Rozruch před pokusem svrhnout vládu: Babiš maří vyšetřování vlastní kauzy, tvrdí TOP 09

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil před dnešním hlasováním Sněmovny o nedůvěře vládě na poslanecký klub KSČM, kde poděkoval za podporu. Zákonodárci komunistů dostali v úterý od vedení strany doporučení kabinet ANO a ČSSD podpořit, stanoviskem by se měli dnes řídit. Těsně před dnešním jednáním, které vyvolala opozice v reakci na poslední zjištění v kauze Čapího hnízda, se sešly i další poslanecké kluby.

Andrej Babiš, premiér ČR

Babiš v minulých týdnech vysvětloval cestu svého syna na Krym poslancům ČSSD i ANO, v úterý dorazil na jednání komunistického výboru. Zatímco poslanci ANO i další stranické orgány hnutí stojí pevně za předsedou vlády, sociální demokraté se rozhodli vládu podržet, ale od Babišovy kauzy se chtějí distancovat tím, že při hlasování odejdou ze sálu. Opozice tak pravděpodobně nesežene potřebných 101 hlasů pro vyslovení nedůvěry.

Komunisté podle informací ČTK na jednání klubu Babišovi připomněli podmínky, za kterých v létě podpořili vládu ANO a ČSSD při hlasování o důvěře. Chtějí jejich naplňování "tvrdě kontrolovat". Babiš poslancům KSČM poděkoval za jejich postoj k dnešnímu hlasování.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že klub ANO "jako jeden muž podporuje premiéra v jeho práci". "Poslanecký klub vyzval premiéra, aby bojoval a úspěšně vládl, aby tato vláda dál přijímala dobré zákony pro naši zemi," uvedl Faltýnek. Místopředseda klubu Jan Volný uvedl, že se jednalo o jasnou výzvu Babišovi, aby vydržel a vůbec neuvažoval o odstoupení.

Podle předsedy ODS Petra Fialy dnešní hlasování není klasickým pokusem o vyslovení nedůvěry vládě. "Je to hlasování o ústavní pozici předsedy vlády," uvedl s tím, že nejde o sympatie či antipatie vůči někomu, ale o ochranu ústavní funkce premiéra. "Věci dospěly tak daleko, že je třeba ochránit post předsedy vlády, v tomto případě před ním samotným," konstatoval.

Také podle KDU-ČSL nemá hlasování osobní rovinu proti Babišovi, ale jde o prosazení toho, aby ve vládě nebyl trestně stíhaný člověk. Taková situace vyvolává podezření ze snahy ovlivňovat vyšetřování a podrývá důvěru v právní stát, řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Vyvolat hlasování o nedůvěře má podle něj smysl, i když se opozici nepodařilo předem získat potřebných 101 poslanců pro svržení kabinetu. "Je správné jednoznačně ukázat, že nechceme legitimizovat tuto vládu, nechceme umožnit, aby se řeklo, že je to normální, aby byl v čele vlády člověk, který je obviněn ze závažného trestného činu," řekl.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil prezentoval prohlášení výkonného výboru strany, podle kterého Babiš dostatečně nevysvětlil kauzu "uklizení svého syna". Naopak podle TOP 09 přetrvávají alarmující okolnosti poukazující na to, že Babiš maří vyšetřování vlastní kauzy. Všichni poslanci, kterým záleží na zachování principu právního státu, budou hlasovat pro nedůvěru, uvedla TOP 09.

Podnětem ke schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě byla skrytě natočená reportáž s Andrejem Babišem mladším. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil Česko právě kvůli případu, v němž oba čelí obvinění pro podezření z dotačního podvodu. Ministerský předseda to popírá. Syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

28.07.2021 12:28 Úprava jihomoravské kandidátky vedením ČSSD byla podle místopředsedkyně poslaneckého klubu strany…

Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění

28.07.2021 12:07 Aktualizováno Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Sněmovna tak dnes upravila…

Sněmovna zmírnila nárok na ošetřovatelské volno, prodloužila otcovskou

28.07.2021 10:45 Aktualizováno Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho…

Poslanci by mohli omezit svá vystoupení, aby na ranní schůzi vše stihli

28.07.2021 09:10 Aktualizováno Poslanci by při dnešní ranní mimořádné schůzi mohli omezit počet a dobu svých vystoupení, aby se za…

Opozice vidí za zrušením vyhlášky o respirátorech diletantství vedení země

27.07.2021 17:32 Dnešní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který zrušil opatření ministerstva…

V Česku by podle Havlíčka měla být alespoň jedna továrna na baterie pro…

27.07.2021 13:55 Aktualizováno Stát chce, aby v Česku vznikl minimálně jeden projekt továrny na baterie pro elektromobily,…

Ministryně Maláčová se bude navzdory kritice nadále účastnit kontrol firem

26.07.2021 13:56 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) i její poradce Matěj Stropnický počítají s tím, že se budou i…

Sněmovna bude rozhodovat o důchodech, dětských skupinách a vyplácení dávek

26.07.2021 12:25 Poslance čeká v tomto týdnu rozhodování o devíti návrzích zákonů. Sejdou se kvůli nim ve středu a v…

Související:

Právě se děje