Česká Transparency International napsala do Bruselu kvůli Babišovi. A odpověď premiéra nepotěší

Evropská komise zaslala dopis české pobočce Transparency International (TI), která dala podnět kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. V dopise Komise informuje, že na základě zjištění uvedených v podnětu zahájila detailní prošetřování premiérova střetu zájmů a dále řeší otázku přidělovaní, respektive pozastavení evropských dotací holdingu Agrofert.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Andrej Babiš ve Francii

Transparency International loni v červnu poukázala na to, že ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru je český premiér Andrej Babiš stále uveden jako ovládající osoba společnosti Agrofert a.s. „Na začátku srpna 2018 jsme podali první podnět k českým úřadům ohledně obcházení zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií, který vyústil ve správní řízení v Černošicích,“ připomíná TI.

V září 2018 pak organizace podala druhý podnět a zároveň napsala otevřený dopis týkající se střetu zájmů Andreje Babiše a evropských dotací pro Agrofert. Právě na ten teď Komise odpověděla. „V prosinci zasedl k jednání Evropský parlament a shodl se na jednoznačné rezoluci požadující rychlé vyřešení střetu zájmů premiéra Babiše ve vztahu k eurodotacím i k vlastnictví médií,“ informuje TI.

„Podněty Transparency daly do pohybu české i evropské instituce a brzo budeme vědět první výsledky. Pravidla platí pro každého, střet zájmů se musí vyřešit a neoprávněné dotace vrátit,“ říká David Ondráčka, ředitel české pobočky TI a člen globální Správní rady Transparency International.

Do Česka navíc před několika dny přijeli kontroloři z Evropské unie. Ti budou zkoumat budou možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Konkrétně budou zjišťovat, zda Babiš a holding Agrofert neporušují nedávno zpřísněná pravidla pro rozdělování eurodotací. Výsledky zveřejní Evropská komise nejpozději v dubnu .

Vstupte do diskuze (51)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha vybrala nočního starostu, má změnit image české metropole

21.01.2019 16:50 Aktualizováno Pražští radní dnes vybrali tzv. nočního starostu. Stal se jím Jan Štern. Radní zároveň schválili…

Boj s dezinformacemi? EU hodlá přitvrdil. Zasedne bezpečnostní rada, řekl…

21.01.2019 16:23 Bezpečnostní rada státu bude v únoru řešit, který český úřad má být odpovědný za kontakt s…

Jednání tripartity se vyhrotilo, Babiš použil "výrazně tvrdá slova"

21.01.2019 16:04 Zprávy o udržitelnosti veřejných financí v Česku by se měly připravovat na kratší období, ne na půl…

Aktivisté odmítají pokutu za vyhozené kytice při 17. listopadu, podali…

21.01.2019 15:55 Oba aktivisté, kterým městský úřad Prahy 1 vyměřil pokuty za vyhození kytic politiků při oslavách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama