Je senior – terorista oběť, nebo chtěl zabíjet lidi? Balda upozorňoval spící většinu, tvrdí pražská SPD

Zástupci SPD přišli během včerejšího dne s opravdu svérázným vysvětlením trestní kauzy seniora Jaromíra Baldy, který je obžalován z terorismu. Pražská buňka hnutí označila za pravého viníka kabinet Andreje Babiše (ANO), poslanec Lubomír Volný zase obvinil „fanatické vítače a stoupence multikulturalismu“. Senátoři naopak nad slovy zástupců SPD kroutí hlavou.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Lubomír Volný.

Jednasedmdesátiletý Jaromír Balda stanul před soudem v tomto týdnu, protože v létě 2017 porazil na vlakové tratě stromy, které zapříčinily nehodu dvou osobních vlaků ve středních Čechách, za což mu v současnosti hrozí až 15 let vězení. Obžaloba totiž jeho činy vyhodnotila jako teroristické útoky.

Balda se hájí slovy, že v žádném případě nedělal žádný teror. „Nechtěl jsem nikomu ublížit nebo někoho zabít. Chtěl jsem pouze vyvolat odpor, aby k nám ta hrůza nepřišla. Neměl jsem strach ze všech migrantů, jenom z těch náboženských, zmanipulovaných a sebevražedných,“ uvedl u soudu důchodce, který se dokonce připodobnil k Janu Palachovi.

Na jeho obranu včera na Facebooku přispěchala pražská buňka SPD, jejímž předsedou je Vítězslav Novák. „Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Ten pán se připodobnil k Janu Palachovi. Chtěl upozornit spící většinu. Bohužel má pravdu,“ napsala ve svém vyjádření.

Kabinet Andreje Babiše prý nedává lidem dostatečné záruky, že se islámská invaze, které čelí západní Evropa, nedotkne i České republiky. „Oligarcho-socialistická vláda nechává lidi v nejistotě. Teď podepsali migrační pakty. No, to je vstupenka pro všechny migranty světa, pojďte k nám,“ tvrdí pražští členové hnutí Tomia Okamury.

„Ten pán není od pohledu žádný terorista, je to jen zoufalý člověk, který už nevěděl, jak ochránit naši zemi, naše ženy a děti,“ konstatovala pražská SPD na Baldův účet.

V dalším stanovisku už emoce mírnila, podobné jednání dokonce odsoudila. „SPD odsuzuje jakoukoliv formu terorismu! Byť se tento člověk deklaruje jako sympatizant SPD, vinu za jeho nedokonaný čin nese současná vláda, která něco jiného říká a něco jiného koná,“ konstatuje pražská SPD.

Na sociálních sítích rovněž někteří lidé upozorňovali na archivní fotku ze setkání Tomia Okamury a okresní koordinátorky SPD Blanky Vaňkové, která má být údajně kamarádkou obžalovaného útočníka. Sám Balda na fotce stojí v pozadí.

Senátorům se vařil mozek, podle Volného vytváří bezpečnostní hrozby „vítači a sluníčkáři“

„Srovnávat poblázněného seniora, který ohrozil spoustu lidí stromy hozenými na železniční trať, s Palachovým vrcholným aktem občanské odvahy k sebeobětování, to už chce žaludek. SPD se zřejmě neštítí ničeho,“ ohradil se na svém Twitteru senátor Tomáš Czernin (TOP 09).

„Podle SPD ochráníte naše ženy a děti tím, že pár našich žen a dětí zabijete? Pomaleji a ještě jednou prosím. Nestíhám. Asi se mi vaří mozek,“ konstatoval nevěřícně na Facebooku další z členů horní komory, předseda senátorského Klubu pro liberální demokracii – SENÁTOR 21 Václav Láska.

Naopak značně kontroverzní poslanec SPD Lubomír Volný označil za viníky „fanatické vítače a maniaky multikulturalismu“, kteří podle jeho názoru prosazují cenzuru svobodných médií. Naznačil však, že by mohlo jít i o cílenou provokaci.

„To Vy, fanatici islamizace a afrikanizace zbytků svobodné Evropy, zde vytváříte reálně nebezpečné a stresující prostředí a pochopitelně se najdou i lidé, kteří budou reagovat přecitlivěle a neadekvátně, protože se budou oprávněně cítit ohroženi,“ napsal Volný na Facebooku, ale dodal, že SPD odsuzuje jakékoliv projevy násilí zneužívané k politickému boji.

„Jako perlička na závěr je tady neoddiskutovatelný fakt, že jste to Vy, “ liberální demokraté”, vítači a sluníčkaři, fanatici falešné ideologie multikulturalismu, kteří vytváříte v této zemi reálné bezpečnostní hrozby. Jedním z našich cílů je ochrana země před negativními dopady nepřirozeného multikulturalismu,“ doplnil Volný.

Naopak profily vrcholných představitelů SPD k tomuto tématu mlčí. Předseda hnutí Tomio Okamura se raději zabýval žižkovskou Klinikou nebo problematikou MeToo, zatímco místopředseda Radim Fiala se věnoval údajné propagandě na obrazovkách veřejnoprávní České televize.

Vstupte do diskuze (30)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna to pořádně schytal za "prasečák"

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Jaroslav Foldyna (ČSSD) čelí tvrdé kritice za své vystoupení v pořadu Máse slovo, který na České…

Zeman překrucuje fakta? Česko-čínské konzultace se neruší, oznámilo MZV

18.01.2019 17:15 Aktualizováno Česko-čínské konzultace na úrovni ministerstev zahraničí nebyly zrušeny, ale pouze přesunuty na…

Babiš se v Indii sešel s premiérem Módím, chce dostat Tatru z černé listiny

18.01.2019 15:46 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš se dnes v Indii u příležitosti účasti na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat…

Hašek se zhrozil nad zprávou z EU: Je to bruselský bič a nástroj nátlaku…

18.01.2019 15:09 Evropský parlament na závěr čtyřdenního plenárního zasedání ve Štrasburku ve čtvrtek schválil návrh…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama