Opozice bude při hlasování o vládě kompletní, Kupka přidal vtip z manželské poradny

Opozice by měla být při pátečním hlasování o vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD ve Sněmovně kompletní. Předsedové šestice klubů, které mimořádnou schůzi svolali kvůli posledním informacím o případu Čapí hnízdo premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a o údajném únosu jeho syna na Krym, žádné omluvy poslanců nemají.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

"Budeme kompletní," napsal ČTK šéf poslanců nejsilnější opoziční ODS Zbyněk Stanjura. Rovněž předsedové klubů Pirátů a SPD Jakub Michálek a Radim Fiala sdělili, že jejich řady budou úplné.

"Budou všichni poslanci. Nemám žádné omluvy," uvedl za KDU-ČSL předseda frakce Jan Bartošek. Obdobně se vyjádřili také Miroslav Kalousek a Jan Farský, kteří vedou kluby TOP 09 a STAN. "Zatím nemám žádnou omluvu, předpokládám plnou účast - sedm," napsal Kalousek.

Opoziční tábor čítá 92 hlasů. K vyslovení nedůvěry vládě jsou ale nutné hlasy nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy nejméně 101. Z toho důvodu obecně nejsou při hlasování o nedůvěře rozhodující případné absence ve většinovém vládním táboře.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ČTK napsal, že informace o omluvách bude moci poskytnout ve čtvrtek dopoledne. Sekretariát předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) zatím eviduje omluvenku jediného poslance na páteční jednání, právě z nejsilnějšího vládního hnutí. Faltýnek v úterý hovořil o tom, že eviduje omluvenky "v řádu jednotlivců".

"Nemám zatím žádné omluvy," sdělil Jan Chvojka, který stojí v čele poslanců ČSSD. Je ale možné, že by nemusel dorazit Milan Chovanec, který se v poslední době omlouval z jednání Sněmovny ze zdravotních důvodů. Nedávno měl podle médií drobnou dopravní nehodu. Chovanec se vznikem vlády ANO a ČSSD nesouhlasil, hlasování o vyslovení důvěry kabinetu se neúčastnil. Omluvu na pátek ale dosud nedoručil.

Sociální demokraté se vyjádří teprve dnes odpoledne, jak se k vládě postaví. Komunisté, kteří kabinet ve Sněmovně tolerují, už oznámili, že jej podpoří. V dolní komoře by měli být v pátek kompletní. "Zatím nevím o žádné omluvě," sdělil předseda klubu KSČM Pavel Kováčik.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: ANO by opět vyhrálo sněmovní volby, ale pohoršilo si o pět procent

22.09.2020 20:15 Hnutí ANO si ve volebním průzkumu agentury STEM letos v září pohoršilo z květnových 33,7 procenta…

Nový ministr Prymula pozastavil své živnostenské oprávnění

22.09.2020 20:05 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes pozastavil své živnostenské oprávnění, na jehož…

Prymula přiznal problém se semaforem, za jeho vznikem byly politické tlaky

22.09.2020 19:32 Za vznikem takzvaného semaforu, který ukazuje riziko nákazy v jednotlivých okresech, byly politické…

Hamáček mluvil se Zemanem o pandemii, říjnové volby prý budou

22.09.2020 17:23 Aktualizováno Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) seznámil prezidenta Miloše Zemana se situací kolem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama