dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o posledním z podaných návrhů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček končí ve funkci. Ministrem průmyslu se má stát 30. dubna

25.04.2019 19:01 Aktualizováno Dosavadní předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Karel…

loading...

Bude Majerová Zahradníková pykat? Mohou ji odvolat z výborů

25.04.2019 17:44 Nezařazené poslankyni Zuzaně Majerové Zahradníkové hrozí odvolání ze školského a ze zahraničního…

Senát probírá novelu, která má urychlit vyhoštění cizinců - recidivistů

25.04.2019 17:37 Senát bude muset řešit spor svých výborů o novelu cizineckého zákona, která má urychlit vyhoštění…

Cíl Okamury a jeho zahraničních hostů: Oslabit EU

25.04.2019 17:10 Předseda SPD Tomio Okamura chce ve spolupráci s francouzskou političkou Marine Le Penovou a s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama