Bojíme se migrace a teroristů, Němci nám rozumí. Jaká jsou klíčová témata letošních eurovoleb?

Za největší hrozbu považují Češi terorismus a migraci, vyplývá z nedávného průzkumu, který zveřejnil server Politico. Za prioritu považují řešení těchto témat i naši sousedé včetně Německa. Na západ od našich hranic naopak převažují ekonomická témata. Volby do Evropského parlamentu se uskuteční už letos v květnu.

Evropská Unie
doporučujeme

V západoevropských členských státech považují za klíčová témata ekonomického růstu, nezaměstnanosti mladých nebo změny klimatu. Naopak odpovědi respondentů z Česka a Německa se moc neliší. Pětina dotázaných z obou sousedních zemích považuje za prioritu otázku terorismu, jednoho z deseti lidí pak zajímá řešení migrační krize.

Terorismus považuje za největší současnou hrozbu 67 % českých občanů, zdaleka nejvíc v celé Evropské unii. Zajímavostí je, že nejmenší strach z potenciálních útoků projevují Litevci a Rakušané (33 %), zatímco české respondenty trápí víc i stárnoucí populace (34 %).

Každému druhému Čechovi se rovněž nelíbí řešení migrační otázky, řadíme se tak po bok skandinávských národů a Maďarska. Ve Finsku a Švédsku projevilo nespokojenost s azylovou politikou 56 % respondentů.

Politiky i občany zemí Visegrádské čtyřky a Rakouska evidentně spojuje pohled na migrační otázku. V Německu a zemích Beneluxu naopak leží občanům v žaludku otázka politického extremismu. Toho se u nás obává necelá čtvrtina respondentů, naopak 27 % dotázaných znepokojuje znečištění, které je oblíbeným tématem ve Francii či Španělsku.

Zarážející je fakt, že současné neshody mezi členskými státy nepovažuje za vážný problém téměř nikdo. Právě rozepře unijních lídrů se zástupci zemí sedmadvacítky přitom dost ovlivňují řešení jednotlivých otázek, ať už jde o migraci nebo terorismus.

Nedůvěra v představitele Evropské unie je u Čechů dlouhodobě zřetelná. Zatímco s domácí politickou scénou vyjádřilo nespojenost 37 % dotázaných, s Bruselem nesouhlasí téměř každý druhý Čech.

Možné manipulace s volebními výsledky prostřednictvím koupených hlasů se obává 63 % českých občanů, zhruba polovina z nich se rovněž domnívá, že vláda nedělá dostatek opatření, aby případným podvodům při hlasování zabránila. Daleko větší obavy v tomto směru projevují například Bulhaři.

Volby do Evropského parlamentu jsou na programu na konci května. Půjde o deváté volby v historii, první po plánovaném březnovém vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Česká republika má ve Štrasburku a Bruselu 21 europoslanců.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek označil ve včerejším tweetu nadcházející eurovolby za klíčové. „Půjde o nejdůležitější evropské volby, od těch prvních v roce 1979, o tom nepochybuji. Proevropské strany musejí udělat vše pro to, aby v nich uspěly, to je teď úkol číslo 1,“ napsal na svém profilu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda opozici do čtvrtka předloží seznam opatření a jejich důvody

24.02.2021 19:17 Aktualizováno Vláda na dnešním jednání slíbila do čtvrtka předložit opozici seznam opatření, která potřebuje k…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

24.02.2021 18:38 Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Hamáček hájí nouzový stav. Je prý nutný k omezení pohybu osob

24.02.2021 16:30 Vláda potřebuje nouzový stav kvůli omezení pohybu osob, řekl dnes České televizi (ČT) vicepremiér…

Senát bude pandemický zákon projednávat ve zkráceném jednání

24.02.2021 15:28 Aktualizováno Senát odmítl vyřadit z nynější schůze pandemický zákon, který má umožnit vydávat opatření mimo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama