Oettinger vyvolal zmatky. Týká se zastavení dotací celé ČR? Zde je vysvětlení

Zastavení dotací Evropské unie se netýká celé České republiky, ale jen firem skupiny Agrofert v rámci zemědělské a kohezní politiky. ČTK to dnes potvrdily dobře informované zdroje z Evropské komise. Stejnou informaci dal novinářům před dnešním jednáním summitu EU i premiér Andrej Babiš, podle kterého byla zpráva o zastavení eurodotací celé ČR dezinformací. České úřady nyní tuto věc s Evropskou komisí intenzivně řeší.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Vlajky
doporučujeme

Nejasnosti okolo dotací vyvolalo středeční vystoupení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, který v Evropském parlamentu dal najevo, že Evropská komise nebude Česku do vyjasnění situace okolo možného střetu zájmů Babiše vyplácet žádné dotace.

Oettinger, který Česko ani jeho premiéra přímo nejmenoval, prohlásil, že od 2. srpna v rámci nového rozpočtového nařízení schváleného europarlamentem nebyly z evropských programů dotčenému členskému státu vyplaceny žádné prostředky a že tento stav potrvá, dokud z pohledu Evropské komise právní situace nebude uspokojivá a konflikt zájmů nebude odstraněn. Komisař přitom hovořil při projednávání bodu nazvaného "Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v České republice".

Podle informací ČTK omezení dopadlo jen na společnosti Agrofertu. "Evropská komise neplánuje proplácet dotace firem skupiny Agrofert v rámci zemědělské i kohezní politiky do vyjasnění situace v auditech, které mají začít v lednu," řekl ČTK dobře informovaný zdroj z Evropské komise, který si přál zachovat anonymitu.

"Od rána byla v prostoru dezinformace, že se mají zastavit dotace České republiky, což byla lež... Podstata je, že to není pravda, že jsem pravdu měl já, že jsou zastaveny dotace firmě Agrofert a že se to řeší, že Česká republika spolupracuje a řeší to kolegové z ministerstva financí," řekl dnes v Bruselu novinářům Babiš.

"Už je to jasné a můžu potvrdit, že se jedná pouze o platby týkající se Agrofertu," sdělila pro denikn.cz Oettingerova mluvčí.

Problému se dnes věnoval mimo jiné i český europoslanec Stanislav Polčák (STAN), který nejasnosti označil za pochopitelné, neboť v Česku jsou podle něj zájmy státu již dlouho zaměnitelné se zájmy Agrofertu.

Od kanceláře předsedkyně kontrolního výboru europarlamentu Ingeborg Grässleové se nicméně Polčák dozvěděl, že k zastavení plateb z evropského rozpočtu dochází ve vztahu k celé České republice. "Požádal jsem o konfirmaci Komisi. Byl by to bezprecedentní krok a jen stěží uvěřitelné poškození zájmů ČR ze strany jejího premiéra," dodal europoslanec.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, s Čaputovou otevře Český dům

22.10.2019 17:18 Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou…

Horní Rakousy žalují na Česko v Bruselu. Spor o Temelín a Dukovany eskaluje

22.10.2019 17:03 Aktualizováno Rakouská spolková země Horní Rakousy se obrátila na Evropskou komisi (EK) s požadavkem, aby…

Babiš je uchvácen intronizací, rád by uvítal japonského císaře v Praze

22.10.2019 16:14 Český premiér Andrej Babiš se dnes v japonské metropoli společně s představiteli dalších více než…

ANO a ČSSD si berou rodiny s dětmi jako rukojmí? Udženija nešetří kritikou…

22.10.2019 15:53 ODS chce navrhnout mimořádnou sněmovní schůzi k rodičovskému příspěvku. Nevidí důvod, proč se jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama