Pofidérní spolek? Kvůli slovům o Vodičkově svazu je dusno, Jandy se zastali političní matadoři

V médiích se ve středu objevila zpráva, že výrokem poslance ODS Jakuba Jandy na adresu Českého svazu bojovníků za svobodu se bude zabývat sněmovní mandátový a imunitní výbor. Jandy se na sociálních sítích zastala řada bývalých politiků.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Jakub Janda, bývalý skokan na lyžích a poslanec ODS
doporučujeme

Svaz bojovníků za svobodu podal na Jandu trestní oznámení v souvislosti s jeho slovy, která pronesl loni v říjnu při interpelacích. Janda tehdy v reakci na to, že svaz ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, řekl, že je „bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomocí vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz".

Výboru věc postoupila začátkem ledna policie potom, co neshledala důvody pro poslancovo trestní stíhání. Janda se ke kauze následně vyjádřil na facebooku. „Za svými slovy si stojím. Od Pana Vodičky bych čekal trochu sebereflexe místo trestních oznámení.… Že pan Vodička Svaz zneužívá k osobnímu prospěchu a financování své vlastní existence a z instituce, která měla nějaký kredit udělal pofidérní spolek, je jen a pouze jeho působením,“ nevdal si servítky poslanec.

Jandy se na sociálních sítích zastal například někdejší premiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. „Neměli bychom ho v tom nechat samotného, takže: ČSBS je pofidérní spolek, adorující bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu. Howgh,“ vzkázal.

V reakci na jeho slova Janda vzkázal, že si za svými slovy i přes problémy stojí. „Pofiderní spolek s pochybným předsedou využívajícím ČSBS k osobnímu prospěchu. Budu bojovat!“ volá do světa bývalý český reprezentant. „Jsme s Tebou, Jakube!" odpověděl mu Topolánek. 

Přidal se i bývalý europoslanec za ODS Edvard Kožušník. „S @jandysj si vždycky rád zaběhnu. Obdivuhodný sportovec a dříč má pravdu. Takže: ČSBS je pofidérní spolek s pochybným předsedou využívajícím ČSBS k osobnímu prospěchu,“ podpořil poslance ODS jeho stranický kolega.

Kromě nich se Jandy zastal i bývalý poslanec TOP 09 František Laudát. Ten poukázal, že Janda svá slova pronesl při projednávání státního rozpočtu a připomněl, že „této ostudné organizaci, od jejíž účasti na Terezínské tryzně se distancovalo i tamní vedení památníku, poslanci schvalovali dotaci ve výši 6 miliónů korun.“

Navíc naznačil, jak celá kauza nejspíše dopadne. „Pokud se budou držet precedenty rozhodování dotyčného výboru, bude výbor muset případ odložit. Svého času byl za podobné vyjádření pohnán k výboru můj kolega Daniel Korte za to, že hnutí ANO označil za partu fízlů a udavačů. Zareagoval tak na jistého poslance Josefa Hájka, který zřejmě neměl nic jiného na práci, než pročítal majetková přiznání oponentů hnutí ANO a veřejně citoval z mého přiznání s patřičným komentářem. Mandátový výbor odložil případ s tím, že poslanec Korte neporušil pravidla Sněmovny, neboť neurazil konkrétní osobu, ale politickou stranu. Mandátovému a imunitnímu výboru náleží řešit urážky mezi konkrétními osobami, nikoli vyjádření na adresu právnických či obdobných osob a institucí. Strany a hnutí se tedy urážet mohou. Jelikož Janda Vodičku nejmenoval, měl by výbor shodit udání ze stolu,“ vysvětlil exposlanec.

Sám se také Jandy zastal. „Osobně plně pana Jandu podporuji a vyzývám poslance, aby konečně prosadili provedení auditu v této organizaci, které jsou posílány veřejné finance,“ dodal Laudát.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček velí ministerstvu dopravy. Jaké budou jeho priority?

24.01.2020 12:37 Nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) chce pokračovat v prioritách, které nastavilo už…

Žádná trafika. Kremlík nebude náměstkem, otočil Babiš

24.01.2020 11:09 Aktualizováno Odvolaný ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) nebude na ministerstvu náměstkem. Po uvedení…

Předražená zakázka na systém dávek? Babiš si podal Maláčovou

24.01.2020 10:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s navýšením peněz na nový systém vyplácení dávek ministerstva…

Havlíček se stal dvojitým ministrem, ode dneška řídí průmysl i dopravu

24.01.2020 08:58 Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se ujal funkce ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama