Nové zastupitelstvo v Brně se poprvé sejde 20. listopadu, Vokřál podepsal "svolávačku"

Ustavující zasedání Zastupitelstva města Brna se uskuteční v úterý 20. listopadu. Dnes o tom rozhodl dosluhující primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Napsal to v textové zprávě ČTK. Koalici v Brně vytvořila ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD, má 33 mandátů z celkových 55. Vítěz voleb hnutí ANO v čele s Vokřálem skončí spolu se SPD v opozici. Primátorkou by se měla stát jednička kanidátky ODS Markéta Vaňková.

Přidejte svůj názor

Markéta Vaňková

V Brně se muselo čekat, jak dopadne soud ohledně výsledku voleb. Krajský soud v Brně ve čtvrtek zamítl poslední ze stížností na obecní volby v krajské městě, výsledky tak zůstaly v platnosti a je možné svolat zastupitelstvo. "Zrovna jsem podepsal svolávačku," uvedl dnes dopoledne Vokřál.

ANO vyhrálo volby a hned po nich se domluvilo na spolupráci s ODS, s níž mělo většinu v zastupitelstvu. Koalici potom rozšířilo ještě o KDU-ČSL a ČSSD. Pak ale nastal zvrat a na koalici se domluvili zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD, čímž obešli vítězné ANO. Vokřál to označil za podraz.

ODS bude mít v jedenáctičlenné radě čtyři místa, kromě Vaňkové jako primátorky se stane náměstkem Robert Kerndl a radními David Grund a Petr Kratochvíl. ODS bude spravovat investice, dopravu, sociální služby, marketing a cestovní ruch.

Lidovci budou mít tři radní. Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík, radními budou Jaroslav Suchý a Filip Chvátal. KDU-ČSL bude mít na starosti zdravotnictví, školství, sport, územní plánování a životní prostředí.

Tři radní budou mít také Piráti. Náměstkem bude brněnský předseda strany Tomáš Koláčný, doplní ho krajský předseda Róbert Čuma a nakonec třetím radním bude Marek Fišer. Původně měla být radní dvojka kandidátky Markéta Gregorová, ale funkce se vzdala kvůli tomu, že s koalicí nesouhlasila. Pod Piráty bude spadat resort majetku, kultury, participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Za ČSSD bude jediným radním náměstek Oliver Pospíšil. Starat se bude o bydlení a správu majetku.

ANO má 18 mandátů, ODS 14, KDU-ČSL osm, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři mandáty. Brněnské zastupitelstvo má 55 členů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna to pořádně schytal za "prasečák"

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Jaroslav Foldyna (ČSSD) čelí tvrdé kritice za své vystoupení v pořadu Máse slovo, který na České…

Zeman překrucuje fakta? Česko-čínské konzultace se neruší, oznámilo MZV

18.01.2019 17:15 Aktualizováno Česko-čínské konzultace na úrovni ministerstev zahraničí nebyly zrušeny, ale pouze přesunuty na…

Babiš se v Indii sešel s premiérem Módím, chce dostat Tatru z černé listiny

18.01.2019 15:46 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš se dnes v Indii u příležitosti účasti na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat…

Hašek se zhrozil nad zprávou z EU: Je to bruselský bič a nástroj nátlaku…

18.01.2019 15:09 Evropský parlament na závěr čtyřdenního plenárního zasedání ve Štrasburku ve čtvrtek schválil návrh…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama