Nedělal divadlo, ale politiku. Bush měl zásadní význam pro Česko, zdůrazňují politici

Čeští politici označují bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího, který v pátek zemřel, za významného státníka, jenž se zasloužil o zhroucení komunistického východního bloku. Za jeho úřadování skončila studená válka, padla železná opona a země střední Evropy nastoupily cestu ke svobodě a demokracii, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Také podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je Bushovi Československo vděčné za jeho roli při pádu železné opony, vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček ho vnímá především jako velkého diplomata.

George Bush
doporučujeme

"Vážil jsem si osobně i toho, že do politiky vstoupil až poté, co sloužil své vlasti ve válce, a až poté, co vydělal peníze jako úspěšný a zkušený byznysmen," uvedl Babiš večer na twitteru.

"G. W. Bush starší byl významným politikem a jeho život kopíruje turbulentní dějiny 20. století," sdělil ČTK Petříček. Připomněl Bushovo angažmá v armádě, mírová jednání se Sovětským svazem nebo jeho návštěvu ve znovu demokratickém východním bloku. "Československo mu je vděčné za jeho roli při pádu železné opony. Rád bych zároveň vyjádřil kondolence jeho rodině," dodal ministr.

Předseda ODS Petr Fiala míní, že Bush prokázal svou statečnost za druhé světové války a prokazoval ji i po celou svou politickou kariéru. "Nebál se rozhodnutí, která nebyla vždy populární, přesto byla potřebná. Byl velkým politikem a státníkem. Čest jeho památce," napsal ČTK Fiala.

Podle Hamáčka Bush zásadně přispěl ke konci studené války. "I jeho diplomatickému umu vděčíme za konec nesmyslné rivality mezi západním a východním blokem. České republice v 90. letech pomohl otevřít dveře do NATO a EU," sdělil ČTK Hamáček. Prezidentský úřad podle něj Bush neobhájil mimo jiné kvůli zhoršujícím se ekonomickým a sociálním problémům v americké společnosti.

"Troufám si tvrdit, že jeho odkaz bude vnímán ještě výrazněji za hranicemi USA právě kvůli jeho diplomatickými úspěchům. Je škoda, že odešel tak výrazný státník a diplomat," dodal vicepremiér.

Za důstojného prezidenta Spojených států označil Bushe staršího Schwarzenberg. "Převzal úřad po velkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi a popravdě řečeno, George Bush starší v klidu a diplomaticky dokončil práci svého předchůdce. Na konci jeho prezidentství už nebyl varšavský pakt ani Sovětský svaz," uvedl. Bush podle něj nedělal divadlo, ale opravdovou politiku.

Předseda STAN Petr Gazdík bude na Bushe staršího vzpomínat jako na amerického prezidenta, který hned v roce 1990 navštívil tehdejší Československo a stál bok po boku s prezidentem Václavem Havlem. "Mám ho tak spojeného s koncem nesvobody a s nadějí v život v demokratickém státě," uvedl.

Podle Zaorálka si zdrženlivosti a střízlivosti na Bushovi cenil i další bývalý americký prezident Barack Obama. "Vypadá to jako nějaká naprostá obyčejnost, ale v současném světě je to vzácné zboží a co bychom za ni dnes často dali," dodal Zaorálek.

Bývalý americký prezident George Bush starší zemřel ve věku 94 let. V úřadu byl v letech 1989 až 1993, kdy se v Evropě hroutily komunistické režimy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda potvrdila opatření omezující setkávání, upravila i pravidla pro…

12.04.2021 22:18 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné…

Další kulturní instituce žádají Babiše, ať nemění ministra kultury

12.04.2021 20:22 Aktualizováno Další instituce se přidaly k apelu na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby nečinil změny na postu…

Piráti a STAN by podle modelu předběhli ANO o šest procent

12.04.2021 19:02 Sněmovní volby by v březnu vyhrála koalice Pirátů a STAN se ziskem 28,5 procenta hlasů. Druhému ANO…

Vláda opět rozšířila odpuštění DPH u nákupu respirátorů

12.04.2021 18:12 Aktualizováno Vláda dnes rozšířila odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) při nákupu respirátorů, testů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama