Soud rozhodl polovinu stížnosti na volby v Praze, většinu smetl ze stolu

Pražský městský soud již rozhodl ve 12 z 25 návrhů na neplatnost voleb do pražských zastupitelstev. V šesti městských částech díky tomu již mohou starostové svolat ustavující zastupitelstvo, jinde musí soud vypořádat další stížnosti. Vyplývá to z usnesení soudu, která byla vyvěšena na úřední desce.

Přidejte svůj názor

Praha

V Praze 1 byly podány dvě stížnosti na volby. O jedné již soud rozhodl a návrh zamítl. Týkala se lidí v tričkách Praha Sobě, kteří stáli před budovami s volebními místnostmi a mluvili s přicházejícími lidmi. Podle soudu z popisu jejich jednání nevyplývá, že by hrubě ovlivnili výsledek voleb. Soudu navíc nebyl předložen relevantní důkaz, například fotografie nebo video.

Také v Praze 4 vypořádal soud jednu ze dvou stížností. Po přepočtení hlasů soud zrušil mandát Zdeňku Pokornému (Společně pro Prahu 4) a nově jej přiřkl Janu Hušbauerovi (ANO). Druhou stížnost na výsledek voleb podala TOP 09, o té ještě soud nerozhodl.

V Praze 6 se navrhovatel domáhal vyslovení neplatnosti volby dvou zastupitelů, protože podle něho nemusel být započítán jeho hlas. Podle soudu nepředložil námitku, kterou by bylo možné považovat za významný důkaz o rozsáhlé chybovosti v okrsku. Soud ještě musí vyřešit druhou stížnost na volby v Praze 6.

V Praze 8 vyhověl také jedné ze dvou stížnosti. Petr Jílek (Patrioti pro Prahu 8) se stal podle výsledků voleb pátým náhradníkem uskupení Patrioti pro Prahu 8. To však soud rozhodnutím zrušil, protože Jílek měl v den voleb bydliště v jiné městské části. Kromě pořadí náhradníků se však tímto rozhodnutím nic nemění. Ve druhé stížnosti týkající se Prahy 8 soud teprve rozhodne.

Nejvíce stížností bylo městskému soudu doručeno na volby v Praze 10. Celkem jich bylo podáno šest. O jedné již soud rozhodl. Odmítl návrh na vyslovení neplatnosti hlasování ve třech okrscích. Podle hnutí Pro Prahu nebyly jeho kandidátce započteny všechny hlasy. Hnutí v městské části kandidovalo spolu s nezávislými kandidáty pod názvem Starostové pro Prahu - Zelená pro desítku. Soud návrh odmítl s tím, že jej nepodalo celé volební sdružení, ale pouze hnutí. To však k tomu není oprávněno.

Soud musí ještě rozhodnout o stížnostech proti volbám v Praze 3, 12 a 19.

O stížnostech podaných proti volbám v Praze 5, 7, 9, 11, 22 a v Šeberově soud již rozhodl a stížnosti zamítl. Dosluhující starostové tak mohou svolat první jednání nových zastupitelů. Soud zamítl také návrh na neplatnost voleb do zastupitelstva hlavního města. Odcházející primátorka Adriana Krnáčová (ANO) již oznámila termín prvního zastupitelstva, které bude 15. listopadu.

Podle zákona musí primátor či starosta městské části do 15 dnů od zveřejnění definitivních výsledků voleb svolat ustavující jednání zastupitelů, ovšem pouze v případě, že volby nikdo soudně nenapadne. V takovém případě začne platit 15denní lhůta ke svolání zastupitelstva až ode dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o posledním z podaných návrhů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Telička se naštval: Ovčáček a Zeman jsou ostudou našeho národa, hlásá do…

18.11.2018 09:52 Mluvčí hradu Jiří Ovčáček se v sobotu tvrdě pustil do TOP 09 a dalších opozičních stran a jejich…

Evropské volby budou v Česku 24. a 25. května 2019

18.11.2018 09:48 Volby do Evropského parlamentu budou v Česku 24. a 25. května příštího roku. Termín, který…

Politici jsou zděšeni: Babiš odjel za synem do Švýcarska? Dá mu “injekce".…

17.11.2018 22:00 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) položil kytici k památníku na pražské Národní třídě už těsně po půlnoci,…

Tento muž vyhodil kytice od Babiše a Zemana do koše. Co si to dovoluje? Ať…

17.11.2018 21:59 Aktualizováno Pochvalné i kritické komentáře vyvolal čin lidí, kteří hodili do koše kytky, které na Národní třídu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama