Proces s Půtou bude s novou přísedící, vrchní soud vyhověl stížnosti

Projednávání korupční kauzy, v níž je jedním z obžalovaných i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), začne v prosinci u Krajského soudu v Liberci s novou přísedící. Půtovi obhájci podali v září před zahájením jednání námitku na podjatost přísedící. Soud ji sice odmítl jako neodůvodněnou, právníci ale podali stížnost k Vrchnímu soudu. Ten stížnosti vyhověl a označil přísedící za podjatou, senát už doplnila nová přísedící, řekl dnes ČTK předseda senátu Petr Neumann.

Přidejte svůj názor

Martin Půta

Soud měl už od začátku tři přísedící, jedna byla jako náhradnice. "Protože tušíme, že to bude dlouhé, tak kdyby se něco stalo," řekl Neumann. Náhradnice se teď posunula na místo řádné přísedící a seznamuje se s kauzou. "A za náhradnici jsme instalovali jinou," dodal předseda senátu. Líčení bude podle něj pokračovat 4. prosince se třemi přísedícími.

V senátu skončila Zdeňka Hronová, manželka Půtova spolustraníka Michala Hrona. Ten před čtyřmi lety v Liberci kandidoval na primátora a Půta jeho kandidaturu po celou dobu podporoval. Půtovi právníci podali námitku z opatrnosti. Chtěli předejít dohadům, že si hejtman zařídil, aby rozhodoval člověk jemu blízký.

Takové spekulace se podle Půtova obhájce Michala Sýkory v politických kruzích před zahájením projednávání kauzy objevily. "Nechceme, aby zprošťující rozsudek, ve který doufáme, mohl být zpochybňován," řekl již dříve ČTK k důvodům námitky Sýkora.

Korupční kauza spojená s financováním rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci se k soudu dostala čtyři roky po vznesení obvinění. Týká se evropských dotací na projekty, které připravila liberecká obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Na rekonstrukci kostela za 65 milionů korun ani na druhý projekt oddychové zóny Perštýn ale nakonec žádné evropské peníze vyplaceny nebyly.

S Půtou je v případu obžalováno dalších 12 lidí a zástupci čtyř firem, mimo GEPO také Metrostav, Developer CZ a Gallos. Obžaloba je viní z poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti. Hrozí jim tresty od pěti do 12 let vězení. Půta je obžalovaný z braní úplatků a zneužití pravomoci úřední osoby, vinu ale od začátku odmítá.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš neodstoupí, nevidí pro to důvod ani pro vyslovení nedůvěry vládě

19.11.2018 03:25 Premiér Andrej Babiš (ANO) ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Je přesvědčen, že má…

Babiš vysvětlil, proč jeho syn tvrdí, že byl unesen na Krym

18.11.2018 23:04 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Je přesvědčen, že má…

Telička se naštval: Ovčáček a Zeman jsou ostudou našeho národa, hlásá do…

18.11.2018 21:56 Aktualizováno Mluvčí hradu Jiří Ovčáček se v sobotu tvrdě pustil do TOP 09 a dalších opozičních stran a jejich…

Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak je novináři zneužili

18.11.2018 20:47 Aktualizováno Andrej Babiš mladší a jeho matka už pochopili, jak je novináři zneužili, uvedl premiér Andrej Babiš…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama