Vztahy s papežem drhnou. Nový nuncius chce v ČR jednat o smlouvě s Vatikánem

Nový apoštolský nuncius v Česku Charles Daniel Balvo považuje za jeden ze svých dlouhodobých úkolů jednání o smlouvě mezi Českem a Vatikánem. Pracovat na ní chce společně s českou katolickou církví, řekl dnes na setkání s novináři. Česko je jednou z posledních zemí Evropy, která nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vatikán

"Vím, že je na stole diskuse o dohodě mezi Svatým stolcem a Českou republikou," řekl Balvo, který se ve čtvrtek předáním pověřovacích listin prezidentu Miloš Zemanovi oficiálně ujal funkce diplomatického zástupce Vatikánu v Česku. Podotkl, že už má zkušenosti s přípravou smlouvy, při svém předchozím působení v Keni zahájil proces jednání o obdobné dohodě.

V záležitosti smlouvy mezi Českem a Vatikánem chce navázat na práci svých předchůdců a hodlá také spolupracovat s českými katolíky. Spolupráce s místní církví při přípravě smlouvy je podle něj pravidlem všude ve světě. "Oni jsou ti, kdo zde žijí a znají situaci nejlépe," řekl Balvo. Jednání o smlouvě vnímá jako dlouhodobý úkol a dnes poznamenal, že vzhledem ke svému věku 67 let a tomu, že nunciové slouží do 75 let, má před sebou sedm až osm let práce v Česku.

Po dlouhých letech přerušení diplomatických vztahů byla sice vyjednána smlouva ČR s Vatikánem, nicméně Parlament ČR ji v roce 2003 neschválil. Sněmovně připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. Loni šéf vatikánské diplomacie Paul Gallagher uvedl, že dosud neschválená česko-vatikánská smlouva není problémem pro bilaterální vztahy.

Balvo se ujal funkce nuncia ve čtvrtek. ve funkci nahradil Giuseppeho Leanzu, který musel skončit kvůli dosažení 75 let. V minulosti už v Česku působil jako sekretář na nunciatuře, dnes řekl, že návrat vatikánských diplomatů na místo předchozího působení není pravidlem, ale není ani zcela neobvyklý. Uvítal, že se mohl do Česka vrátit, protože má zemi i Prahu rád. Před novináři také na úvod tiskové konference pronesl projev v češtině.

Pro nejbližší dny nový nuncius plánuje schůzky s představiteli katolické církve a seznamování se s aktuální činností nunciatury. O Vánocích, 26. prosince, navštíví na pozvání biskupa Jana Baxanta Litoměřice, kde se zúčastní bohoslužby v katedrále svatého Štěpána.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda dnes v Kamenici neformálně jednala o změnách zákonů

09.12.2018 19:53 K neformální debatě o možných změnách zákonů i o dalších projektech se dnes odpoledne sešli členové…

Maláčová má problém s možnou rezignací Dostálové

09.12.2018 14:39 Kdyby policie obvinila ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO) v souvislosti s…

Hospodářská komora vyzvala vládu, aby ulevila zaměstnavatelům

09.12.2018 14:23 Splnění pěti bodů, které by měly ulevit zaměstnavatelům od vysoké odvodové zátěže a zmírnit dopady…

ODS žádá po vládě navrhnutí povýšení ředitele BIS

09.12.2018 14:19 Vláda by měla podle předsedy poslanců opoziční ODS Zbyňka Stanjury opět navrhnout prezidentu Miloši…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama