Kampaň proti Huawei? Při kybernetické hrozbě musíme varovat, brání se NÚKIB

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) i Bezpečnostní informační služba (BIS) dnes odmítly hodnotit čtvrteční kritiku prezidenta Miloše Zemana vůči sobě. NÚKIB uvedl ale, že má povinnost včasného varování, pokud má relevantní informace, že je ohrožena česká kybernetická bezpečnost. Vyjadřovat se k Zemanovým slovům nebude ani BIS, řekl ČTK mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha. Zeman v televizi Barrandov napadl nedávné varování českých úřadů včetně NÚKIB před technologiemi čínské firmy Huawei. Řekl, že ředitelé NÚKIB Dušan Navrátil a Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka poškodili zájmy českých firem v Číně.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Sídlo BIS

"S ohledem na množící se dotazy k poslednímu dění bychom rádi uvedli, že jako striktně apolitickému úřadu nám komentování politických výroků nepřísluší. Naším posláním je ochrana kybernetické bezpečnosti České republiky. S tím souvisí i naše povinnost včasného varování, máme-li relevantní informace, že je česká kybernetická bezpečnost ohrožena," uvedl mluvčí NÚKIB Radek Holý. Šticha ČTK řekl, že kontrarozvědka žádné prohlášení v reakci na Zemanova slova nechystá.

NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Zeman na to reagoval tento čtvrtek při rozhovoru v televizi Barrandov.

Prohlásil, že šéf BIS Koudelka a ředitel NÚKIB Navrátil, jejichž instituce před možnými riziky čínských technologií varovaly, ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně. Zeman dodal, že pro svá tvrzení nemají šéfové civilní kontrarozvědky a úřadu pro kybernetickou bezpečnost žádné důkazy a jejich varování nazval "kampaní vůči Huawei". Podle Zemana Čína kvůli tomu chystá vůči Praze odvetná opatření.

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, ale tajná služba o ní píše v dokumentu týkající se už roku 2013. "Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách," uvedla tehdy BIS.

Zemanův čtvrteční výpad proti BIS není prvním. Prezident v prosinci kritizoval už zprávu BIS za loňský rok, v níž kontrarozvědka varovala před ruskými a čínskými špiony v ČR. Zeman to označil za "plácání" a české zpravodajce za "čučkaře".

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si chce pospíšit s brexitovým zákonem, na vnitro je svolaná schůzka…

16.01.2019 13:32 O zrychleném schvalování vládního návrhu zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v…

Czexit? Okamura trvá na referendu: Česko by mělo bilaterálně jednat se…

16.01.2019 13:21 Vývoj v Británii ukazuje, že kdyby Česko chtělo vystoupit z Evropské unie, musí začít řešit…

Poslanec Volný se rozjel: Za Baldu nemůže SPD, ale vítači a sluníčkáři…

16.01.2019 12:36 Poslanec Lubomír Volný hájící barvy SPD se vyjádřil pro zpochybňovaný zpravodajský server Sputnik…

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama