Poslanci se neošidí, dostanou víc peněz na asistenty. Piráti rozhodnutí hájí

Poslanci budou moci od 1. ledna příštího roku dostávat víc peněz na své asistenty. Sněmovní rozpočtový výbor, který to má ve své působnosti, schválil minulý týden navýšení limitu na asistenty z dosavadních 45.000 korun měsíčně na 49.000 korun měsíčně. Informaci potvrdil ČTK člen rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Výbor podle něj odhlasoval navýšení jednomyslně.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Mikuláš Ferjenčík mluví a nemračí se u toho!

Navýšení limitu pro asistenty schvaloval rozpočtový výbor naposledy v listopadu 2016. Limit se tehdy zvýšil na 45.000 korun měsíčně. Pokud má poslanec víc asistentů, musí se součet jejich odměn vejít do stanoveného limitu. Nejnižší částka, kterou může asistent dostávat, je tisíc korun.

"Není to žádná náhrada. Toto dostávají přímo ti asistenti, to není něco, co by dostával přímo poslanec a pak to někomu vyplácel," řekl Ferjenčík. "My jsme iniciovali navýšení asistentovného za poslanecký klub, protože jsme měli problém získávat a udržet kvalifikované lidi na ty pozice," popsal.

Poukazoval na to, že loni se peníze na asistenty nezvyšovaly a mzdy v ekonomice mezitím rostly. Schválený nárůst podle něj v zásadě odpovídá tomu, kolik dostanou přidáno zaměstnanci Sněmovny.

Zákon poslancům zajišťuje i peníze na jiné výdaje. Pokud nebydlí v Praze a nevyužijí ubytování v poslanecké ubytovně, mají k dispozici až 20.500 korun na bydlení v Praze. Obdobně můžou využít i peníze na pronájem poslaneckých kanceláří ve svých volebních obvodech.

Sněmovna před dvěma týdny schválila platovou novelu, která od příštího roku zbrzdí růst platů zákonodárců a dalších ústavních činitelů. Nově by jim platy měly vzrůst zhruba o devět procent, zatímco původně podle dosavadní platné úpravy měly vzrůst zhruba o 20 procent. Základní měsíční plat například poslance a senátora by se měl podle novely zvýšit o 6500 korun na 82.400 korun místo na 90.600 korun. Novelu však musí ještě projednat Senát a poté podepsat prezident.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Zemana letěli do Lán záchranáři? Ovčáček promluvil

18.12.2018 22:31 Aktualizováno Je prezident Miloš Zeman nemocný? Musel pro něj do Lán letět vrtulník? Mluvčí prezidenta Jiří…

Babiš nařídil úřadům, aby se zbavily mobilů Huawei

18.12.2018 18:51 Některé české státní úřady se zbaví přístrojů od čínských firem Huawei a ZTE, před kterými varoval…

ANO se zbavuje zodpovědnosti. Zablokovalo sněmovní debatu o kolapsu na D1.

18.12.2018 18:22 Sněmovna se nebude zabývat dopravním kolapsem na dálnici D1 z minulého týdne. Návrh poslanců…

"Nešilhejme na Východ." Senátní výbor ocenil práci BIS, výroky Zemana…

18.12.2018 18:14 Senátní výbor pro bezpečnost ocenil profesionální práci Bezpečnostní informační služby (BIS). Shodl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama