Bývalí ministři vnitra: kontroverzní Slovák končí s politikou, Chovanec zatím zůstává

Jsou bývalými ministry vnitra a poslanci sociální demokracie, tam však jejich společný osud končí. Zatímco Robert Kaliňák opouští poslaneckou lavici ve slovenském parlamentu, jedno místo v tom českém nadále patří Milanu Chovancovi, přestože činnost vlády, jejíž součástí je i ČSSD, často sabotuje.

Přidejte svůj názor

Milan Chovanec.
doporučujeme

Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák dnes oznámil, že do konce roku opustí Národní radu. Zatím ovšem neví, zda je to jeho definitivní odchod z politiky, v řadách strany Smer-SD zůstává. „Neměním kabáty, neměním strany,“ komentuje svůj krok blízký spolupracovník dlouholetého slovenského premiéra Roberta Fica.

Kaliňáka s Ficem stála letos na jaře místo ve vládě kauza dvojnásobné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Kaliňák byl předtím ministrem vnitra ve všech třech vládách Roberta Fica mezi lety 2006 až 2018. V nové vládě současného premiéra Petera Pellegriniho se už neobjevil.

Kaliňák si plánuje obnovit advokátskou licenci, tomuto povolání se věnoval již před svou politickou dráhou. „Jakou řeku přejdu, řeknu, až před ní budu stát. Před žádnou řekou momentálně nestojím, je to relativně daleko a nedokážu se k tomu zatím vyjádřit,“ odpověděl Kaliňák na dotaz, zda se hodlá do politiky vrátit v dalších parlamentních volbách.

I v českém parlamentu sedí za vládní stranu v poslaneckých lavicích bývalý ministr vnitra. Milan Chovanec vedl v minulém období ten samý resort, kde dnes šéfuje předseda jeho ČSSD Jan Hamáček, který sociální demokraty přivedl do další vlády s hnutím ANO Andreje Babiše.

Chovanec při červencovém hlasování o vyslovení důvěry vládě odmítl menšinovému kabinetu ANO a „jeho“ sociálních demokratů vyjádřit podporu. Učinil tak prý kvůli svému poslaneckému slibu. „V něm jsem slíbil, že budu svůj mandát vykonávat „podle svého nejlepšího vědomí a svědomí“. Svědomí je ryze individuální záležitostí a nelze jej podřídit kolektivnímu rozhodnutí,“ uvedl tehdy.

K vzorným poslancům nepatří Chovanec dosud, účastnil se totiž zhruba jen dvou pětin hlasování v tomto volebním období, ačkoliv ČSSD je vládní stranou. Horší docházku vykazuje už jen premiér Andrej Babiš.

I bývalý český ministr vnitra však svůj mandát nabízel k dispozici nahrádníkům. „Kolegům jsem nabídl, aby se rozhodli, jestli mě z klubu vyloučí. Pokud by mě vyloučili, tak bych se mandátu okamžitě vzdal,“ argumentoval Chovanec. Sociálnědemokratický poslanecký klub jej však v létě vyloučit odmítl, Chovanec tak, na rozdíl od Kaliňáka, zůstává alespoň řadovým poslancem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama