Příspěvek pro nejvíc handicapované se zvýší. Život budou mít snesitelnější, shodli se poslanci

Příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším postižením se asi zvýší o 6000 korun na 19.200 korun měsíčně. Obdobně se má zvýšit příspěvek na péči o těžce postižené o 4000 korun na 12.800 až 13.900 korun měsíčně podle věku. Takřka jednomyslně to dnes schválila Sněmovna v senátní novele o sociálních službách. Zvýšení vyjde státní rozpočet na 4,7 miliardy korun ročně, celkové náklady při současné výši příspěvků jsou zhruba 24,3 miliardy korun.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Změny znovu posoudí horní komora parlamentu, která původně navrhovala jen zvýšení příspěvku u nejvíce postižených. Sněmovní doplnění má zajistit, že příspěvky pro postižené ve dvou nejvyšších stupních nebudou tolik rozdílné vzhledem k tomu, že ani míra postižení se nemusí příliš lišit. Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) změny podpořila s tím, že vycházejí z růstu životních nákladů a minimální mzdy.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připomněla, že částka na zvýšení příspěvku na péči není zahrnuta ve státním rozpočtu a bude ji hledat ve spolupráci s dalšími členy vlády. Maláčová chce finance hledat v ušetřených penězích na dávkách v hmotné nouzi. "Díky tomu můžeme navýšit příspěvek na péči na nepojistné dávky," řekla na tiskové konferenci.

Příspěvek na domácí péči pro lidi v nejtěžším čtvrtém stupni postižení, kteří jsou zcela závislí na pomoci druhých, by se měl zvýšit od počátku příštího roku. Příspěvek na péči o těžce postižené se má zvýšit od července 2019. Navýšení se bude týkat zhruba 110.000 osob, z toho 25.000 plně závislých, které potřebují celodenní péči. "A na takovouto intenzitu je 19.200 korun minimální hranice z mé perspektivy, uvedla Maláčová.

Příspěvky postiženým ve třetím stupni se podle návrhu Romana Sklenáka (ČSSD) zvýší na 12.800 korun pro dospělé a na 13.900 korun korun pro lidi do 18 let. "Můžeme jejich poměrně těžký život učinit o něco snesitelnější, o něco důstojnější, o něco šťastnější," uvedl Sklenák.

V tříhodinové debatě to výslovně podpořili Piráti, lidovci nebo TOP 09, která neúspěšně navrhovala pravidelnou valorizaci v návaznosti na minimální mzdu. Sněmovna o přípravu valorizace nakonec požádala vládu a dala jí na to čas do září příštího roku.

Nepřijatý konkurenční návrh Lenky Zdražilové (ANO) počítal s nižším nárůstem - o 4000 korun na 17.200 korun pro zcela závislé a o 3000 korun na 11.800 korun u těžce postižených dospělých, respektive na 12.900 korun u dětí a mladistvých. ODS navrhovala zvýšit příspěvek všem bez ohledu na to, kde je ta péče poskytovaná, což by podle občanských demokratů znamenalo navýšení výdajů o celkem 7,5 miliardy korun.

Za poskytnutí terénních sociálních služeb nyní lidé platí 130 korun za hodinu. Ze současného příspěvku tak zaplatí podle senátorů tři a čtvrt hodiny péče denně. Jeho navýšení by jim podle nich umožnilo využít o půldruhé hodiny více.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rebelie v ODS: Co bude s poslankyní Majerovou Zajícovou? Její vyjádření je…

18.04.2019 20:29 Aktualizováno Poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková dnes potvrdila v SMS předsedovi poslaneckého klubu ODS…

Pád dalšího ministra: Kněžínek končí, má ho nahradit Benešová

18.04.2019 18:38 Aktualizováno Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) dnes oznámil, že se rozhodl skončit ve funkci. Demisi…

Obětní beránci českých machinací? Sestřelili Soukupa i Fajta

18.04.2019 18:36 KOMENTÁŘ - Zítra bude Velký pátek… a také svátek. Dnes, na zelený čtvrtek, abychom se drželi…

Jako projev Jakeše? Mezi Piráty a Babišem to při interpelacích jiskřilo

18.04.2019 17:22 Aktualizováno Mezi poslanci Pirátů a premiérem Andrejem Babišem (ANO) to při dnešních sněmovních interpelacích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama