Vildumetzová (ANO) zůstane hejtmankou i poslankyní, kumulace funkcí už jí nevadí

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) zůstane přes své sliby poslankyní i hejtmankou Karlovarského kraje. Funkci v čele kraje bude ale vykonávat jako neuvolněná za 0,4násobek platu, který dosud brala jako uvolněná hejtmanka. Její základní plat by tak měl činit necelých 47.000 korun. Mračková Vildumetzová, která je také předsedkyní Rady Asociace krajů ČR, kumulace vysokých funkcí dřív kritizovala.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jana Vildumetzová
doporučujeme

"Rozhodla jsem se především z toho důvodu, že jsem minulý týden byla 11 hlasy zvolena předsedkyní Rady Asociace krajů ČR, což je pozice velmi významná a prestižní. Když jsem se stala hejtmankou, tak jsem slíbila, že udělám všechno pro to, aby se náš kraj více prosadil. A to z pozice předsedkyně Rady Asociace krajů můžu v daleko větší míře naplňovat," řekla ČTK Mračková Vildumetzová. Uvedla, že tři funkce dosud vykonávala s plným nasazením, připustila ale, že to mělo vliv na její osobní život.

Řada zastupitelů, koaličních i opozičních, se dnes vyjádřila, že jim v podstatě kumulace funkcí nevadí, pokud je někdo dělá dobře. Například Jan Horník (STAN), který je sám starostou i senátorem, řekl, že mu kumulace funkcí nevadí. "Ale měla by si rozmyslet dávat před volbami sliby," poukázal na to, že Mračková Vildumetzová několikrát právě tento jev odsuzovala.

Činila tak i v době, kdy ve stejných dvou funkcích byl hejtman Josef Novotný (ČSSD). Kritiku bývalého hejtmana připomněl i Jakub Pánik (ČSSD). "Z mého pohledu je hejtmanka v současné době jediným člověkem ze současné koalice, který je schopný pro kraj v Praze vybojovat dobré věci. Na druhou stranu ji vnímám také jako člověka, s kterým jsme v minulosti kritizovali minulého hejtmana za souběh funkcí. Takže v tuto chvíli to vnímám tak, že nedodržela svůj slib, ale jsem rád, že zůstala hejtmankou Karlovarského kraje," řekl ČTK Pánik.

Po sérii pochvalných vystoupení na adresu Mračkové Vildumetzové, a to i z řad veřejnosti, opoziční zastupitel Jiří Klsák uvedl, že mu dnešní projednávání bodu týkajícího se hejtmanky připadalo jako dopředu připravené. "A velmi mi to připomínalo minulost a tak trochu absurdní divadlo," řekl Klsák (KOA).

Podle usnesení, které předložila sama hejtmanka a které dnes schválilo 33 ze 45 zastupitelů kraje, se také rozšíří počet statutárních náměstků hejtmanky z jednoho na dva. Tím druhým bude Petr Kubis (ANO). Zároveň pokud Parlament přijme zákon o tom, že při kumulaci funkcí budou poslanci, ministři a senátoři dostávat jen 40 procent platu za druhou uvolněnou funkci, stane se Mračková Vildumetzová opět uvolněnou hejtmankou a bude se řídit právě tímto zákonem. Například základní měsíční plat poslance a senátora činí 82.400 korun, podle Sněmovnou schváleného návrhu by měly ale platy vrcholných politiků příští rok vzrůst zhruba o devět procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš a Havlíček připustili vstup státu do firem v problémech, opozice…

04.04.2020 20:55 Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie…

Netěsnící respirátory, chybové rychlotesty. Jak je to opravdu s čínskou…

04.04.2020 20:05 Aktualizováno Když byla do České republiky dopravena první část ochranných pomůcek z Číny, náklad na letišti…

Zeman a jeho poradci podpořili opatření proti koronaviru

04.04.2020 15:48 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tým vyslovili podle ministrů vnitra a obrany Jana Hamáčka …

Ruská ambasáda vyhrožuje: Demolice sochy Koněva nezůstane bez reakce

03.04.2020 22:18 Aktualizováno Ruské velvyslanectví se ostře ohradilo proti odstranění sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy