Schwarzenberg, Štětina, Kolář a další vzpomínají na Havla: Říkali jsme mu opravdový pan prezident

V neděli 18. prosince 2011 krátce před desátou hodinou ráno zemřel poslední československý a první český prezident Václav Havel, bylo mu 75 let. I po sedmi letech na něj ale řada českých politiků vzpomíná jako na velkého státníka a prezidenta.

Přidejte svůj názor 239 komentářů

Havel, Václav
doporučujeme

Na Havla vzpomíná například čestný předseda TOP 09 a někdejší šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. „Václav Havel je sedm let mrtev a my se někdy necháme zbytečně vystrašit. Nebojme se a říkejme pravdu. Je to nesmírně osvobozující a vzhledem k nadcházejícím svátkům vás ujišťuji, že vám to přinese také velkou radost,“ vzkázal Čechům poslanec.

„Můj prezident. Dokázal vnést světlo do tmy. Je třeba vrátit se k Havlovi. Dnes je to sedm let, co zemřel. #havel #vaclavhavel #srdceprohavla #nadejelaskavira,“ napsal na twitteru k Zemanově fotce europoslanec za TOP 09 a bývalý novinář Jaromír Štětina.

Přidal se i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Už sedm let. Václav Havel (+18.12.2011) "Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne." #výročí,“ napsal na twitteru.

Zavzpomínala i česká diplomacie. „Václav Havel měl lví podíl na návratu České republiky do společenství svobodných států. Dokázal si získat obdiv a úctu světových státníků a jeho jméno má v zahraničí dodnes respekt. Rozhodně máme na co navazovat,“ uvedlo na oficiálním twitterovém účtu české ministerstvo zahraničí.

„Před sedmi lety mi bylo moc smutno. Jako by se setmělo... Odešel náš OPP. Tak jsme si jej mezi přáteli a jeho spolupracovníky v naší interní písemné komunikaci označovali, aby se to nepletlo. Opravdový Pan Prezident,“ říká bývalý velvyslanec v USA a v Rusku Petr Kolář. Někdejší diplomat působil také jako poradce pro evropskou integraci a Balkán v Kanceláři prezidenta republiky ČR.

Loading...
Vstupte do diskuze (239)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pavel Šámal má nakročeno do Ústavního soudu, senátoři schválili nominaci

29.01.2020 16:13 Senát dnes podle očekávání hladce schválil nominaci Pavla Šámala na ústavního soudce. Nynější…

Útok na hlavní hygieničku ČR? Poslanci kujou změnu zákona, přišla by o post

29.01.2020 15:43 Skupina poslanců navrhla změnu, která může vyústit v konec hlavní hygieničky České republiky Evy…

Sčítání lidu má začít na jaře 2021. Poslanci se přeli kvůli náboženství

29.01.2020 15:38 Příští sčítání lidu, domů a bytů v Česku začne patrně 27. března 2021, lidé budou moci vyplňovat…

Bitva o zvýšení rodičovské pokračuje. Senátoři podávají ústavní stížnost

29.01.2020 14:33 Zvýšením rodičovského příspěvku jen některým rodinám se bude zabývat Ústavní soud. Podání, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama