V ČSSD začaly předsjezdové konference, Hamáček zatím drtivě vítězí

V Pardubickém a Královéhradeckém kraji odstartovaly o víkendu krajské konference sociálních demokratů, které nominují adepty do čela strany před březnovým sjezdem. Pokračovat budou v prosinci i lednu. V obou krajích uspěl současný předseda, vicepremiér Jan Hamáček. Nominaci na post statutárního místopředsedy, který začátkem měsíce opustil kvůli neshodám se zbytkem vedení Jiří Zimola, dostal shodně současný řadový místopředseda a poslanec Roman Onderka.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jan Hamáček, předseda ČSSD a ministr vnitra
doporučujeme

ČSSD chystá řádný sjezd na začátek března dva roky po brněnském sjezdu, kde funkci předsedy obhájil Bohuslav Sobotka. Tehdejší premiér kvůli neuspokojivým předvolebním průzkumům opustil stranickou roli několik měsíců poté. Po slabém výsledku ve sněmovních volbách dali funkce k dispozici i ostatní členové jeho nejužšího vedení, jejichž nástupce vybral mimořádný sjezd letos v únoru a dubnu. Předsednictvo a ústřední výbor ale fungují stále v podobě vybrané v roce 2017.

Protože by při nynějším stavu bylo nutné pořádat sjezd každý rok, sociální demokraté v březnu sjednotí funkční období všech orgánů tak, že předseda a místopředsedové odstoupí a uskuteční se nová volba. Socialisté už od letošního sjezdu postrádají jednoho řadového místopředsedu, po Zimolově rezignaci je nejužší vedení o dva členy chudší proti normálu. Vedle Hamáčka a Onderky jsou jeho členy ještě místopředsedové Martin Netolický, Jaroslav Foldyna a Jana Fialová.

Letošní sjezd ČSSD pověřil v únoru nové vedení vyjednáváním o vstupu do vlády s ANO. V dubnu sice delegáti potvrdili krach jednání s hnutím Andreje Babiše (ANO), nakonec se však oba subjekty k rozhovorům vrátily a vstup do kabinetu potvrdilo interní referendum v ČSSD. Sociální demokraté mají ve vládě s ANO, kterou při červencovém hlasování o důvěře i pátečním hlasování o nedůvěře podpořili komunisté, pět křesel.

Hamáčka, který si nechal potvrdit důvěru ve straně po nepřesvědčivých výsledcích v říjnových komunálních volbách, nominovali na předsedu pardubičtí i hradečtí sociální demokraté. Podle předsedy Královéhradecké ČSSD Jana Birkeho byla podpora drtivá. Oba kraje také nominovaly na Hamáčkova zástupce Onderku. Jihomoravský poslanec už po nedávné Zimolově rezignaci převzal některé z jeho pravomocí. Jeho úlohou je především zastupovat předsedu při jeho nepřítomnosti.

Řadovým místopředsedou by měl podle pardubických sociálních demokratů zůstat tamní hejtman Netolický. Toho by měli doplnit ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, který se letos v únoru neúspěšně ucházel o funkci předsedy. Netolického podpořili i pardubičtí sociální demokraté.

V obou krajích se uskutečnily také volby krajského vedení. V Královéhradeckém kraji obhájil funkci náchodský starosta Birke, v Pardubickém kraji uspěl šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Jan Chvojka.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válková mohla být odvolána, potvrdil Babiš. Co ovlivnilo jeho názor?

17.01.2020 17:54 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) respektuje, že rada pro lidská práva ve čtvrtek podpořila poslankyni…

Babiš ostře kritizuje e-shop na dálniční známky za 400 milionů, bude se…

17.01.2020 17:21 Aktualizováno Zakázka na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun se…

Důchodová komise se znovu sejde, bude jednat o pravidlech spoření

17.01.2020 17:12 Důchodová komise se bude letos znovu zabývat nastavením pravidel spoření na penze. Debatovat by…

Komunisté chtějí změnit vládní novelu zákoníku práce

17.01.2020 13:28 Komunisté ve Sněmovně předloží pozměňovací návrhy k vládní novele zákoníku práce. O normě chce KSČM…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama