Prevence chemických havárií? Ministerstva se kvůli novele přou

Stavebního řízení pro budovy v okolí objektů s nebezpečnými chemickými látkami by se v budoucnu mohli účastnit provozovatelé těchto objektů. Je to cílem novely zákona o prevenci závažných havárií způsobených nebezpečnými chemickými látkami, kterou ve Sněmovně předložili poslanci hnutí ANO. V pondělí by se předlohou měla zabývat vláda a podle návrhu stanoviska by s ní měla vyslovit souhlas.

Ilustrační foto
doporučujeme

Předkladatelé novely uvedli, že provozovatelé často čelí situacím, kdy nemohou v okolí svých objektů s nebezpečnými látkami ovlivnit výstavbu ani provoz budov. Kvůli novým stavbám se však zhoršují možné následky závažných havárií. Provozovatelé pak musejí měnit systém prevence havárií, což je stojí peníze a může to být technicky náročné.

Novela proto mimo jiné vymezuje, co se míní okolím objektu s nebezpečnými látkami. Má to být prostor v dosahu havarijních projevů, které jsou specifikované v posouzení rizik závažné havárie příslušného objektu. K tomu v připomínkovém řízení vyslovilo výhradu ministerstvo vnitra. Poukazuje na to, že v novele použitý pojem dosah havarijních projevů se dosud v českém právním řádu nepoužívá.

"Možnost uplatnění navrhovaných kompetencí krajského úřadu jakožto dotčeného orgánu na úseku prevence závažných havárií by tak byla vázána na interpretaci neurčitého pojmu, což považujeme za nežádoucí," uvedlo ministerstvo vnitra.

Podle novely by právě krajské úřady měly dostat pravomoc vydávat závazná stanoviska v případech, kdy nová stavba v dosahu havarijních projevů může způsobit nebo zvýšit riziko závažné havárie nebo zhoršit její následky.

Ministerstvo pro místní rozvoj na vládním webu upozornilo, že zamýšlené ustanovení o postavení provozovatelů objektů v pozicích účastníků ve stavebním řízení v návrhu nenašlo. Ministryně Klára Dostálová (za ANO) přesto doporučila vládě zaujmout kladné stanovisko. Současně upozornila, že návrh obsahuje značné množství nedostatků legislativně technického charakteru. Na to poukázalo rovněž ministerstvo životního prostředí, novelu nicméně také doporučilo schválit.

Ministerstvo vnitra naproti tomu doporučilo k návrhu zaujmout negativní stanovisko. Upozornilo například na to, že v něm chybí přechodná ustanovení pro řízení zahájená před navrhovanou účinností novely. Vláda by proto měla předkladatelům doporučit, aby je do předlohy doplnili při projednávání ve Sněmovně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

25.10.2020 22:02 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Na schůzce v zavřené restauraci byl údajně i náměstek VZP Šmehlík. Ten to…

25.10.2020 19:29 Aktualizováno Dalším účastníkem středeční noční schůzky v uzavřené restauraci na Vyšehradě, kde se sešli ministr…

Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 procent

25.10.2020 15:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15…

Česko žádný rozpočet nemá, míní ekonom

25.10.2020 14:37 Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama