Mynář se snažil se ovlivňovat soudce? TOP 09 chce zakročit, ozval se Kalousek, Pospíšil i Gazdík,

Hradní kancléř Vratislav Mynář čelí vážnému obvinění. Podle týdeníku Respekt se opakovaně pokoušel ovlivnit rozhodování klíčových soudců.. Kontaktoval soudce Ústavního soudu, Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze, zjišťoval u nich informace k důležitým případům a říkal jim, jaký výsledek by si přál prezident Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Vratislav Mynář

Mynář se sešel například se soudcem Ústavního soudu Vojtěchem Šimíčkem. S ním mluvil o služebním zákonu, s nímž prezident Miloš Zeman nesouhlasil. Zeman sice návrh po schválení vetoval, poslanci ho ale nakonec přehlasovali. Hrad na to reagoval podnětem k Ústavnímu soudu, kde žádal zrušení zákona.

V té době se údajně kancléř sešel se soudcem Šimíčkem a chtěl po něm, aby na plénu soudu prosazoval úplné zrušení zákona nebo alespoň některých jeho pasáží.

„Kancléř Vratislav Mynář na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo," potvrdil Respektu Šimíček. ÚS však Zemana nevyslyšel a zákon ani jeho části nezrušil.

Na toto nařčení tvrdě zareagoval například předseda TOP 09 a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. „Snaha o ovlivňování soudů ze strany prezidentského kancléře je skandální a v demokratickém právním státě nepřípustná. Očekávám od ministra spravedlnosti, že se jako nejvyšší představitel justice proti takovému jednání tvrdě ohradí,“ uvedl na sociálních sítích Pospíšil.

„Připomínám politikům @čssd a @czKSCM , že vláda @MirekTopolanek padla proto, že premiérův poradce údajně ovlivňoval vysílání ČT. Očekávám teď stejný protest proti ovlivňování soudů.@TOP09cz navrhne jednání sněmovny v této věci, takže prostor k tomu bude,“ vzkázal předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru.

Přidal se i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „‪Okamžitá rezignace/odvolání je v tomto případě málo. Očekávám, že se o ní před prezidentem zmíní (nebo alespoň nějak vyjádří) předsedové vládních stran. Pokud ne, jsou jen Zemanovi šašci....‬“ rýpnul si.

„Kancléř na špinavou práci? Ovlivňování soudů je už snad ale trochu moc,“ myslí si předseda STAN Petr Gazdík.

Vstupte do diskuze (74)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna to pořádně schytal za "prasečák"

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Jaroslav Foldyna (ČSSD) čelí tvrdé kritice za své vystoupení v pořadu Máse slovo, který na České…

Zeman překrucuje fakta? Česko-čínské konzultace se neruší, oznámilo MZV

18.01.2019 17:15 Aktualizováno Česko-čínské konzultace na úrovni ministerstev zahraničí nebyly zrušeny, ale pouze přesunuty na…

Babiš se v Indii sešel s premiérem Módím, chce dostat Tatru z černé listiny

18.01.2019 15:46 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš se dnes v Indii u příležitosti účasti na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat…

Hašek se zhrozil nad zprávou z EU: Je to bruselský bič a nástroj nátlaku…

18.01.2019 15:09 Evropský parlament na závěr čtyřdenního plenárního zasedání ve Štrasburku ve čtvrtek schválil návrh…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama