Lidé jsou vykolejení, říká pro EZ kontroverzní biskup Hradil. Muž, který oddal Paroubka a půjčil Haškovi, skončil

Dlouhých 20 let působil jako starosta Újezdu u Brna, nakonec musel svůj post opustit. Biskup Jan Hradil je znám především jako přítel vysoce postavených politiků, s nimiž měl mnohem hlubší vazby, než by se na první pohled mohlo zdát. O jeho konci ale prý bylo rozhodnuto už před volbami.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

ThDr. Jan Hradil, Th.D.

Hradil kandidoval za Sdružení nestraníků, které v Újezdu sice volby vyhrálo, ale velmi těsně. Obsadilo pouze čtyři mandáty a biskup působící v bratislavské diecézi o post starosty po 20 letech, kdy čtyři roky působil jako uvolněný starosta, přišel.

Ačkoliv Újezd není velkým městem, Hradil není mediálně neznámou osobou. Proslavily ho především jeho kontakty na členy sociální demokracie. V roce 2007 oddal v Mariánských Lázních tehdejšího předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a o tři roky později mu pokřtil dceru. 

V roce 2010 půjčil také 750 tisíc korun tehdejšímu jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi. Splaceny byly až o pět let později, kvůli půjčce se ale navíc dostal do hledáčku médií i díky možnému střetu zájmů.

Hradil totiž působil jako spolumajitel laboratoří firmy MDgK, které dostávaly zakázky od nemocnic řízených krajem. Jakoukoliv spojitost ale Hašek i Hradil popírali a tehdejší újezdský starosta firmu nakonec prodal.

Hradil měl ale neshody nejen s novináři, nýbrž i s mnoha obyvateli Újezdu. Ty mu možná nakonec zlomily vaz. Kvůli údajně neexistujícímu usnesení o zrušení ordinace tamního neurologa se proti němu totiž před rokem obrátilo i zastupitelstvo.

Hradila ve funkci nahradila lidovecká starostka Marie Kozáková. Podle našich informací ale Hradil z pondělního zastupitelstva odešel, aniž by jí podle tradice předal starostovský řetěz. 

"Ve chvíli, kdy jsme odsouhlasili, že starostkou bude paní Kozáková, Hradil řekl, že jí předává slovo a odchází. Už se nevrátil. Je po operaci očí a lékaři mu prý doporučují klid," řekl serveru EuroZprávy.cz pod podmínkou anonymity jeden ze členů zastupitelstva.

Podle Hradila se ale zastupitelé postavili proti němu proto, že touží po tom dělat si co chtějí. "Teď si budou dělat, co chtějí. Já jsem tam zanechal 33 milionů, opravenou obec, ale co se dá dělat," řekl serveru EuroZprávy.cz.

Za vším podle něj stojí část zastupitelů. "To tam dělají dva lidé. I ty novinářské tlaky. Většina občanů je z toho vykolejená. Ale s tím nic nenadělám. Po 20 letech je čas jít, ale nemělo to být s takovou vulgaritou," dodal bývalý starosta. 

O koalici ale podle něj bylo rozhodnuto už před volbami. "Čtyři seskupení do voleb šly s tím, že se mnou nepůjdou do koalice nezávisle na tom, jestli vyhraju nebo nevyhraju. Zastupitelem ale zůstanu, nenechám jim to aby to zkazili jak by chtěli," dodal pro EuroZprávy.cz Hradil.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek kritizoval zvolení Kubery, pak přišly ostré reakce. Gazdík a ODS…

15.11.2018 17:11 Aktualizováno Senátor ODS a někdejší teplický senátor Jaroslav Kubera byl včera zvolen do čela Senátu, když ve…

Babiš ztrácí nervy? Styďte se, nadával novinářům. Jeho syn si prý na Krym…

15.11.2018 17:09 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ve stručném vyjádření novinářům řekl, že jeho syn Andrej nikdy…

Rusko se rozlítilo: Zprávy o únosu Babišova syna jsou provokací, jako fake…

15.11.2018 17:03 Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na dnešní tiskové konferenci označila…

Primátorem Plzně je Martin Baxa z ODS, do funkce se vrací po čtyřech letech

15.11.2018 16:59 Martin Baxa z ODS je novým primátorem stosedmdesátitisícové Plzně. Zvolili ho dnes zastupitelé na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama