Mzda v Česku: Přiblížíme se někdy k německým platům?

Růst mezd v České republice za celý letošní rok překročí hranici 8 procent. „Půjde o nejvyšší roční růst za 15 let,“ uvedl pro ČTK hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Růst mezd přivítal i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. V následujícím desetiletí se podle bývalého ministra průmyslu a obchodu výrazně sníží rozdíl mezi mzdami v Česku a Německu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vladimír Dlouhý, předseda Asociace malých a středních podniků

Bude však záviset na tom, aby naše firmy měly prostor investovat do moderních technologií a do přidané hodnoty svých produktů. S tím souhlasí i ekonom společnosti Deloitte Václav Franče. Současný rychlý růst mezd totiž vede i ke zvýšení nákladů práce, což ohrožuje cenovou konkurenceschopnost našich firem.

Český statistický úřad v pondělí oznámil, že průměrná hrubá mzda se v ČR ve třetím čtvrtletí zvýšila na 31 516 Kč. Na konci minulého roku přitom činila o 2020 korun méně, při započtení růstu spotřebitelských cen jde o nárůst o 6 %. Dlouhý však moc velký prostor pro další rychlý růst nevidí.

„Momentální růst mezd je dán ještě doznívající konjunkturou hospodářského cyklu, nejenom u nás, ale i v Evropě, a především zoufalým nedostatkem na trhu práce,“ popsal Dlouhý v pořadu 90´ ČT24 důvody současné situace.

Josef Středula označil českou úroveň mezd za neodpovídající. Kampaň předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů za konec levné práce v ČR prý bude pokračovat i nadále. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Dlouhý však podotkl, že mzdy nesmí růst v důsledku přání odborářů, ale mají být znakem fungující a rozběhnuté ekonomiky.

Tématem pořadu veřejnoprávní televize byla i produktivita práce. Mzdy se od ní, dle názoru Dlouhého, nesmějí odtrhnout, protože by to vedlo k dalším krizím. Někteří ekonomové ostatně před příchodem recese již varují.

Českou produktivitu práce naopak prezident Hospodářské komory hájí, jako problém vidí neustálé srovnání se sousedním Německem. „Kdyby naši sousedé byli Řekové nebo Portugalci, možná bychom to viděli jinak.“ Česká republika je v tomto ukazateli pod unijním průměrem, pohybuje se na 80 % úrovně zemí „sedmadvacítky“.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolaps na D1? Mysleli jsme, že do 16. prosince nenasněží, vysvětluje Ťok

18.12.2018 14:58 Aktualizováno Lidovci chtějí projednat situaci na dálnici D1 ve Sněmovně, zařazení bodu podpoří i vládní ČSSD a…

OSN přijala pakt o uprchlících. ČR hlasovala jinak, než chtěl populistický…

18.12.2018 14:54 Aktualizováno Valné shromáždění OSN v pondělí drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který…

Opozice cupuje rozpočet: Byl by dobrý, pokud v roce 2019 nastane konec…

18.12.2018 14:46 Aktualizováno Opoziční strany před středečním hlasováním Sněmovny kritizují vládní návrh státního rozpočtu na…

Peníze na výzkum? Přístup vlády pobouřil Akademii věd

18.12.2018 14:02 Aktualizováno Předsedkyně Akademie věd ČR (AV ČR) Eva Zažímalová ocenila, že vláda pro rok 2019 zvýší rozpočtové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama