Interpelace byly ostudné, ministři nikde. Nekopu se do zadku, odmítl Babiš kritiku opozice

Dnešní jednání Sněmovny o písemných interpelacích poznamenala neúčast členů vlády. Debata o nich navíc začala o něco později, neboť v jednacím sálu nebyl ráno přítomen ani jeden z ministrů a dolní komora nemohla jednat. Po desetiminutové přestávce, kterou vyhlásil předsedající Vojtěch Pikal (Piráti), dorazil ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Vláda ČR

Předseda pirátské frakce Jakub Michálek podotkl, že jeho interpelace na premiéra Andreje Babiše (ANO) o elektronickém spisu leží ve Sněmovně od října a ministerský předseda od té doby na písemné dotazy na členy vlády nedorazil. "Mně to nepřijde už normální," uvedl Michálek.

Premiér při odpoledních ústních interpelacích na dotaz Jiřího Valenty (KSČM) řekl, že bude na ministry opětovně apelovat, aby do Sněmovny chodili. Uvedl ale také, že nevidí svou práci premiéra tak, že bude stále ve Sněmovně, a opět se vyslovil pro zavedení klouzavého mandátu. "Nekopu se do zadku, pracuju od rána do večera a každý se o tom může přesvědčit," prohlásil Babiš.

Kritiku ODS dopoledne vyvolalo hlasování Sněmovny o návrhu dalšího interpelujícího Vojtěcha Munzara (ODS) na přerušení projednávání jeho interpelace pro nepřítomnost ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), na níž mířila. Dotaz se týkal postupu finanční správy vůči novomanželům, od nichž chtěla zjistit údaje k jejich svatebním hostinám. Sněmovna návrh na přerušení diskuse odmítla.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura na to reagoval slovy, že navrhne vyřazení písemných interpelací jako takových ze sněmovního jednacího řádu. "Hnutí ANO si z nás dělá legraci. Čeho se bojíte?" tázal se. Dolní komora nakonec většinou hlasů písemnou odpověď Schillerové odmítla, a ministryně tedy bude muset Munzarovi zaslat odpověď novou. Projednávání některých dalších interpelací Sněmovna přerušila.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik zdůraznil, že nepřítomné členy vlády neobhajuje, ovšem podotkl, že na interpelace nechodili ani v minulých volebních obdobích, i za vlád ODS. "Nic nového pod sluncem," konstatoval.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti touží po vlastním think-tanku, ostatní strany berou na jejich…

19.12.2018 12:19 Aktualizováno Po vzoru ostatních politických stran a hnutí přemýšlí Piráti o založení vlastního think-tanku.…

Sněmovna schvaluje rozpočet. Debata vyhrocená, Okamura mluvil o pijavicích

19.12.2018 11:51 Aktualizováno Poslanci zahájili dnes dopoledne finální kolo projednávání vládního návrhu státního rozpočtu na…

Babiš se vyhýbá Senátu? Po opakovaných omluvách by měl dorazit ve čtvrtek

19.12.2018 11:21 Premiér Andrej Babiš (ANO) po opakovaných omluvách zřejmě do Senátu nakonec dorazí. Ve čtvrtek má…

Sněmovna nakonec bude řešit kolaps na D1, lidovce dopálil výrok Ťoka

19.12.2018 10:26 Aktualizováno Sněmovna by se mohla ve čtvrtek zabývat dopravním kolapsem na dálnici D1, který nastal na zúženém…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama