Vztahy s papežem drhnou. Nový nuncius chce v ČR jednat o smlouvě s Vatikánem

Nový apoštolský nuncius v Česku Charles Daniel Balvo považuje za jeden ze svých dlouhodobých úkolů jednání o smlouvě mezi Českem a Vatikánem. Pracovat na ní chce společně s českou katolickou církví, řekl dnes na setkání s novináři. Česko je jednou z posledních zemí Evropy, která nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vatikán

"Vím, že je na stole diskuse o dohodě mezi Svatým stolcem a Českou republikou," řekl Balvo, který se ve čtvrtek předáním pověřovacích listin prezidentu Miloš Zemanovi oficiálně ujal funkce diplomatického zástupce Vatikánu v Česku. Podotkl, že už má zkušenosti s přípravou smlouvy, při svém předchozím působení v Keni zahájil proces jednání o obdobné dohodě.

V záležitosti smlouvy mezi Českem a Vatikánem chce navázat na práci svých předchůdců a hodlá také spolupracovat s českými katolíky. Spolupráce s místní církví při přípravě smlouvy je podle něj pravidlem všude ve světě. "Oni jsou ti, kdo zde žijí a znají situaci nejlépe," řekl Balvo. Jednání o smlouvě vnímá jako dlouhodobý úkol a dnes poznamenal, že vzhledem ke svému věku 67 let a tomu, že nunciové slouží do 75 let, má před sebou sedm až osm let práce v Česku.

Po dlouhých letech přerušení diplomatických vztahů byla sice vyjednána smlouva ČR s Vatikánem, nicméně Parlament ČR ji v roce 2003 neschválil. Sněmovně připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. Loni šéf vatikánské diplomacie Paul Gallagher uvedl, že dosud neschválená česko-vatikánská smlouva není problémem pro bilaterální vztahy.

Balvo se ujal funkce nuncia ve čtvrtek. ve funkci nahradil Giuseppeho Leanzu, který musel skončit kvůli dosažení 75 let. V minulosti už v Česku působil jako sekretář na nunciatuře, dnes řekl, že návrat vatikánských diplomatů na místo předchozího působení není pravidlem, ale není ani zcela neobvyklý. Uvítal, že se mohl do Česka vrátit, protože má zemi i Prahu rád. Před novináři také na úvod tiskové konference pronesl projev v češtině.

Pro nejbližší dny nový nuncius plánuje schůzky s představiteli katolické církve a seznamování se s aktuální činností nunciatury. O Vánocích, 26. prosince, navštíví na pozvání biskupa Jana Baxanta Litoměřice, kde se zúčastní bohoslužby v katedrále svatého Štěpána.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrušínský se vysmál dění na sjezdu ANO: Tohle se Babišovi, Faltýnkovi a…

18.02.2019 22:28 Aktualizováno Hnutí ANO si na víkendovém sjezdu volilo nové vedení. Překvapení se nekonalo, post předsedy obhájil…

TOP 09 a STAN stvrdily dohodu: Kandidátku pro eurovolby vede Pospíšil,…

18.02.2019 20:36 Aktualizováno Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 do květnových voleb do…

Ministerstvo průmyslu chce v Praze evropské středisko pro umělou…

18.02.2019 20:22 Česká republika má zájem zřídit v Praze jedno z budoucích takzvaných evropských center excelence…

Co bude s kojeneckými ústavy? Ministerstva do konce roku představí své…

18.02.2019 17:41 Ministerstva zdravotnictví a práce by měla do konce roku připravit návrh, jak Česko naloží s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama