KSČM podrží vládu, kauza Babiše mladšího je prý umělá. Faltýnek jásá

Širší vedení KSČM na dnešním jednání doporučilo poslaneckému klubu strany, aby se v pátek postavil proti návrhu opozice vyslovit nedůvěru vládě ANO a ČSSD. Klub by podle výboru KSČM měl hlasovat jednotně. Novinářům to po zhruba dvouhodinovém zasedání, na kterém vystoupil i premiér Andrej Babiš (ANO), řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Vojtěch Filip
doporučujeme

Klub KSČM bude o svém postoji hovořit ještě v pátek ráno. "Ústava jednoznačně říká, že poslanci nemohou přijímat příkazy. Toto je doporučení poslaneckému klubu, ale jak znám členy našeho poslaneckého klubu, tak to doporučení budou respektovat," konstatoval Filip. Sám bude v souladu s doporučením výboru hlasovat, dodal.

Většina debaty na výkonném výboru podle Filipa prokázala, že členové KSČM nevěří "umělé mediální kauze" kolem Babišova syna. Pouze dva ze 16 příspěvků se týkaly tohoto případu, ostatní představitelé komunistů se zajímali o to, jak vláda v čele s ANO plní dohodu o toleranci podepsanou s KSČM.

Za novou informaci označil Filip pouze to, že Babišův syn je podle dnešního premiérova vyjádření přes deset let švýcarským občanem. "Takže spekulace o tom, že někam syna uklízel, jsou zcela nepodložené, dokonce bych řekl, že je to totální lež," uvedl Filip. Kauza podle něj nezatěžuje vládu, kabinet plní své úkoly a nenechal se rozkývat umělou kauzou, což je pozitivní pro občany.

Mimořádnou schůzi, na které chtějí vyslovit vládě nedůvěru, vyvolali v reakci na zjištění ohledně Babišova syna a jeho údajného únosu na Krym poslanci opozice. Shromáždili 92 podpisů, k odvolání vlády je třeba nejméně 101 hlasů. Vedení vládních sociálních demokratů se k formulování postoje k hlasování sejde ve středu.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek vítá přislíbenou podporu KSČM. Opětovně označil kauzu za umělou a zopakoval, že ANO plně stojí za premiérem. Stanovisko KSČM uvítal. "Já to vnímám pozitivně, hlavně protože celá tato mediální umělá kauza nepřinesla nic nového," řekl. Podle něj není k vyjádření nedůvěry ze strany KSČM důvod, protože menšinová vláda podle dohody s komunisty ve Sněmovně naplňuje některé jejich požadavky, jak se zavázala v dohodě o toleranci kabinetu.

Podporu Faltýnek čeká i od koaličních partnerů z ČSSD. "Já předpokládám, že jsme se dohodli na projektu, který je na čtyři roky, takže předpokládám, že nás podpoří," řekl. Nechtěl komentovat výzvu pražské organizace ČSSD, aby sociální demokracie usilovala o výměnu premiéra.

O možnosti výměny premiéra nechtěl spekulovat ani předseda Sněmovny Radek Vondráček. "Nevidím důvod této varianty. V tuto chvíli máme vládu a já jsem přesvědčen, že hlasování o důvěře nebude úspěšné, tak proč tady spekulovat," řekl při příchodu na jednání vedení ANO. Nechtěl mluvit ani o výzvě pražské ČSSD. "Sociální demokracie je náš koaliční partner, mají nějakou svoji interní diskusi, je zapotřebí ji nechat proběhnout," řekl. Očekává ale, že sociální demokraté nakonec vládu podpoří.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

16.09.2019 22:24 Aktualizováno Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Prezident Václav Klaus ml.? Kontroverzní poslanec promluvil o tom, co…

16.09.2019 22:23 Aktualizováno Václav Klaus mladší má velké politické ambice. Netají se tím, že by se rád stal premiérem a dokonce…

Valorizace důchodů o 900 korun? Seniorům stejně v kapse moc nezůstane,…

16.09.2019 22:21 Aktualizováno Důchodci od roku 2020 dostanou k důchodu průměrně 900 korun navíc. Tím by ale zvyšování důchodů…

Wagnerová vystoupila v ČT. Vyzvala lidi, aby vyšli do ulic

16.09.2019 22:21 Aktualizováno Okolnostmi zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo se zabýval nedělní pořad ČT Otázky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama