Mzda v Česku: Přiblížíme se někdy k německým platům?

Růst mezd v České republice za celý letošní rok překročí hranici 8 procent. „Půjde o nejvyšší roční růst za 15 let,“ uvedl pro ČTK hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Růst mezd přivítal i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. V následujícím desetiletí se podle bývalého ministra průmyslu a obchodu výrazně sníží rozdíl mezi mzdami v Česku a Německu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vladimír Dlouhý, předseda Asociace malých a středních podniků

Bude však záviset na tom, aby naše firmy měly prostor investovat do moderních technologií a do přidané hodnoty svých produktů. S tím souhlasí i ekonom společnosti Deloitte Václav Franče. Současný rychlý růst mezd totiž vede i ke zvýšení nákladů práce, což ohrožuje cenovou konkurenceschopnost našich firem.

Český statistický úřad v pondělí oznámil, že průměrná hrubá mzda se v ČR ve třetím čtvrtletí zvýšila na 31 516 Kč. Na konci minulého roku přitom činila o 2020 korun méně, při započtení růstu spotřebitelských cen jde o nárůst o 6 %. Dlouhý však moc velký prostor pro další rychlý růst nevidí.

„Momentální růst mezd je dán ještě doznívající konjunkturou hospodářského cyklu, nejenom u nás, ale i v Evropě, a především zoufalým nedostatkem na trhu práce,“ popsal Dlouhý v pořadu 90´ ČT24 důvody současné situace.

Josef Středula označil českou úroveň mezd za neodpovídající. Kampaň předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů za konec levné práce v ČR prý bude pokračovat i nadále. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Dlouhý však podotkl, že mzdy nesmí růst v důsledku přání odborářů, ale mají být znakem fungující a rozběhnuté ekonomiky.

Tématem pořadu veřejnoprávní televize byla i produktivita práce. Mzdy se od ní, dle názoru Dlouhého, nesmějí odtrhnout, protože by to vedlo k dalším krizím. Někteří ekonomové ostatně před příchodem recese již varují.

Českou produktivitu práce naopak prezident Hospodářské komory hájí, jako problém vidí neustálé srovnání se sousedním Německem. „Kdyby naši sousedé byli Řekové nebo Portugalci, možná bychom to viděli jinak.“ Česká republika je v tomto ukazateli pod unijním průměrem, pohybuje se na 80 % úrovně zemí „sedmadvacítky“.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček pro EZ reaguje na Teličku: Facka pro Zemana? Setkání s Trumpem…

21.02.2019 12:54 Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl v březnu zavítat na návštěvu do Bílého domu. O schůzku měl v…

Babišova vláda kašle na lidská práva? Zmocněnkyně Štěpánková končí

21.02.2019 12:43 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková opustí na konci března funkci. Opustí i post…

To je velká facka pro Zemana. Nová zpráva o Babišovi vyvolala pořádný…

21.02.2019 10:36 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se brzy podívá do Bílého domu. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře…

Bílý dům potvrdil březnovou schůzku Trumpa s Babišem. Česká diplomacie se…

21.02.2019 07:57 Úřad prezidenta Spojených států potvrdil nadcházející návštěvu předsedy české vlády Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama