Česko nevyšle zástupce na konferenci OSN o migraci, pakt striktně odmítá

Česko nevyšle žádného zástupce na konferenci OSN v Marrákéši, na které se bude příští týden schvalovat globální úmluva o migraci. ČTK to dnes řekla Hana Klučarová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Česká vláda globální pakt už dříve odmítla, v minulosti ale nevylučovala, že by na konferenci vyslala svého zástupce jako pozorovatele.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ministerstvo zahraničí

Státy OSN budou o migračním paktu jednat v pondělí a v úterý. Česko ale dokument odmítlo, stejně se zachovaly například i Spojené státy, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Polsko. Většina zemí světové organizace se k dokumentu přihlásila.

Česká vláda úmluvu odmítla v polovině listopadu. Podle ní migrační pakt zastírá rozdíly mezi legálními a nelegálními migranty, a tím podněcuje k větší migraci, včetně migrace nelegální.

Kabinet také kritizoval, že v závěrečném textu dokumentu chybí jasné stanovisko, že nelegální migrace je nežádoucí, které Česko při jednání prosazovalo. Do závěrečného textu dokumentu se také nepodařilo prosadit usnesení navrhované Evropskou unií, které by mluvilo o nucených návratech nelegálních migrantů jako o legitimní součásti migrační politiky.

Česká vláda původně uvažovala o přijetí globálního paktu s výhradami. Vzhledem k obavám z toho, že tyto výhrady přestanou být relevantní v okamžiku, kdy by byl pakt schválen, se ale kabinet nakonec rozhodl k úmluvě nepřipojit.

Globální pakt o migraci má podle OSN zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peníze na výzkum? Přístup vlády pobouřil Akademii věd

18.12.2018 14:02 Aktualizováno Předsedkyně Akademie věd ČR (AV ČR) Eva Zažímalová ocenila, že vláda pro rok 2019 zvýší rozpočtové…

Bude Sněmovna burácet kvůli D1? Lidovci chtějí rozkopanou dálnici bez…

18.12.2018 13:32 Lidovci chtějí projednat situaci na dálnici D1 ve Sněmovně, zařazení bodu podpoří i vládní ČSSD a…

Opozice cupuje rozpočet: Byl by dobrý, pokud v roce 2019 nastane konec…

18.12.2018 13:23 Opoziční strany před středečním hlasováním Poslanecké sněmovny kritizují vládní návrh státního…

Pro Zemana letěli do Lán záchranáři? Ovčáček promluvil

18.12.2018 13:14 Je prezident Miloš Zeman nemocný? Musel pro něj do Lán letět vrtulník? Mluvčí prezidenta Jiří…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama