Zeman to schytal od Schwarzenberga, Drahoše i Hilšera: Hlava státu se zastává cizí velmoci proti vlastním tajným službám

Prezident Miloš Zeman varoval, že Čína kvůli varování českých úřadů před technologiemi čínské společnosti Huawei chystá vůči Praze odvetná opatření. Jeho slova vyvolala ostré reakce nejen ze strany bývalých prezidentských kandidátů, ale i dalších politiků a osobností veřejného života.

Přidejte svůj názor 184 komentářů

Miloš Zeman, velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany

Podle hlavy státu jsou v ohrožení především investice automobilky Škody Auto, dohoda investiční společnosti PPF s Huawei o budování sítě 5G v Česku nebo chystané miliardové investice Huawei do budování digitálních technologií v Česku.

Zeman na Barrandově mimo jiné tvrdil, že šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a ředitel Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil, jejichž instituce před možnými riziky čínských technologií varovaly, vážně ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně. Pro svá tvrzení totiž podle něj nemají šéfové civilní kontrarozvědky a úřadu pro kybernetickou bezpečnost žádné důkazy a svou kampaní vůči Huawei poškodili zájmy českých firem v Číně i chystané investice do digitálních technologií v Česku.

Prezident Zeman svými slovy vyvolal mezi politiky poměrně ostré reakce. „Nás, naše bezpečnostní i naše ekonomické zájmy ohrožují ohnutá záda, ne šéf BIS.“ vzkázal Poslanec STAN Jan Farský.

„Prezident Zeman se bohužel opět chová jako čínský velvyslanec nebo čínský obchodní zástupce, a nikoli jako český prezident. Útoky na českou tajnou službu jsou skandální a poškozují zájmy České republiky,“ varuje předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Zpravodajců se zastal i senátor Jiří Drahoš. „Po útoku na BIS to tentokrát od Miloše Zemana schytal také NÚKIB. Číňané asi svému hlavnímu obchodnímu zástupci pěkně vyčinili, když teď vlastní zemi vyhrožuje odvetnými opatřeními,“ myslí si Drahoš.

„Kdyby Čína byla normální země, nemuseli bychom podobné problémy řešit. Chápu, že prezident je rozladěn, že Kellner - PPF - Home Credit a Tvrdíkovi kumpáni nebudou mít tak snadné kšefty. Měl by si ale uvědomit, že v prezidentské funkci musí hájit zájmy celé země a ne jen svých kamaradíčků, kteří se kromě jiného v minulosti přičinili na tom, že tu dnes máme 850 tisíc lidí v exekucích a větší část z nich v dluhových pastech. Takto se politika pro lidi nedělá, pane prezidente. Zdá se, že i Vy máte svého Bakalu,“ vzkázal na Hrad senátor Marek Hilšer.

„Až nám Čína vyhlásí tu válku, na čí straně bude náš vrchní velitel ozbrojených sil?“ rýpnul si Zemanův někdejší soupeř z prezidentské volby Mirek Topolánek.

„M. Zeman straší ohrožením čínských investic,díky odpovědné práci našich služeb. Tak strašil i po mém setkání s dalajlámou. Bylo to zcela liché,“ připomněl několik let starou kauzu lidovec a někdejší ministr kultury Daniel Herman.

„Zástupce Číny v České republice pan Miloš Zeman poukazuje na možná rizika pro Českou republiku v rámci kauzy Huawei. Ještě čekáme na doplnění tiskového mluvčího čínské vlády pana Ovčáčka,“ ironicky zprávu okomentoval spolupředseda Zelených v Praze Ondřej Mirovský.

A přidala se i jedna z osobností veřejného života. „Vůbec nevím, kdo má ve sporu o Huawei pravdu, ale... Všechny tyto investice jsou občanům ČR ukradené. Jesti VW investuje v Číně pod značkou Škoda, nebo PPF nebo Homecredit, nemá z toho ČR ani korunu...“ tvrdí prezident České stomatologické komory a bývalý moderátor Roman Šmucler.

„Je třeba řešit zájmy lidí z této země. Řekněme investice české firmy, která platí a vyrábí v ČR a exportuje do Číny. Nebo, aby Čína, která odsud ročně vytáhne 250 miliard tady povinně třeba 25 miliard investovala nebo utratila. Třeba by to mohlo jít do obnovitelných zdrojů (vyráběných hodně v Číně) a občané by měli levnější elektriku. Takového prezidenta by ocenili,“ vzkázal Šmucler.

Komunista Zdeněk Ondráček to naopak vidí stejně jako Zeman „Včera jsem byl na výboru pro bezpečnost jediný, který nehlasoval pro kauzu Huawei, resp. to, že NÚKIB to udělal dobře. Jestli jsem do včera váhal a měl pochybnosti, ak po slyšení pana ředitele Navrátila a jeho pracovníků jsem přesvědčen, že k vydání Varování neměli žádný důvod, tedy pokud tak neučinili na něčí objednávku či pokyn. Dovolím si tvrdit, že toto ničím nepodložené obvinění bude mít na ČR tvrdý ekonomický dopad. Ale nebojte, zaplatíme to my všichni protože vláda a úředníci NÚKIBu žádné chyby nedělají,“ tvrdí poslanec.

Vstupte do diskuze (184)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody se zvýší o 900 korun. Rodiče miminek dostanou 300 tisíc, rozhodla…

18.03.2019 23:53 Aktualizováno Důchody by se měly od příštího roku zvýšit průměrně o 900 korun. Od ledna se zvýší také rodičovský…

Klaus ml. pokračuje ve své kritice: Jak za Husáka! Nevládne nám Babiš, ale…

18.03.2019 22:09 Aktualizováno Václav Klaus mladší pro server Novinky.cz napsal další komentář, který se týká suverenity České…

Švachula (ANO) bral milionové úplatky, a nebyl jediný

18.03.2019 21:26 Bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO), který je ve vazbě kvůli…

Začíná přetahovaná o Klause mladšího? Strana nezávislosti mu nabídla…

18.03.2019 17:37 Aktualizováno Předseda neparlamentní Strany nezávislosti České republiky František Matějka nabídl Václavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama