Nové zastupitelstvo v Brně se poprvé sejde 20. listopadu, Vokřál podepsal "svolávačku"

Ustavující zasedání Zastupitelstva města Brna se uskuteční v úterý 20. listopadu. Dnes o tom rozhodl dosluhující primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Napsal to v textové zprávě ČTK. Koalici v Brně vytvořila ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD, má 33 mandátů z celkových 55. Vítěz voleb hnutí ANO v čele s Vokřálem skončí spolu se SPD v opozici. Primátorkou by se měla stát jednička kanidátky ODS Markéta Vaňková.

Přidejte svůj názor

Markéta Vaňková

V Brně se muselo čekat, jak dopadne soud ohledně výsledku voleb. Krajský soud v Brně ve čtvrtek zamítl poslední ze stížností na obecní volby v krajské městě, výsledky tak zůstaly v platnosti a je možné svolat zastupitelstvo. "Zrovna jsem podepsal svolávačku," uvedl dnes dopoledne Vokřál.

ANO vyhrálo volby a hned po nich se domluvilo na spolupráci s ODS, s níž mělo většinu v zastupitelstvu. Koalici potom rozšířilo ještě o KDU-ČSL a ČSSD. Pak ale nastal zvrat a na koalici se domluvili zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD, čímž obešli vítězné ANO. Vokřál to označil za podraz.

ODS bude mít v jedenáctičlenné radě čtyři místa, kromě Vaňkové jako primátorky se stane náměstkem Robert Kerndl a radními David Grund a Petr Kratochvíl. ODS bude spravovat investice, dopravu, sociální služby, marketing a cestovní ruch.

Lidovci budou mít tři radní. Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík, radními budou Jaroslav Suchý a Filip Chvátal. KDU-ČSL bude mít na starosti zdravotnictví, školství, sport, územní plánování a životní prostředí.

Tři radní budou mít také Piráti. Náměstkem bude brněnský předseda strany Tomáš Koláčný, doplní ho krajský předseda Róbert Čuma a nakonec třetím radním bude Marek Fišer. Původně měla být radní dvojka kandidátky Markéta Gregorová, ale funkce se vzdala kvůli tomu, že s koalicí nesouhlasila. Pod Piráty bude spadat resort majetku, kultury, participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Za ČSSD bude jediným radním náměstek Oliver Pospíšil. Starat se bude o bydlení a správu majetku.

ANO má 18 mandátů, ODS 14, KDU-ČSL osm, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři mandáty. Brněnské zastupitelstvo má 55 členů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody se zvýší o 900 korun. Rodiče miminek dostanou 300 tisíc, rozhodla…

18.03.2019 23:53 Aktualizováno Důchody by se měly od příštího roku zvýšit průměrně o 900 korun. Od ledna se zvýší také rodičovský…

Klaus ml. pokračuje ve své kritice: Jak za Husáka! Nevládne nám Babiš, ale…

18.03.2019 22:09 Aktualizováno Václav Klaus mladší pro server Novinky.cz napsal další komentář, který se týká suverenity České…

Švachula (ANO) bral milionové úplatky, a nebyl jediný

18.03.2019 21:26 Bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO), který je ve vazbě kvůli…

Začíná přetahovaná o Klause mladšího? Strana nezávislosti mu nabídla…

18.03.2019 17:37 Aktualizováno Předseda neparlamentní Strany nezávislosti České republiky František Matějka nabídl Václavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama