Proces s Půtou bude s novou přísedící, vrchní soud vyhověl stížnosti

Projednávání korupční kauzy, v níž je jedním z obžalovaných i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), začne v prosinci u Krajského soudu v Liberci s novou přísedící. Půtovi obhájci podali v září před zahájením jednání námitku na podjatost přísedící. Soud ji sice odmítl jako neodůvodněnou, právníci ale podali stížnost k Vrchnímu soudu. Ten stížnosti vyhověl a označil přísedící za podjatou, senát už doplnila nová přísedící, řekl dnes ČTK předseda senátu Petr Neumann.

Přidejte svůj názor

Martin Půta

Soud měl už od začátku tři přísedící, jedna byla jako náhradnice. "Protože tušíme, že to bude dlouhé, tak kdyby se něco stalo," řekl Neumann. Náhradnice se teď posunula na místo řádné přísedící a seznamuje se s kauzou. "A za náhradnici jsme instalovali jinou," dodal předseda senátu. Líčení bude podle něj pokračovat 4. prosince se třemi přísedícími.

V senátu skončila Zdeňka Hronová, manželka Půtova spolustraníka Michala Hrona. Ten před čtyřmi lety v Liberci kandidoval na primátora a Půta jeho kandidaturu po celou dobu podporoval. Půtovi právníci podali námitku z opatrnosti. Chtěli předejít dohadům, že si hejtman zařídil, aby rozhodoval člověk jemu blízký.

Takové spekulace se podle Půtova obhájce Michala Sýkory v politických kruzích před zahájením projednávání kauzy objevily. "Nechceme, aby zprošťující rozsudek, ve který doufáme, mohl být zpochybňován," řekl již dříve ČTK k důvodům námitky Sýkora.

Korupční kauza spojená s financováním rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci se k soudu dostala čtyři roky po vznesení obvinění. Týká se evropských dotací na projekty, které připravila liberecká obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Na rekonstrukci kostela za 65 milionů korun ani na druhý projekt oddychové zóny Perštýn ale nakonec žádné evropské peníze vyplaceny nebyly.

S Půtou je v případu obžalováno dalších 12 lidí a zástupci čtyř firem, mimo GEPO také Metrostav, Developer CZ a Gallos. Obžaloba je viní z poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti. Hrozí jim tresty od pěti do 12 let vězení. Půta je obžalovaný z braní úplatků a zneužití pravomoci úřední osoby, vinu ale od začátku odmítá.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Radnice v Ústí musí otisknout článek zastupitele o puči

20.11.2018 18:10 Ústí musí otisknout článek bývalého zastupitele Davida Daduče o změně ve vedení města v roce 2015,…

KSČM podrží vládu, kauza Babiše mladšího je prý umělá. Faltýnek jásá

20.11.2018 17:31 Aktualizováno Širší vedení KSČM na dnešním jednání doporučilo poslaneckému klubu strany, aby se v pátek postavil…

Eurokomise řeší stížnost na Babiše. Je v tom hodně politiky, říká "šedá…

20.11.2018 17:12 Evropská komise (EK) bere stížnost na možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše vážně a…

Krymská cesta Babiše mladšího? Do kauzy se oficiálně vložila Ukrajina

20.11.2018 16:39 Ukrajinská oficiální místa zkoumají informace o cestě Andreje Babiše mladšího na anektovaný Krym,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama