Rozruch před pokusem svrhnout vládu: Babiš maří vyšetřování vlastní kauzy, tvrdí TOP 09

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil před dnešním hlasováním Sněmovny o nedůvěře vládě na poslanecký klub KSČM, kde poděkoval za podporu. Zákonodárci komunistů dostali v úterý od vedení strany doporučení kabinet ANO a ČSSD podpořit, stanoviskem by se měli dnes řídit. Těsně před dnešním jednáním, které vyvolala opozice v reakci na poslední zjištění v kauze Čapího hnízda, se sešly i další poslanecké kluby.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Andrej Babiš, premiér ČR
doporučujeme

Babiš v minulých týdnech vysvětloval cestu svého syna na Krym poslancům ČSSD i ANO, v úterý dorazil na jednání komunistického výboru. Zatímco poslanci ANO i další stranické orgány hnutí stojí pevně za předsedou vlády, sociální demokraté se rozhodli vládu podržet, ale od Babišovy kauzy se chtějí distancovat tím, že při hlasování odejdou ze sálu. Opozice tak pravděpodobně nesežene potřebných 101 hlasů pro vyslovení nedůvěry.

Komunisté podle informací ČTK na jednání klubu Babišovi připomněli podmínky, za kterých v létě podpořili vládu ANO a ČSSD při hlasování o důvěře. Chtějí jejich naplňování "tvrdě kontrolovat". Babiš poslancům KSČM poděkoval za jejich postoj k dnešnímu hlasování.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že klub ANO "jako jeden muž podporuje premiéra v jeho práci". "Poslanecký klub vyzval premiéra, aby bojoval a úspěšně vládl, aby tato vláda dál přijímala dobré zákony pro naši zemi," uvedl Faltýnek. Místopředseda klubu Jan Volný uvedl, že se jednalo o jasnou výzvu Babišovi, aby vydržel a vůbec neuvažoval o odstoupení.

Podle předsedy ODS Petra Fialy dnešní hlasování není klasickým pokusem o vyslovení nedůvěry vládě. "Je to hlasování o ústavní pozici předsedy vlády," uvedl s tím, že nejde o sympatie či antipatie vůči někomu, ale o ochranu ústavní funkce premiéra. "Věci dospěly tak daleko, že je třeba ochránit post předsedy vlády, v tomto případě před ním samotným," konstatoval.

Také podle KDU-ČSL nemá hlasování osobní rovinu proti Babišovi, ale jde o prosazení toho, aby ve vládě nebyl trestně stíhaný člověk. Taková situace vyvolává podezření ze snahy ovlivňovat vyšetřování a podrývá důvěru v právní stát, řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Vyvolat hlasování o nedůvěře má podle něj smysl, i když se opozici nepodařilo předem získat potřebných 101 poslanců pro svržení kabinetu. "Je správné jednoznačně ukázat, že nechceme legitimizovat tuto vládu, nechceme umožnit, aby se řeklo, že je to normální, aby byl v čele vlády člověk, který je obviněn ze závažného trestného činu," řekl.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil prezentoval prohlášení výkonného výboru strany, podle kterého Babiš dostatečně nevysvětlil kauzu "uklizení svého syna". Naopak podle TOP 09 přetrvávají alarmující okolnosti poukazující na to, že Babiš maří vyšetřování vlastní kauzy. Všichni poslanci, kterým záleží na zachování principu právního státu, budou hlasovat pro nedůvěru, uvedla TOP 09.

Podnětem ke schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě byla skrytě natočená reportáž s Andrejem Babišem mladším. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil Česko právě kvůli případu, v němž oba čelí obvinění pro podezření z dotačního podvodu. Ministerský předseda to popírá. Syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opozice zkritizovala Zemana za prohlášení o abolici v Babišově kaze

19.09.2019 23:55 Oznámení prezidenta Miloše Zemana, že by zastavil případné obnovení trestního stíhání premiéra…

Zeman: Čínskému velvyslanci není nic po tom, koho vyznamená

19.09.2019 23:05 Prezident Miloš Zeman vyznamená 28. října medailí Za zásluhy Číňanku žijící v Česku. Hlava státu to…

Zeman by stíhání Babiše v kauze Čapího hnízda zastavil

19.09.2019 21:39 Prezident Miloš Zeman plánuje zastavit případné stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze…

Kyberútok na českou diplomacii se stále vyšetřuje. Podezření padá na Rusy

19.09.2019 16:36 Okolnosti červnového kybernetického útoku na ministerstvo zahraničí se stále vyšetřují. Po dnešním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama