Ovčáček má svou teorii: V kauze Agrofert jde o něco jiného. Čeští europoslanci ze sebe dělají hejly

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana se domnívá, že za projednáváním střetu zájmů premiéra Andreje Babiše v Evropském parlamentu stojí pokoutní zájmy západních firem. Politici se mezitím hádají, komu vlastně Brusel zastavil dotace - zda pouze Agrofertu, či celému Česku.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Prezidentské volby 2018: Jiří Ovčáček
doporučujeme

Hradní mluvčí je sice, stejně jako prezident Miloš Zeman, na dovolené, přesto se úplně neodmlčel. Na twitteru se rozhodl bránit českého premiéra. Naznačil přitom, že za projednáváním jeho údajného střetu zájmů v Bruselu muže být něco víc, než se zdá.

„Za vším hledej peníze. Jsem zcela přesvědčen, že bruselské tažení proti Agrofertu má ve skutečnosti cíl zbavit západoevropské agrofirmy české konkurence. Čeští europoslanci prostě ze sebe dělají hejly,“ vzkázal Ovčáček.

Co se vlastně v europarlamentu dělo?

Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger ve středu oznámil, že dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet Agrofertu žádné dotace.

Jeho slova ale vyvolala nejasnosti, následně se objevila zpráva, že nejde jen o Agrofert, ale že řádné dotace nebudou vypláceny České republice. Česká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ale naopak tvrdí, že jde opravdu o zastavení dotací holdingu Agrorert.

To se ale řadě europoslaneců nelíbí. „Pokud se potvrdí podezření, že ČR je od srpna zcela odříznuta od evropských dotací kvůli kauzám českého premiéra, jednalo by se o bezprecedentní událost, která musí vyústit v jediné: definitivní konec vlády Andreje Babiše, který poškodil naši republiku jako nikdo v její historii,“ vzkázal předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Podobně to vidí i předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Aby bylo jasno : Neexistuje žádný vztah EU-Agrofert. Peníze Agrofertu platí Česká republika a pak je účtuje EU. Pokud EU neproplatí zjevné zlodějny, propad příjmů bude mít ČR. Agrofert bude na svých,“ zdůraznil.

„Evropská komise bude auditovat #dotace, které dostal #Agrofert. Již v lednu. A aby bylo jasné, nejde o spor Česká republika a #EU, jde o problém s podnikáním českého premiéra @AndrejBabis jako osoby a jeho zřejmý nesoulad s unijními, a tedy i našimi pravidly,“ vysvětloval na twitteru europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer.

„Upřesnění - komisař oznámil, že v lednu proběhne audit, který prověří #dotace, které firmy @AndrejBabis budou nárokovat od srpna (kdy začal platit evropský zákon o #stretzajmu), ale i peníze, co dostaly předtím,“ doplnil.

Loading...
Vstupte do diskuze (47)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo má rozhodovat o platech komunálních politiků? Senát se obrátil na…

11.12.2019 11:12 Skupina senátorů se chce obrátit na Ústavní soud kvůli platům komunálních politiků. Nelíbí se jim…

Energetické štítky musí mít i větší budovy. Senát schválil novelu zákona

11.12.2019 11:07 Průkaz energetické náročnosti budou muset mít na dobře viditelném místě nově všechny budovy s…

Wagenknecht vytáhl proti europoslancům ANO, u Ústavního soudu narazil

11.12.2019 10:32 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost senátora Lukáše Wagenknechta (za Piráty), který se pokusil…

Novotný vyhrál, Řeporyje postaví pomník vlasovcům. A od Kalouska přišla…

11.12.2019 09:48 Dlouho čekávané hlasování o vybudování pomníku 300 padlým vojákům, kteří pomáhali při osvobozování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama