Zasedla Bezpečnostní rada státu: Varování před Huawei necílí na běžné uživatele, ujistil úřad

V pondělí vydané varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE nemíří na běžné uživatele. Lidé, kteří používají telefon či router těchto značek, nečelí kvůli tomu žádnému zvláštnímu riziku, uvedl dnes NÚKIB v tiskové zprávě. Záležitost dnes ráno probírala Bezpečnostní rada státu (BRS). Babiš poté v tiskové zprávě uvedl, že rozhodnutí o stažení mobilních telefonů Huawei ve veřejné správě bylo unáhlené. BRS zdůraznila právo úřadu varování vydat, současně ale zdůraznila, že mu nepřísluší hodnotit právní prostředí a politickou situaci jiných zemí.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Mobilní telefon značky Honor spadající do koncernu Huawei
doporučujeme

Úřad tento týden varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei to odmítla a vyzvala k předložení důkazů. Babiš dnes České televizi řekl, že společnost Huawei požádala vládu o audit. Některé úřady už ohlásily, že telefony značky Huawei přestanou využívat. Babiš nařídil, aby se zařízení této firmy zbavil i úřad vlády.

Dnes však premiér uvedl, že takový krok byl unáhlený, protože NÚKIB svoje varování zpočátku nedostatečně vysvětlil. "Po vysvětlení ze strany NÚKIB je jasné, že jeho varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek," uvedl Babiš v tiskové zprávě. BRS v tom smyslu přijala i usnesení.

Podle další části usnesení rady je třeba při zadávání veřejných zakázek souvisejícími s těmito systémy dbát o zachování kyberbezpečnosti. "(BRS) doporučuje, aby v zadávacím řízení, která se týkají informačních systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, nebyli znevýhodněni žádní účastníci bez závažných důvodů, které by souvisely s národní bezpečností," stojí dál v usnesení. Rada také zdůraznila, že ČR zůstává otevřena všem legitimním zahraničním investicím.

Členové rady konstatovali, že NÚKIB je oprávněn vydat varování nezávisle na vládě. "NÚKIB je při vydání varování zcela nezávislý na vládě. Vláda, BRS ani předseda vlády nemohou nařídit stažení nebo přepracování takového varování," uvedl Babiš. Současně ale rada také uvedla, že NÚKIB není příslušný hodnotit mezinárodněpolitickou situaci ani právní prostředí v jiných státech. Úřad ve varování napsal, že Huawei a ZTE jsou s ohledem na právní a politické prostředí Číny nuceny vykazovat součinnost při naplňování zájmů Číny včetně podílu na zpravodajských aktivitách.

NÚKIB dopoledne uvedl, že jeho varování nemíří na běžné uživatele. "Varování se dotýká primárně informačních a komunikačních systémů těch subjektů, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti. Ti jsou povinni varování zohlednit v analýze rizik a na základě výsledků této analýzy učinit patřičná rozhodnutí a příslušná opatření," uvedl úřad.

Varování podle NÚKIB neznamená bezpodmínečný zákaz uvedené technologie používat. "Samotné označení určitých technických a programových prostředků za hrozbu v tomto varování znamená, že je nutné tuto hrozbu brát vážně a rozhodnout o výši rizika, které z používání zmíněných technologií a programových prostředků pro konkrétní prostředí konkrétního subjektu plyne," dodal NÚKIB. Úřad se chystá vládě dodat právní analýzu.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko bude v roce 2022 šéfovat Radě EU, musí se nabrat 570 nových úředníků

24.03.2019 14:25 Předsednictví České republiky v Radě EU ve druhé polovině roku 2022 si vyžádá podle aktuálních…

Ve Sněmovně bude horko. Poslance zaměstnají gayové a Faltýnkova kauza

24.03.2019 11:02 Poslanci budou příští týden pokračovat v debatě o podezření z ovlivňování tendru na výběr…

Piráti mají smůlu. Vláda patrně odmítne jejich návrh, jak zatočit s…

24.03.2019 09:19 Návrh Pirátů na snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi kabinet před zákonodárci…

Václav Klaus mladší to schytal: Je mi z něj fakt smutno, rozjel se Sklenák

24.03.2019 08:59 Poslanec a předseda školského výboru Václav Klaus mladší se vydal spolu se svými kolegy na služební…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama