Onderkova hvězda stoupá? Dostal právo zastupovat ČSSD místo Zimoly

Vedení ČSSD dnes rozhodlo, že místo Jiřího Zimoly, který ve středu rezignoval na funkci statutárního místopředsedy strany, bude moci stranu zastupovat místopředseda Roman Onderka. Nového statutárního místopředsedu se zbytkem lídrů zvolí sjezd v březnu. Po zhruba hodinovém jednání stranického grémia to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Roman Onderka

Hamáček uvedl, že grémium muselo na Zimolovo rozhodnutí reagovat. "Vzalo to (odstoupení) na vědomí a pověřilo zastupováním předsedy místopředsedu Romana Onderku," konstatoval Hamáček. Jde podle něj o formální krok pro případy, kdy je například šéf strany mimo republiku a je nutné řešit aktuální agendu.

Hamáček uvedl, že sám měl podobné pověření před letošním sjezdem, kdy socialistům po odstoupení někdejšího premiéra Bohuslava Sobotky scházel předseda a stranu řídil tehdejší statutární místopředseda Milan Chovanec. "Obecně jsem pak diskutovali o dalších událostech tohoto týdne, ale žádné závěry jsme nepřijímali," uvedl.

Onderka ocenil, že dostal důvěru. "Někdo musí stranu zastupovat, pokud není předseda přítomen," uvedl. Volit nového statutárního místopředsedu podle Hamáčka postrádá smysl vzhledem k tomu, že celé vedení skončí začátkem března. Jiná by byla situace, kdyby se sjezd chystal až za rok či dva, dodal. Onderka uvedl, že při aktuálním rozdělení kompetencí je strana schopná situaci do sjezdu zvládnout.

Zimola své odstoupení odůvodnil tím, že představitelé širšího vedení ČSSD nemají zájem na změně strany, o kterou chtěl usilovat. Někteří vlivní představitelé strany podle něj usilují o udržení své moci a používají stranu jako rukojmí pro své zájmy. "Mě jeho rezignace překvapila, neměl jsem žádné signály, že něco takového chystá," zopakoval Hamáček. Podobné ohlasy jsou i z regionů, dodal.

ČSSD se do březnového sjezdu nechystá vybírat Zimolova nástupce, lídři sociální demokracie se tak mají dnes zabývat i tím, kdo přebere Zimolovu agendu. Místopředseda ČSSD Martin Netolický to však glosoval s tím, že to nebude časově náročné. "Pan kolega (Zimola) sice vytvářel dojem, že je nejpracovitější, ale máme trochu jiné zkušenosti, takže myslím, že debata o těchto kompetencích bude velmi rychlá," řekl novinářům.

Onderka byl k Zimolovu rozhodnutí kritický. Uvedl, že by ho chápal bezprostředně před měsícem po komunálních volbách či po nedávném zasedání stranického ústředního výboru, kde Zimola neuspěl se svými návrhy. "Ale když po zasedání výboru řekne na kamery a nám nejbližším kolegům, že je stále v tandemu Zimola - Hamáček a následně udělá po dvou týdnech něco takového, tak si to nedokážu jinak vysvětlit, než přípravou na něco. A to může být sjezd," řekl Onderka.

Zimola ve středu odmítl, že by měl ambici kandidovat na sjezdu na předsedu. Onderka však upozornil na to, že při tom použil slova "v této chvíli". "To je potřeba brát v potaz, politici mají ve zvyku vyjadřovat se vždy pregnantně," uvedl. Onderka proto nevylučuje, že Zimola se bude v březnu chtít ucházet o funkci ve vedení ČSSD.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek kritizoval zvolení Kubery, pak přišly ostré reakce. Gazdík a ODS…

15.11.2018 17:11 Aktualizováno Senátor ODS a někdejší teplický senátor Jaroslav Kubera byl včera zvolen do čela Senátu, když ve…

Babiš ztrácí nervy? Styďte se, nadával novinářům. Jeho syn si prý na Krym…

15.11.2018 17:09 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ve stručném vyjádření novinářům řekl, že jeho syn Andrej nikdy…

Rusko se rozlítilo: Zprávy o únosu Babišova syna jsou provokací, jako fake…

15.11.2018 17:03 Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na dnešní tiskové konferenci označila…

Primátorem Plzně je Martin Baxa z ODS, do funkce se vrací po čtyřech letech

15.11.2018 16:59 Martin Baxa z ODS je novým primátorem stosedmdesátitisícové Plzně. Zvolili ho dnes zastupitelé na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama