Česká Transparency International napsala do Bruselu kvůli Babišovi. A odpověď premiéra nepotěší

Evropská komise zaslala dopis české pobočce Transparency International (TI), která dala podnět kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. V dopise Komise informuje, že na základě zjištění uvedených v podnětu zahájila detailní prošetřování premiérova střetu zájmů a dále řeší otázku přidělovaní, respektive pozastavení evropských dotací holdingu Agrofert.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Andrej Babiš ve Francii

Transparency International loni v červnu poukázala na to, že ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru je český premiér Andrej Babiš stále uveden jako ovládající osoba společnosti Agrofert a.s. „Na začátku srpna 2018 jsme podali první podnět k českým úřadům ohledně obcházení zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií, který vyústil ve správní řízení v Černošicích,“ připomíná TI.

V září 2018 pak organizace podala druhý podnět a zároveň napsala otevřený dopis týkající se střetu zájmů Andreje Babiše a evropských dotací pro Agrofert. Právě na ten teď Komise odpověděla. „V prosinci zasedl k jednání Evropský parlament a shodl se na jednoznačné rezoluci požadující rychlé vyřešení střetu zájmů premiéra Babiše ve vztahu k eurodotacím i k vlastnictví médií,“ informuje TI.

„Podněty Transparency daly do pohybu české i evropské instituce a brzo budeme vědět první výsledky. Pravidla platí pro každého, střet zájmů se musí vyřešit a neoprávněné dotace vrátit,“ říká David Ondráčka, ředitel české pobočky TI a člen globální Správní rady Transparency International.

Do Česka navíc před několika dny přijeli kontroloři z Evropské unie. Ti budou zkoumat budou možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Konkrétně budou zjišťovat, zda Babiš a holding Agrofert neporušují nedávno zpřísněná pravidla pro rozdělování eurodotací. Výsledky zveřejní Evropská komise nejpozději v dubnu .

Vstupte do diskuze (51)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody se zvýší o 900 korun. Rodiče miminek dostanou 300 tisíc, rozhodla…

18.03.2019 23:53 Aktualizováno Důchody by se měly od příštího roku zvýšit průměrně o 900 korun. Od ledna se zvýší také rodičovský…

Klaus ml. pokračuje ve své kritice: Jak za Husáka! Nevládne nám Babiš, ale…

18.03.2019 22:09 Aktualizováno Václav Klaus mladší pro server Novinky.cz napsal další komentář, který se týká suverenity České…

Švachula (ANO) bral milionové úplatky, a nebyl jediný

18.03.2019 21:26 Bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO), který je ve vazbě kvůli…

Začíná přetahovaná o Klause mladšího? Strana nezávislosti mu nabídla…

18.03.2019 17:37 Aktualizováno Předseda neparlamentní Strany nezávislosti České republiky František Matějka nabídl Václavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama