Interpelace byly ostudné, ministři nikde. Nekopu se do zadku, odmítl Babiš kritiku opozice

Dnešní jednání Sněmovny o písemných interpelacích poznamenala neúčast členů vlády. Debata o nich navíc začala o něco později, neboť v jednacím sálu nebyl ráno přítomen ani jeden z ministrů a dolní komora nemohla jednat. Po desetiminutové přestávce, kterou vyhlásil předsedající Vojtěch Pikal (Piráti), dorazil ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Vláda ČR

Předseda pirátské frakce Jakub Michálek podotkl, že jeho interpelace na premiéra Andreje Babiše (ANO) o elektronickém spisu leží ve Sněmovně od října a ministerský předseda od té doby na písemné dotazy na členy vlády nedorazil. "Mně to nepřijde už normální," uvedl Michálek.

Premiér při odpoledních ústních interpelacích na dotaz Jiřího Valenty (KSČM) řekl, že bude na ministry opětovně apelovat, aby do Sněmovny chodili. Uvedl ale také, že nevidí svou práci premiéra tak, že bude stále ve Sněmovně, a opět se vyslovil pro zavedení klouzavého mandátu. "Nekopu se do zadku, pracuju od rána do večera a každý se o tom může přesvědčit," prohlásil Babiš.

Kritiku ODS dopoledne vyvolalo hlasování Sněmovny o návrhu dalšího interpelujícího Vojtěcha Munzara (ODS) na přerušení projednávání jeho interpelace pro nepřítomnost ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), na níž mířila. Dotaz se týkal postupu finanční správy vůči novomanželům, od nichž chtěla zjistit údaje k jejich svatebním hostinám. Sněmovna návrh na přerušení diskuse odmítla.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura na to reagoval slovy, že navrhne vyřazení písemných interpelací jako takových ze sněmovního jednacího řádu. "Hnutí ANO si z nás dělá legraci. Čeho se bojíte?" tázal se. Dolní komora nakonec většinou hlasů písemnou odpověď Schillerové odmítla, a ministryně tedy bude muset Munzarovi zaslat odpověď novou. Projednávání některých dalších interpelací Sněmovna přerušila.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik zdůraznil, že nepřítomné členy vlády neobhajuje, ovšem podotkl, že na interpelace nechodili ani v minulých volebních obdobích, i za vlád ODS. "Nic nového pod sluncem," konstatoval.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Díky NATO patří Česko na Západ. Podívejte se, co provedlo Rusko,…

22.02.2019 15:53 Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi…

ANO by jasně vyhrálo volby, ODS dohání Piráty. Kterým stranám zvoní hrana?

22.02.2019 15:31 Aktualizováno Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrálo ANO se zhruba…

ODS má problém? Senátor Zeman pozastavil členství ve straně

22.02.2019 13:45 Senátor Jaroslav Zeman pozastavil svoje členství v ODS. Informaci potvrdil předseda senátního klubu…

Budou úředníci za své chyby platit? Piráti představili novelu o majetku ČR

22.02.2019 11:52 Stát by měl získat možnost vymáhat po státních úřednících pokuty, které jiné státní úřady udělí za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama