Konec Zimoly? Pácháme sebevraždu, dostali jsme se do spirály smrti, smutní členové ČSSD. Jen Poche se raduje

První místopředseda ČSSD Jiří Zimola odstoupil z funkce. Považuje za nemožné, aby současné vedení ČSSD změnilo politiku strany. Politici ČSSD se neshodnou v názoru na to, zda je to pro stranu krok dobrým či špatným směrem. někteří dokonce hovoří o sebevraždě.

Sjezd ČSSD: Jiří Zimola

Pro Zdeňka Škromacha nebylo rozhodnutí Jiřího Zimoly velkým překvapením, poukazoval na to, že končící první místopředseda ČSSD o této možnosti již nějakou dobu uvažoval. „Musím ocenit jeho chlapský přístup a rozhodnutí. Je to srozumitelné vůči členské základně ČSSD. Nehraje o funkce. Jde mu o záchranu nejstarší demokratické strany v zemi. Teď je to na těch, kteří se na něj neustále vymlouvají, že jim ruší jejich kruhy.

Naznačil také, že jeho kolega z platformy Zachraňme ČSSD hodlá být dál aktivní. „Věřím, že občané i členská základna se bude průběžně seznamovat s příčinami a důvody jeho rezignace. Zároveň bude mít prostor k dalším krokům aniž by byly spojovány s jeho funkcí výkonného místopředsedy ČSSD,“ dodal Škromach, který Zimolovi popřál hodně úspěchů.

Bývalý europoslanec ČSSD Libor Rouček se netají tím, že se mi Zimolův odchod nelíbí. „Co prý znamená odchod J. Zimoly z čela ČSSD? Jen další rozkol, rozklad a pokračující sebevraždu v přímém přenosu naší nejstarší politické strany. Smutné. Obávám se, že následkem může ČSSD již teď odpískat jarní volby do Evropského parlamentu,“ myslí si politik.

Nadšený není ani exposlanec ČSSD Václav Votava. „Zimola rezignoval na post místopředsedy ČSSD. Alibismus nebo vypočítavost?“ zajímá ho. „Není co slavit, to co se odehrává sociální demokracii jen poškozuje!“ dodal na twitteru.

Naopak europoslanec Miroslav Poche vnímá Zimolovo rozhodnutí pozitivně. „Nechť ještě přibalí Haška a prosazují se mimo ČSSD. V americkém Walmartu se tomu říká buy one, get one free," řekl serveru Aktuálně.cz.

Zimolova rezignace překvapila nejen vedení ČSSD, ale i bývalého poslance Antonína Seďu. Podle něj je ale vhodné nalít si čistého vína. „A začnu připomenutím prvního většího problému, kterým bylo vytvoření mocenského centra bývalých hejtmanů, zvolených za ČSSD. A to mimo strukturu strany. Tato nejednota navenek znamenala první větší pokles důvěry veřejnosti. Mimo jiné, stalo se to jako přes kopírák ODS. Pak následoval Lánský puč, který, světe div se, opět dirigovali stejní členové ČSSD, tentokráte ve spolupráci s prezidentem Milošem Zemanem. Pak následovaly čtyři roky okopávání kotníků vedení strany, a to již v aktivní součinnosti s prezidentem i s předsedou politického hnutí ANO 2011. Celé toto tažení vrcholilo vytvořením platformy Zachraňme ČSSD, která veřejně a mimo oficiální struktury strany kritizovala a stále kritizuje vedení sociální demokracie,“ uvádí Seďa.

Podle něj však nezazněl jediný návrh na zlepšení ČSSD – a výjimkou kritiky personálního složení předsednictva. „Pak vypadáme nikoliv jako sebevědomá politická strana, ale jako parta podvodníků a neumětelů.  Proto z toho všeho jsem nabyl přesvědčení, že kritikům primárně nejde o programové rozdíly či o politické směřování strany, ale že jde, tak jako v minulosti, pouze o personální otázky a o mocenské převzetí sociální demokracie. Tohle mimo jiné potvrdil i Jiří Zimola při své rezignaci,“ varuje sociální demokrat.

Na druhou stranu ale se Zimolou souhlasí v tom, že ČSSD je vnitřně nemocná a že v ní existuje „demokratický deficit i mnoho politických šíbrů“ „Nicméně ti neexistují pouze na jedné straně pomyslné barikády, ale na obou stranách sporu. Řešení jsou docela jednoduchá, ale musí se prostě chtít. A pokud neproběhnout velmi rychle, pak se ČSSD z té spirály smrti nedostane,“ tvrdí.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 15:15 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 12:53 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Spolek oslavující komunismus odhalil sochu pohraničníka. Zvrácenost, říká…

26.09.2021 15:05 Jsou znechucení adorací Pohraniční stráže, která na železné oponě připravila o život 282 lidí…

Spolu posiluje, dohání hnutí ANO, ukazuje průzkum

26.09.2021 14:18 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Související:

Právě se děje

reklama