Hamáček svými slovy rozpoutal peklo. Ohromilo mě, kolik nenávisti je v lidech kolem, zděsil se

Téma obědů pro děti zdarma dál víří politické vody. Nápad, se kterým přišel premiér Andrej Babiš, hlasitě podporují i sociální demokraté. Řadě občanů se ale nelíbí. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček se teď podivuje, jaké nálady ve společnosti školní obědy vyvolaly.

Přidejte svůj názor 72 komentářů

Sjezd ČSSD: Jan Hamáček

Podle Babišova návrhu by měly děti v posledních ročnících mateřských škol a žáci prvního stupně škol základních dostávat ve škole obědy zdarma. Nápad podpořila jak exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), tak i její stranický šéf Hamáček.

„Dlouhodobě mě tohle téma trápí. V první řadě jde samozřejmě o zdraví dětí. Odborníci navíc poukazují na to, že se dětem bez oběda zhoršuje i jejich prospěch. Jde tu ale také i o kamarádství a školní partu. A já nechci, aby byl kdokoliv vylučován jen proto, že s ostatními nechodí na obědy. To prostě není správné,“ uvedl tento týden na facebooku Hamáček.

Jeho slova vyvolala nečekaně ostrou debatu. Většina lidí se shodla, že plošné zavádění obědů zdarma pro všechny děti nejsou krok správným směrem. Stát by měl prý spíše pomáhat rodinám v nouzi. Řada lidí navíc poukázala na to, že tyto obědy nejsou „zdarma“, ale jsou placeny z daní všech Čechů.

Ozvali se ale i ti, kteří by pomoc se zaplacením obědů pro jejich děti uvítali. Jenže ti se často stali terčem další kritiky. „Často si čtu komentáře pod svými příspěvky. Vidím spoustu pozitivních komentářů plných podpory. A samozřejmě také kritiku. To, co jsem ale viděl dnes, mě šokovalo,“ přiznal Hamáček.

Poukázal na konkrétní případ matky, která pod jeho příspěvkem vysvětlovala, že na obědy pro své děti prostě nemá peníze. „Paní Klára do komentářů napsala, že si opravdu nemůže dovolit zaplatit dětem obědy a ještě doma vařit oběd pro sebe a přítele, o kterého se stará.  Následovala vlna nenávistných komentářů proti ní. Proč se místo dětí stará o přítele. Jak je možné, že to vůbec napíše na internet a určitě s cigárem v ruce. Nebo komentář: „ale jděte, to jste nějaká divná, ať jde přítel makat“. A samozřejmě stížnost, že těmto lidem paní Klára 3 hodiny neodpovídá. Tohle číst je strašné, a nejhorší je, že tam byl jediný, pouze jediný podpůrný komentář, který Kláru hned nesoudil,“ zděsil se předseda ČSSD.

Zmíněná diskutující později v komentářích vysvětlila, že její přítel je otcem jejích dětí, a zároveň je po cévní mozkové příhodě napůl ochrnutý na vozíku. „O přítele se stará, ale i s příspěvkem na péči jsou léky a bydlení drahé a škola potřebuje peníze na různé akce. Dodala, že je pro rodinu výhodnější vařit pro všechny dohromady než platit obědy zvlášť ve škole, jelikož si nemohou dovolit ani kroužky nebo družinu,“ popisuje Hamáček, co o sobě tato žena prozradila.

Sám se diví, jaké reakce její slova vyvolala. „Ohromilo mě, kolik nenávisti je v lidech kolem. A kolik lidí soudí jiné bez znalosti podrobností. Řekl jsem si, že to stačí. Právě tenhle příběh je důležitý. Tohle je ten důvod, proč děti nesmí ve škole hladovět. Příběh paní Kláry mě utvrdil v tom, že prosazovat obědy zdarma je správné. Takových příběhů je určitě hodně. Já sám znám některé ze svého okolí,“ zastal se lidí s podobným osudem předseda ČSSD.

Vstupte do diskuze (72)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump pozval Babiše do Bílého domu, oznámil velvyslanec King

20.02.2019 17:58 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu.…

Hašek kope do stranického kolegy Petříčka kvůli syrským sirotkům: Není…

20.02.2019 17:35 Aktualizováno Sociální demokrat Michal Hašek kritizuje slova svého stranického kolegy Tomáše Petříčka o přijetí…

Babiš měl v Izraeli napilno: Navštívil inovační centrum, památník…

20.02.2019 17:23 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš dnes na závěr své návštěvy Izraele navštívil v Jeruzalémě památník Jad vašem,…

Ostuda pro Česko. V europarlamentu se zase propíral Babiš

20.02.2019 17:12 Případ možného střetu zájmu českého premiéra Andreje Babiše dnes připomínali někteří europoslanci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama