Klaus chválil Putina a vyvolal reakci Ukrajinců. Kolaboruje s cizí mocností, vzkazuje Štětina

Bývalý prezident Václav Klaus včera na televizi Prima ocenil chování ruského prezidenta Vladimira Putina. Ukrajinské provokace podporované Západem podle jeho názoru velkoryse přechází. Ukrajinský velvyslanec se však neváhal ozvat, situaci na Ukrajině přirovnal k obsazení Sudet. Europoslanec Jaromír Štětina šel ještě dál, když Klause obvinil z kolaborace s cizí mocností.

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.
doporučujeme

„Ukrajina je ponoukána politickými elitami Západu včetně našich, aby co nejvíc provokovala Rusko a prezidenta Putina. Tam vidím možné ohnisko nebezpečí a myslím, že se Putin ještě pořád chová opatrně a střízlivě a nenaskakuje na každou provokaci,“ řekl Václav Klaus v pořadu Partie televize Prima.

Putin se podle jeho názoru chová velice obezřetně, když nenaskakuje na provokace. „To je štěstí, protože kdyby tam byl někdo chaoticky uvažující, tak by ten kotel mohl vybuchnout,“ doplnil Klaus vzápětí.

„Po dnešním rozhovoru Václava Klause v televizi Prima bych na něj měl jedinou otázku: znamená jeho vyjádření o Ukrajině souhlas s těmi, kdo si mysleli, že to v roce 1938 bylo právě Československo, kdo vyprovokoval "opatrně a střízlivě" uvažujícího Hitlera,“ ptal se včera na svém twitterovém profilu ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis.

„Ano, pane velvyslanče,“ odvětil mu europoslanec Jaromír Štětina zvolený za TOP 09 a pod příspěvkem komentátora Aktuálně.cz Martina Fendrycha ještě dodal: „Václav Klaus kolaboruje s mocností, která proti nám vede hybridní informační válku.“ S pochvalou přispěchal na Twitteru i bývalý předseda strany Miroslav Kalousek.

Perebyjnis je velvyslancem v Praze od loňského ledna, střídavě zde však působil již mezi lety 1994 až 2004. Dříve zastupoval zájmy Ukrajiny ve Švédsku a Lotyšsku, mezitím pracoval pro ukrajinské ministerstvo zahraničí, kde působil mimo jiné jako mluvčí. Perebyjnis se rovněž může pochlubit vzděláním z Harvardské univerzity.

Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem vypukl v listopadu 2013, na přelomu února a března následujícího roku Rusové anektovali poloostrov Krym. Naposledy se situace výrazně vyhrotila loni v listopadu, kdy ruská pobřežní stráž zabránila lodím ukrajinského námořnictva v proplutí Kerčským průlivem. Zajato bylo 24 námořníků, kteří byli následně posláni do vazby.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zpřísnila opatření. Zavádí noční zákaz vycházení, lidé mají pracovat…

26.10.2020 22:20 Aktualizováno Vláda dnes opět zpríšnila opatření proti šíření koronaviru. Zavádí se noční zákaz vycházení na…

Průzkum: Zeman je hodnocen hůř než na jaře. Koho chtějí Češi za příštího…

26.10.2020 22:13 Aktualizováno Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a…

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama