Trumpův krok vůči EU si čeští politici vyložili po svém. Opravdu se rozpadá, jak tvrdí Okamura?

Americký prezident Donald Trump snížil status diplomatů EU ve Washingtonu. Tomio Okamura jeho krok uvítal, považuje jej za ponížení Bruselu. Trump podle jeho názoru očekává rozpad „osmadvacítky“. Dlouholetý diplomat a nynější senátor Pavel Fischer tvrdí, že se váha EU s blížícím se brexitem snížila. Současná diplomacie prý prochází vážnou krizí.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Tomio Okamura

Fakt, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa snížila status diplomatů Evropské unie ve Washingtonu, vyšel najevo v úterý. Informovala o něm agentura Reuters s odvoláním na představitele EU. Podle dostupných informací tak Trump učinil, aniž by o tom Brusel předem informoval.

Postavení diplomatů EU ve Washingtonu tak nebude zdaleka tak významné jako během funkčního období předchozího šéfa Bílého domu Baracky Obamy, což na svém facebookovém profilu oslavuje předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Rovněž dodává, že ambasador EU měl v USA status reprezentanta samostatné země od roku 2016, takže o něj přijde po pouhých třech letech.

„Rozhodnutí administrativy Donalda Trumpa vítám a ponížení Evropské unie mě těší, jelikož EU opravdu není státem, i když by si to Brusel a centralističtí politici typu Merkelové, Macrona, Babiše či Hamáčka přáli a dělají pro to vše možné i nemožné,“ konstatuje současný místopředseda Poslanecké sněmovny.

Podle Okamury tak Trump učinil v návaznosti na vzestup národně orientovaných stran včetně jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie. „Je možné, že prezident Trump vidí nárůst podpory vlasteneckých stran a hnutí napříč Evropou a rostoucí odpor občanů evropských států k Evropské unii a očekává její rozpad. Je to studená sprcha pro všechny budovatele „světlých unijních zítřků,“ konstatuje Okamura.

Svůj pohled na věc přednesl i neúspěšný prezidentský kandidát a nynější předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer. Ten je považován za mimořádného odborníka na diplomacii, v minulosti působil v kanceláři tehdejšího prezidenta Václava Havla, na ministerstvu zahraničí a rovněž byl velvyslancem ČR ve Francii a Monaku.

Fischer konstatuje, že americká administrativa sice snížila protokolární postavení diplomatů EU ve Washingtonu bez velkého hluku, ale toto rozhodnutí by prý rozhodně nemělo projít bez povšimnutí. Podle jeho názoru totiž má svůj politický význam.

„K rozhodnutí přispěly komplikovaná obchodní jednání USA a EU, hledání cesty k budování obranných schopností,“ říká někdejší diplomat, podle kterého se váha EU s blížícím se brexitem snížila. „Spojené království totiž do debat vnášelo perspektivu velmoci se zkušeností s působením na všech kontinentech,“ dodává Fischer.

Zároveň konstatuje, že současná mnohostranná diplomacie prochází vážnou krizí. „Zabývá se detaily a stanovuje si ideologicky neuskutečnitelné cíle, takže zklamaná očekávání podlamují důvěru právě v době, kdy roste napětí ve světě a závody ve zbrojení jsou v plném proudu,“ analyzuje loňský prezidentský kandidát.

Podle Fischera si Evropská unie musí pozici aktéra světové politiky odsloužit, krok americké administrativy svědčí o tom, že ačkoliv si EU pozici partnera vydobyla, automaticky to neznamená, že jí získala navždy.

Právě členské státy Evropské unie jsou nyní na tahu. „Úkol mají jasný, spolupracovat ve strategických otázkách, držet společně v tom zásadním, jako je vztah k Rusku nebo Číně, a přispět k tomu, aby se z křesla stálého člena Rady bezpečnosti OSN (po brexitu vní bude EU zastupovat jediný člen: Francie – pozn. red.) mluvilo častěji i za celou EU,“ dodává Fischer.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si musí pospíšit s brexitovým zákonem, vnitro svolalo schůzku…

16.01.2019 13:32 O zrychleném schvalování vládního návrhu zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v…

Czexit? Okamura trvá na referendu: Česko by mělo bilaterálně jednat se…

16.01.2019 13:21 Vývoj v Británii ukazuje, že kdyby Česko chtělo vystoupit z Evropské unie, musí začít řešit…

Poslanec Volný se rozjel: Za Baldu nemůže SPD, ale vítači a sluníčkáři…

16.01.2019 12:36 Poslanec Lubomír Volný hájící barvy SPD se vyjádřil pro zpochybňovaný zpravodajský server Sputnik…

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama