Agrese v Kerčském průlivu? Senátní výbor v čele s Fischerem odsoudil postup Ruska

Senátní zahraniční výbor podpořil prohlášení ministerstva zahraničí, které odsoudilo násilný postup ruského námořnictva proti ukrajinským lodím v Černém moři. Současně dnes jednomyslně připomněl svůj odmítavý postoj k ruské anexi ukrajinského Krymu, kterou označil za výsledek agrese bez opory v mezinárodním právu.

Pavel Fischer
doporučujeme

Výbor podle svého předsedy Pavla Fischera (nezávislý) vyslovil "podporu prohlášení ministerstva zahraničních věcí, které odsuzuje použití síly u Kerčského průlivu" mezi Azovským a Černým mořem u východního pobřeží Krymu.

Ministerstvo v pondělí vyjádřilo znepokojení nad eskalací napětí v oblasti "nelegálně anektovaného Krymu". Zadržení tří ukrajinských lodí a jejich posádek odsoudilo a vyzvalo k jejich propuštění. Ruské blokování plavby Kerčským průlivem označilo za "hrubé porušení mezinárodního práva a vybídlo Rusko k respektování svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.

Ukrajinské námořnictvo v neděli oznámilo, že ruské speciální jednotky zadržely v Černém moři tři jeho lodě. Rusko později informace o zadržení lodí u poloostrova Krym potvrdilo. K jejich zastavení použilo zbraně, zraněni byli tři ukrajinští námořníci. Na polovinu z 24 zadržených ukrajinských námořníků včetně zraněných byla uvalena vazba.

Rusko obvinilo Ukrajinu, že incident úmyslně vyprovokovala s cílem vytvořit základ pro nové sankce EU proti Rusku. Ukrajina v reakci na incident vyhlásila na 30 dní válečný stav.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Před Vánoci by všichni Češi mohli podstoupit covid test, dobrovolně…

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánoci všem občanům…

ODS bude se zákonodárci vyjednávat o dvou variantách daňového balíčku

24.11.2020 20:22 Občanští demokraté budou vyjednávat se zákonodárci o dvou variantách daňového balíčku, o němž bude…

Piráti a Starostové se doplňují ve městech i obcích, možná koalice je…

24.11.2020 17:00 Jejich případné spojení mu dává smysl. Politolog Tomáš Lebeda tvrdí, že případná koalice Pirátů se…

Prezident Zeman prohrál spor o jmenování Fajta profesorem, NSS zamítl…

24.11.2020 15:23 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost prezidenta Miloše Zemana ve sporu o jmenování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama