Jednání nového zastupitelstva Prahy je bouřlivé. Opozice vznesla rázné požadavky

Opoziční ODS a ANO chtějí doplnit body do programu dnešního ustavujícího zastupitelstva hlavního města a budou žádat personální změny v koalici. Zástupci stran to uvedli před začátkem jednání. Na zastupitelstvu se bude volit primátor, jeho náměstci a radní. Na koalici se v Praze domluvili Piráti, Praha Sobě (PS) a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL). V 65členném zastupitelstvu mají většinu 39 hlasů, přičemž každá strana má 13 mandátů. Kandidátem na primátora je lídr Pirátů Zdeněk Hřib.

Přidejte svůj názor

Patrik Nacher
doporučujeme

Všichni nově zvolení zastupitelé po začátku dnešního jednání nejprve složili slib. Přítomných bylo všech 65 členů zastupitelstva. Poté začali jednat o programu, jehož hlavním bodem je volba vedení města.

Patrik Nacher (ANO) před jednáním uvedl, že na post primátora ANO navrhne Jiřího Pospíšila (TOP 09/Spojené síly), protože je politicky zkušenější. "Myslíme si, že by lépe zvládl řízení tohoto města," uvedl. Dodal, že hnutí bude požadovat také to, aby se lídr Prahy Sobě Jan Čižinský stal náměstkem pro školství. Ani Pospíšil, ani Čižinský podle plánů koalice nezasednou v radě, budou jen předsedy zastupitelských klubů. Obě opoziční strany to kritizují a označují za vyhýbání zodpovědnosti.

Alexandra Udženija (ODS) před jednáním uvedla, že občanští demokraté vyzvou koalici, aby přehodnotila plánované rozdělení míst ve výborech. Zástupci koalice dříve uvedli, že chtějí mít devítičlenné výbory, kde by šest míst obsadili zástupci koalice a tři opozice. V minulosti to bylo pět ku čtyřem, což požaduje ODS i nyní. Nacher řekl, že ANO jako kompromis navrhne, aby výbory měly pět členů, tedy na každý subjekt jeden, což odpovídá volebnímu výsledku a navíc to podle něho ušetří městské pokldně peníze.

Obě opoziční strany rovněž budou chtít, aby koalice měla menší počet uvolněných zastupitelů, tedy těch, kteří za funkci pobírají plat. Nyní jich má být podle Udženiji 21, což je o tři více než v minulém období. Hřib dříve ČTK sdělil, že uvolněných zastupitelů bude 20.

Zdeněk Zajíček (ODS) řekl, že občanští demokraté na program jednání navrhnou úpravu jednacího řádu zastupitelstva. Chtějí, aby vznikla funkce zmocněnce hlavního města, který by trvale vyjednával s mandátem celého zastupitelstva s ostatními státními orgány i soukromými subjekty o palčivých problémech Prahy. ANO na program navrhne, aby se zastupitelstvo zavázalo, že v tomto volebním období nebude omezovat individuální automobilovou dopravu.

Volby v Praze vyhrála ODS, má 14 mandátů a měla by obsadit placené místo předsedy kontrolního výboru. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly pro Prahu. ANO má 12 zastupitelů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kancléř Mynář se v Číně setkal s vicepremiérem, řešila se humanitární pomoc

27.02.2020 17:41 Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář se dnes v Pekingu setkal s jedním z čínských…

Zaorálek zruší projekt portálu Czechiana, dle ministra je megalomanský

27.02.2020 16:51 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zruší projekt portálu Czechiana, podle něj je megalomanský…

Náměstí před ruskou ambasádou v Praze dostalo nové jméno po Němcovovi

27.02.2020 16:08 Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes společně s dcerou někdejšího ruského vicepremiéra Borise Němcova…

Do Prahy přijel eurokomisař Várhelyi. V4 zopakovala, že podporuje…

27.02.2020 16:04 Ministři zahraničí visegrádské čtyřky (V4), kterou tvoří Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama