Primátorem Olomouce se stal lídr ANO Miroslav Žbánek

Primátorem Olomouce je ode dneška lídr vítězného hnutí ANO Miroslav Žbánek, kterého na ustavujícím zasedání zvolilo zastupitelstvo. Žbánek ve funkci olomouckého primátora vystřídal ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD. Koalici v Olomouci po říjnových volbách vytvořilo ANO společně s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně.

Miroslav Žbánek
doporučujeme

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu Olomouce čtyřkoalice disponuje většinou 26 hlasů. Pro Žbánka dnes při volbě primátora hlasovalo 31 zastupitelů, deset jich bylo proti a čtyři se zdrželi.

Nová koalice se podle Žbánka bude snažit hlavně při strategickém rozvoji města navázat na práci svých předchůdců. "Nabízíme spolupráci všem, kteří o problémech nechtějí pouze mluvit, ale skutečně se jimi zabývat," řekl po svém zvolení Žbánek. Programové prohlášení koalice zveřejní do konce ledna příštího roku. Chce mít dost času na přípravu programového prohlášení, jelikož koaliční smlouva je už nyní z pohledu výčtu priorit obsáhlá a podrobná, uvedl Žbánek.

Podle koaliční smlouvy má vítězné ANO v jedenáctičlenné radě Olomouce pět míst, ODS tři, KDU-ČSL dva a hnutí spOLečně jedno. Náměstky primátora byli dnes zvoleni Martin Major (ODS) Matouš Pelikán (KDU-ČSL), Pavel Hekela (spOLečně), Karel Konečný (ANO), Markéta Záleská (ODS) a Eva Kolářová (ANO). Neuvolněnými radními jsou Miloslav Tichý (ANO), Milan Feranec (ANO), Jan Holpuch (ODS) a Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Žbánek si dnes složení pochvaloval. "Setkávali jsme se už při přípravě koaličního projektu a mohu konstatovat, že tak dělná a přátelská atmosféra, která mezi námi panovala, mě až příjemně zaskočila. Věřím, že nám vydrží po celé čtyři roky a výsledky své práce budeme přínosem pro toto město," uvedl.

Z koaliční smlouvy vyplývá, že nová koalice mezi své priority zařadila udržitelné úvěrové zatížení a postupné snižování dluhu města v závislosti na investicích, zjednodušení a větší transparentnost grantové politiky radnice, úpravu tarifní politiky MHD, koncepci parkování, personální a technické posílení městské policie i nahrazení starého zimního stadionu moderní víceúčelovou halou s využitím státní podpory, případně zajištění jeho nezbytné opravy z vlastních zdrojů města.

Podle Žbánka je třeba modernizovat město a zlepšit systém jeho řízení. Za největší problém Olomouce Žbánek považuje podfinancovanou infrastrukturu při současném zadlužení města.

Komunální volby v Olomouci vyhrálo ANO, má 14 mandátů. Druhé skončilo ProOlomouc s šesti mandáty. Třetí koalice Piráti a Starostové bude mít také šest zastupitelů. Čtvrtá ODS má pět mandátů, čtyři pátá KDU-ČSL. Šesté je hnutí spOLečně se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD získala dva mandáty.

Po komunálních volbách v roce 2014 vítězné ANO v Olomouci skončilo v opozici. Radniční koalici tehdy vytvořila ČSSD s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uzavření hranic pro vycestování bylo protiústavní, říká Rychetský.…

29.11.2020 21:33 Jarní uzavření hranic pro vycestování z České republiky, k němuž přistoupila vláda na začátku…

Opozice uvítala rozvolňování. Zároveň kritizuje vládu za chaos ohledně…

29.11.2020 17:11 Aktualizováno Předseda opoziční ODS Petr Fiala vítá plánované rozvolnění opatření proti koronaviru. Ocenil také,…

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 16:07 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

Lidovci chtějí, aby cestu Nejedlého do Ruska řešila Sněmovna. Postoj ANO…

29.11.2020 15:44 Lidovci budou usilovat o to, aby se cestou prezidentova poradce Martina Nejedlého do Ruska zabývala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama