Proces s Půtou bude s novou přísedící, vrchní soud vyhověl stížnosti

Projednávání korupční kauzy, v níž je jedním z obžalovaných i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), začne v prosinci u Krajského soudu v Liberci s novou přísedící. Půtovi obhájci podali v září před zahájením jednání námitku na podjatost přísedící. Soud ji sice odmítl jako neodůvodněnou, právníci ale podali stížnost k Vrchnímu soudu. Ten stížnosti vyhověl a označil přísedící za podjatou, senát už doplnila nová přísedící, řekl dnes ČTK předseda senátu Petr Neumann.

Přidejte svůj názor

Martin Půta
doporučujeme

Soud měl už od začátku tři přísedící, jedna byla jako náhradnice. "Protože tušíme, že to bude dlouhé, tak kdyby se něco stalo," řekl Neumann. Náhradnice se teď posunula na místo řádné přísedící a seznamuje se s kauzou. "A za náhradnici jsme instalovali jinou," dodal předseda senátu. Líčení bude podle něj pokračovat 4. prosince se třemi přísedícími.

V senátu skončila Zdeňka Hronová, manželka Půtova spolustraníka Michala Hrona. Ten před čtyřmi lety v Liberci kandidoval na primátora a Půta jeho kandidaturu po celou dobu podporoval. Půtovi právníci podali námitku z opatrnosti. Chtěli předejít dohadům, že si hejtman zařídil, aby rozhodoval člověk jemu blízký.

Takové spekulace se podle Půtova obhájce Michala Sýkory v politických kruzích před zahájením projednávání kauzy objevily. "Nechceme, aby zprošťující rozsudek, ve který doufáme, mohl být zpochybňován," řekl již dříve ČTK k důvodům námitky Sýkora.

Korupční kauza spojená s financováním rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci se k soudu dostala čtyři roky po vznesení obvinění. Týká se evropských dotací na projekty, které připravila liberecká obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Na rekonstrukci kostela za 65 milionů korun ani na druhý projekt oddychové zóny Perštýn ale nakonec žádné evropské peníze vyplaceny nebyly.

S Půtou je v případu obžalováno dalších 12 lidí a zástupci čtyř firem, mimo GEPO také Metrostav, Developer CZ a Gallos. Obžaloba je viní z poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti. Hrozí jim tresty od pěti do 12 let vězení. Půta je obžalovaný z braní úplatků a zneužití pravomoci úřední osoby, vinu ale od začátku odmítá.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ODS chce ve volbách získat 4 mandáty, tvrdí Fiala

24.05.2019 17:22 Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala by byl ve volbách do Evropského parlamentu…

Jiří Pospíšil: Eurovolby mají politický i symbolický význam

24.05.2019 16:56 Volby do Evropského parlamentu mají podle lídra společné kandidátky TOP 09, STAN a dalších uskupení…

Zahradil má velké plány: Doufá, že ODS získá čtyři europoslance místo dvou

24.05.2019 16:52 Lídr občanských demokratů pro evropské volby Jan Zahradil očekává, že ODS letos zdvojnásobí počet…

Výsledek STAN? Za úspěch bychom považovali přes 12 % hlasů, říká Rakušan

24.05.2019 16:33 Předseda hnutí STAN Vít Rakušan odevzdal dnes krátce po 15:00 hlas v evropských volbách. Za úspěch…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama